Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaip nustatyti bebro amžių?

Turinys:

Bebrai Lietuvoje gyvena nuo seno, jie visada buvo intensyviai medžiojami dėl mėsos, kailio ir sruoglių, Šiuo metu bebrai taip pat yra vieni iš gausiausiai medžiojamų žvėrelių, o 2012-2013 m. medžioklės sezonu mūsų dalyje jų buvo sumedžiota beveik 12 000. Be abejo, sumedžiojami įvairaus amžiaus individai, tačiau jų pasiskirstymas pagal amžių niekur nenurodomas. Atrodo, kad medžiotojams tai neaktualu. Tačiau norint tinkamai tvarkyti šių žvėrelių populiaciją, sumedžiojimą reikėtų planuoti pagal jų amžių. Nustatyti, kiek bebrui metų, nėra lengva ir paprasta, nes, pavyzdžiui, kūno svoris, net ir jaunų bebrų, ne visuomet teisingai tai atspindi. Tiksliau nustatyti amžių galima pagal gyvūno dantis arba skeletą.

[ad id=”19955″]Vykdant bebrų medžiokles privaloma griežtai laikytis reglamentuotų medžioklės terminų, be to, reikėtų atsižvelgti į bebrų patelių nėštumo laikotarpį ir tokiu metu etiniais sumetimais bebrų medžioklių atsisakyti. Bebrų patelių nėštumas trunka 105-107 dienas. Jaunikliai gimsta atmerktomis akimis, su matomomis kaplinių dantų (kandžių) užuomazgomis ir tankiu kailiu. Jų svoris svyruoja nuo 500 iki 700 g, kūno ilgis siekia 300-350 mm. Patelės jauniklius žindo maždaug 8 savaites, po to jaunieji bebriukai tampa savarankiški, tačiau dar ilgam lieka gyventi su tėvais. Gimimo metų rugsėjo-spalio mėnesį jaunikliai prilygsta suaugusio katino dydžiui. Lytiškai subręsta būdami 3-4 metų, o bendra bebrų gyvenimo trukmė gali siekti 15-20 metų. Žinomi faktai, kai rezervatuose bebrai išgyveno iki 35 metų ir ilgiau.

[sociallocker]Amžiaus nustatymas pagal dantis. Bebrų pieniniai dantys randami tik apžiūrint abortuotus gemalus. Gimusių bebriukų nuolatiniai dantys jau yra geriau ar blogiau matomi. Bebrų nuolatinių dantų formulė:

bebro-kaukole

Pleišto formos kaplinių dantų (J1) (kandžių) emaliui būdinga oranžinė spalva. Kietu emalio sluoksniu padengta tik šių danių priekinė pusė. Kandžiai neturi šaknų, jie nenustoja augti, todėl bebrai turi nuolat ką nors graužti ir taip nudilinti dantis, ne* jie užaugtų iki, kad bebras negalėtų susičiaupti. Iltinių dantų šie gyvūnai neturi. Ant kiekvieno prieškrūminio (premoliaro, P) ir krūminio (moliaro, M) danties matomos būdingos rievės, kurios padeda galutiniai sukramtyti (sutrinti judinant žandikaulius pirmyn atgal) labai kietą augalinės kilmės maistą. Šių dantų šaknys atsiranda palyginti vėlai, t. y. dantų šaknų augimas nesusijęs su pačiu nuolatinių dantų augimo procesu.

Prieš pat gimimą bebro vaisiaus kandžiai (J1), pieniniai prieškrūminiai (Pd4) ir pirmieji krūminiai (M1) dantys jau būna matomi jų alveolėse ir yra akivaizdžiai mineralizavęsi. M2 dantų mineralizacija būna tik prasidėjusi, o M3 nerodo net rentgenografija.

4 savaičių bebriukams prasikala pieniniai prieškrūminiai (Pd4) dantys, tuo metu M2 dar būna padengti dantenomis, Pd4 dantų 3 šaknys jau būna išaugusios pusę joms būdingo ilgio, šiame amžiaus tarpsnyje M1 dantys jau būna smarkiai pailgėję, M2 dantų šaknyse pradeda formuotis cemento sluoksnis.

4 mėnesių bebrų jauniklių pieninių prieškrūminių (Pd4) dantų karūnėlėse jau matomi dilimo požymiai, M3 išdygę, tačiau dar be dilimo požymių.

5 mėnesių bebrų jauniklių pieniniai prieškrūminiai (Pd4) dantys yra ant iškritimo ribos, P4 aiškiai matomi rentgeno nuotraukoje.

Bebriukams sulaukus K mėnesių Pd4 jau gali būti iškritę arba dar laikytis dygstančių kitų, nuolatinių, dantų vietose, Šiuo laikotarpiu krūminiai (M3) dantys dar būna nepasiekę viso jiems būdingo ilgio.

Ant visų suaugusių, lytinę brandą pasiekusių (3 metų) bebrų dantų karūnėlių matosi dilimo žymės. Ant prieškrūminių P4 dantų jau būna didelės graužimo žymės. Šiuo amžiaus tarpsniu bebrų dantų šaknų srityje visi skruostiniai dantys būna padengti cemento sluoksniu. Be to, ant šių dantų aiškiai atpažįstami visų sluoksnių (taip pat ir emalio, dentino) perėjimai. Bebrui senstant skruostinių dantų karūnėlės vis labiau dyla, tačiau pats danties ilgis dėl žandikaulyje esančio danties cemento sluoksnio augimo netrumpėja. Ir tik tada, kai matomą dantų dalį dengiantys sluoksniai (emalis ir dentinas) smarkiai nudyla, bebro skruostiniai dantys pradeda po truputį trumpėti.

Amžiaus nustatymas pagal skeletą. Atsižvelgiant į skeleto struktūrą skirstyti bebrų populiaciją pagal metus yra netikslu, nes naudojantis šiuo būdu galima orientuotis tik į amžiaus grupes,

Iki 30 mėnesių amžiaus grupei galima priskirti bebrus, kurių šlaunikaulio galvutė turi ryškias kremzles tarp diafizės ir epifizės.

3 metų bebrų šlaunikaulio kremzlės jau pradeda kaulėti (ostifikuotis), tačiau dar matyti linijos, jungusios kremzlę su kaulu, Senesnių bebrų kremzlės jau būna visiškai sukaulėjusios.

8-15 metų bebrų beveik visų stuburo slankstelių jungimosi vietos būna sukaulėjusios. Retai atskirose stuburo vietose dar matomos ostifikacijos linijos.

Literatūroje galima rasti duomenų, kad senų bebrų kaklo slanksteliai sudyla, o ant stuburo slankstelių formuojasi kaulinės išaugos (osteofitai).

Matome, jog tiksliai nustatyti bebro amžių nėra paprasta, tam reikia turėti nemažai žinių ir patyrimo. Juk visoje gyvojoje gamtoje dar daug kas mums yra paslaptinga ir nežinoma.[/sociallocker]

Autorė: Jolanta Stankevičiūtė
Šaltinis: žurnalas “Medžiotojas ir medžioklė”

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentarai

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą