Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Kahles – moderni optika su senomis tradicijomis

Į Kahles optinius taikiklius Lietuvoje turbūt daugelis žiūri įtariai, galvodami „ko nepažįstame, tas mums nepatinka“, nes austrų gaminių retai pamatysi ant mūsų medžiotojų ginklų. Apie Kahles optiką šį kartą papasakosime vieną įdomų nutikimą. Kartą vienoje didelėje Vokietijos medžioklės reikmenų parodoje Kahles stendas pristatė labai seną graižtvinį šautuvą su jau praktiškai nupuvusia buože ir surūdijusia optika. Fone – kalnų peizažas su tuo pačiu ginklu, atremtu į uolą. Matydami susidomėjimą, stendo šeimininkai pasakojo, kad vienas medžiotojas šį šautuvą pametė ir beveik po 30 metų jis vėl buvo rastas. Steyr-Mannlicher buožei trys dešimtmečiai buvo lemtingi, tačiau Kahles optika šį laiko ir gamtos stichijų išbandymą išlaikė ir vis dar yra geros, praktiškai idealios techninės būklės. Šis pasakojimas rodo vienos seniausių pasaulio optinių taikiklių gamyklos produktų kokybę ne tik prieš 30 metų, bet ir šiandien.

Pamestas šautuvas.
1977 metų rugsėjį vienas profesionalus pietų Austrijos medžiotojas keliavo į Alpėse esantį 2500 metrų aukščio Kometeralpės kalną medžioti gemzių. 2300 metrų aukštyje vyras sumedžiojo didelę gemzės patelę, atrėmė savo Mannlicher Luxus 6,5×57 į akmenį ir nuėjo prie savo laimikio. Gemzę apdorojęs, medžiotojas grįžo į šūvio vietą, bet savo ginklo neberado. Vyras praleido visą popietę ieškodamas ginklo, bet nesėkmingai. Kelias savaites medžiotojas grįžinėjo ten, kur turėjo būti jo ginklas, bet šis dingo be pėdsakų. Praėjo savaitės, mėnesiai, metai. Į akmenį atremtas karabinas su optiniu išstovėjo beveik 30 metų, veikiamas įvairių gamtos elementų, kol jį surado jaunas medžiotojas Hannesas, taip pat medžiojęs gemzes. Netoli Kometeralpės viršūnės Hannesas pastebėjo gemzės jauniklį, nusitaikė, iššovė, ir gyvūnas krito. Priėjęs prie savo laimikio jaunasis medžiotojas pamatė kai ką neįtikėtina – šalia gemzės stovėjo į uolą atremtas karabinas, kurio medinė buožė jau buvo sutrupėjusi, metalinės dalys surūdijusios. Kai Hannesas pasižiūrėjo į šautuvo optinį taikiklį, jis negalėjo patikėti, ką matė – vaizdo kokybė niekuo nesiskyrė nuo visiškai naujų taikiklių. Optikos išorė buvo aprūdijusi, bet nė viena aliumininė dalis nebuvo paveikta oro sąlygų. Įrenginys vis dar buvo darbinės būklės. Tai buvo modelis Kahles Helia Super 6 S2. Sužinojusi apie šį įvykį Kahles kompanija nupirko ir optinį taikiklį, ir ginklą. Rentgeno analizė parodė, kad karabinas buvo užtaisytas, bet saugiklis įjungtas. Bėgant metams spyna surūdijo ir įstrigo. Šiuo metu ginklą su visa optika Kahles demonstruoja lankytojams didžiuosiuose renginiuose, kuriuose kompanija dalyvauja.

Kompanijos istorija.
Austrijos sostinė Viena laikoma pasaulio klasikinės muzikos sostine, bet retas žino, kad čia yra viena seniausių, jeigu ne seniausia pasaulyje optinių taikiklių gamyklų. Kahles per savo daugiau kaip šimto metų istoriją yra viena retų kompanijų, besipriešinančių Made in China tendencijoms. Kompaniją 1989 metais įkūrė Karlas Robertas Kahlesas. 1900 metais dienos šviesą išvydo legendiniai optiniai taikikliai Telorar, turintys penkis skirtingus didinimus. 1926 metais kompanija sukūrė serijos Helia pirmosios kartos taikiklius. Per Antrąjį pasaulinį karą įmonė turėjo gaminti taikiklius Vermachto reikmėms. Karo pabaigoje gamykla buvo praktiškai sunaikinta, bet įmonei pavyko atsigauti. Įdomu, kad Kahles buvo pirmieji optinių taikiklių gamintojai, kūrę vandeniui atsparias optikas. Kahles taip pat pirmieji sukūrė specialią lęšių dangą, kuri šviesingumą padidino daugiau kaip 90 procentų, ir tai buvo padaryta 1972 metais. Įdomu, kad dabar Kahles priklauso Swarovski šeimai, kuri iš principo prieštarauja taktinių optinių taikiklių gamybai. Dėl šios priežasties vienu metu net buvo svarstoma galimybė Kahles kaip prekės ženklą panaikinti, bet dėl savo žinomumo ir senų tradicijų jis veikia toliau. Su šiuo prekės ženklu gaminamos sportinės, karinės ir medžioklinės optikos.

Naujiena Helia 5 1,6-8×42i Tykant ir varant.
Nors Kahles žinomumu neprilygsta Zeiss ar Swarovski, bet reikia pripažinti, kad rezultatais tikrai nenusileidžia – austrų produktai užtikrina ir vaizdo kokybę, ir šūvio tikslumą. Kahles yra žinomas dėl sportinių taikiklių gamybos, pavyzdžiui, serijos Competition K produktų. Be to, 2013 metais su Kahles K1050 buvo iškovota pergalė Vokietijos moterų šaudymo iš 300 metrų varžybose. Medžiotojams itin įdomus galėtų pasirodyti Kahles produktas Helia 5 1,6- 8×42i. Šis taikiklis skirtas šaudyti medžioklės sąlygomis iki 300 metrų. 1,6 karto didinimas idealiai tinka medžioklei su varovais, o stambesni didinimai pravers tykant.

Pavyzdžiui, Helia 5 1,6-8×42i techniniais duomenimis neatsilieka nuo savo konkurentų – Zeiss, Swarovski ir Schmidt & Bender – panašios kategorijos įrenginių. Kahles Helia 5 didina penkiomis pozicijomis – nuo 1,6 iki 8. Didelis privalumas yra automatinis raudonojo taško jungimasis su naujoviška technologija Automatic Light. Jeigu raudonasis taškas įjungtas, bet ginklas pastatytas ant peties vertikaliai, tuomet taškas išsijungia, bet vos ginklas pasidedamas ant peties horizontaliai, raudonasis taškas įsijungia tokiu pačiu ryškumu, kokiu buvo nureguliuotas pirmiau. Šio modelio palyginti platus matymo laukas: didinant 1,6 karto iš 100 m jis yra 25,5 m, t. y. tiek pat, kiek Swarovski techniniais duomenimis panašus taikiklis Z6i 1,7-10×42 L, didinant 1,7 karto. Štai Helia 5 didinant 8 kartus matymo laukas iš 100 m yra 4,9 m. Atitinkamai Zeiss Conquest DL 2-8×42 matymo laukas iš 100 m didinant 2 kartus yra 15,9 m, o 8 kartus – 4,8 m. Detaliau apie naujuosius Zeiss serijos Conquest optinius taikiklius rašysime viename ateinančių numerių.

Kalbant apie idealų atstumą nuo akies iki optikos, pats geriausias Kahles optikos vaizdas yra akį laikant 95 mm atstumu nuo optikos. Toks pats jis yra Swarovski, o Zeiss modelio – 90 mm. Kuo akis arčiau optikos, tuo didesnė galimybė šaunant dėl atatrankos pasimušti akį. Ką tokia bėda yra ištikusi, žinos, kad tai joks malonumas. Tik pamėgink įtikinti kolegas, kad mėlynę įstatė taikiklis, o ne supykusi žmona!

Kahles horizontaliosios ir vertikaliosios korekcijos plotis yra 1,5 m iš 100 m abiem kryptimis. Tokiu diapazonu galima daryti korekciją į viršų ir apačią. Du svarbiausi kriterijai, kalbant apie optinio taikiklio kokybę, yra šviesingumas ir prieblandos koeficientas. Pirmasis priklauso nuo lęšių, jų gamybos kokybės ir skaidrinimo, ir lemia tai, kiek procentais perduodama į taikiklį įeinančios šviesos. Antrasis kriterijus lemia taikiklio veikimo kokybę esant mažai šviesos. Kuo didesni abu šie skaičiai, tuo geresniais laikomi taikikliai. Kahles šviesingumas yra daugiau kaip 90 procentų, kaip ir Swarovski bei Zeiss; prieblandos koeficientas didinant 1,6 karto yra 5,2, o didinant 8 kartus – 18,3. Swarovski prieblandos koeficientas didinant 1,7 karto yra 4,7, o 10 kartų – 20,5; Zeiss rodiklis didinant 2 kartus yra 5,7, o 8 kartus – 18,3. Vokiečių Schmidt & Bender modelio Stratos 1,5- 8×42 prieblandos koeficientas yra atitinkamai 5,20 ir 18,33. Pagal tai galima spręsti, kad šiuo atžvilgiu Kahles optika visiškai neatsilieka nuo didžiausių ir žinomiausių optinių taikiklių kompanijų. Visų modernių taikiklių tinkleliai yra antroje židinio plokštumoje. Tai reiškia, kad didinant vaizdą taikymosi tinklelis lieka nepakitęs. Seniau gamintų optikų taikymosi tinklelio dydis keitėsi pagal didinimą, o tai šiek tiek erzino, ypač jeigu dideliu atstumu norėta maksimaliai padidinus sumedžioti, pavyzdžiui, usūrinį šunį. Tokiais atvejais tinklelis praktiškai uždengdavo taikinį.

Pagal kainą Kahles nėra pats pigiausias produktas. Įvairių modelių kainų amplitudė – nuo 996 iki 2790 eurų. Turint omenyje kompanijos istoriją ir pasiekimus, Kahles tikrai nėra ignoruotina firma, planuojant įsigyti geros kokybės optinį taikiklį. Patirtis rodo, kad sutaupyti galima perkant ginklą, bet jeigu taupoma taikikliui, labiausiai nukenčia ne medžiotojo piniginė, o savivertė ir savikliova.

Išvados.
Praktiškai išbandžiusieji Kahles optinį taikiklį pripažįsta, kad sutemus taikiklio rodikliai yra puikūs, o tai paaiškinama dideliu šviesingumu, kuriuo šis prekės ženklas garsėja. Perkant optiką medžioklės reikmėms, Kahles taikikliai naudotojui suteikia viską, ko reikia – didelį šviesingumą, aukštą prieblandos koeficientą, platų matymo lauką ir patvarumą, dėl kurio optika puikiausiai veikia ilgus metus.

Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 5 / 5. Balsavo: 2

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Palikti komentarą

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą