Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Juodasis stirninas ir jo medžioklė

Turinys:

Prieš kelis metus susigalvojau asmeninį projektą – sumedžioti europinį stirniną kiekvienoje Europos šalyje, kur tik yra jų medžiojama populiacija. Pradėjau rinkti informaciją apie stirnas Europoje ir jų medžioklių organizatorius. Pasirodo nėra taip paprasta, kaip iš pradžių atrodė. Ten kur jų daug ir gerų – Lenkijoje, Vengrijoje, Anglijoje ar Švedijoje – rasti medžioklės organizatorių nėra sudėtinga. Kitose šalyse nustemba – pas mus važiuoja medžiot elnių, danielių ar muflonų, bet stirninų ne. O jūs jų turit? Aišku turim. Tai padarykit medžioklę! Tada prasideda galvosūkiai kaip padaryt tokio prasto žvėriuko medžioklę užsieniečiui – normalių pinigų už stirniuką nepadoru plėšti, pigiai ir dar nepagrindinio sezono metu nelabai kas nori dirbti. Pasiseka kai randi tokį pat stirninų pamišėlį, kaip pats esi.

   Berinkdamas informaciją apie europines stirnas (beje už geografinių Europos ribų jos dar medžiojamos tik  Kaukaze ir Turkijoje), vokiškuose medžioklės žurnaluose aptikdavau visiškai juodo kailio stirninų nuotraukų. Pradėjau kalbinti vokiečių medžiotojus ir medžioklių organizatorius – tap, daug kas yra apie tokius girdėję, bet organizuoti tokią medžioklę nežino nei kur nei kaip. Prieš du metus Dortmundo medžioklės mugėje, viename vokiečių stende matau juodo stirnino iškamšą – štai! Radau! Pasirodo nieko panašaus – stendo šeimininkas ilgai mykia: medžioklė labai brangi, juodų stirninų labai mažai, laukti gali tekti kelis metus… Gerai, lauksiu, rašyk į eilę. Po kiek laiko nustojo atsakinėti į elektroninius laiškus – kontaktas prapuolė. Ką gi, nieko nepadarysi, reik ieškot toliau.  Temą atnaujinu su kiekvienu Europoje medžiojančiu medžiotoju.

    Šv. Huberto dienai, rengėme medžioklės tematikos paveikslų parodą Bernardinų bažnyčios socialiniame centre, susipažinau su įdomia medžiotojų pora – lietuvaitė ir ispanas, abu medžiotojai, medžioja Lietuvoje ir Ispanijoje, jis ir parodos autorius. Pašnekėjom apie stirninus, kurapkas ir kiškius, ispaniškas monterias, o tada jie ir klausia: o tu esi „yeswehunt“ narys? Čia dabar kas? Atrodo nemažai žinau apie tarptautines medžiotojų organizacijas, bet tokios negirdėjau. Tai internetinė Europos medžiotojų informacijos pasidalinimo ir medžioklių mainų sistema. Užsiregistravau, surašiau savo medžioklinius norus. Po dviejų savaičių gavau du pasiūlymus sumedžioti juodąjį stirniną! Beje nė vienas siūlytojas nėra vokietis – vienas prancūzas, kitas danas. Pasirinkau pastarąjį, ir šių metų liepos pabaigoje įgyvendinau vieną iš savo svajonių.

   Juodųjų stirnų gausu nedideliame šiaurės  vakarų Vokietijos areale, tai trikampis tarp Hanoverio, Brėmeno ir Hamburgo. Netgi tame trikampyje jie sutinkami nevienodai visame plote, o mikro populiacijose, užimančiose tik apie 1000 ha. Areale stirnos smulkios, ypatingai juodos, jokių tarpinių atspalvių ar margų stirnų nėra sumedžiota. Teigiama, kad mikropopuliacijoje turinčioje juodų stirnų, jų būna apie 50%. Juodi stirninai nebūna geri raguočiai, ragai būna labai šviesūs, netgi visai balti. Vietiniai medžiotojai juos netgi vadina ne ragais o iltimis. Juodas stirninas gerais trofėjiniais ragais – didelė retenybė. Aš medžiojau apie 30 km į šiaurę nuo Hanoverio, viską organizavo stirninų medžioklės entuziastas danas Bjarne Ravn iš firmos „Deer-zone“, turintis licencijas savarankiškai organizuoti medžiokles užsieniečiams beveik visoje šiaurės vakarų Europoje. Per keturis išėjimus medžiot mačiau 10 patinų – iš jų 8 juodus, 5 pateles – iš jų 3 juodas. Savo juodąjį stirniną sumedžiojau pirmąjį rytą, vieną iš trijų tuo metu matomų ir esantį arčiausiai bokštelio, patį menkiausią, kaip paaiškėjo per kitas dienas. Beieškodamas vis geresnio trofėjaus, kelis kartus esu parvažiavęs namo  iš tolimos kelionės  be nieko. Todėl dabar medžiodamas retos rūšies žvėrį laikausi tokio principo: reikia šauti pirmą, atitinkantį minimalius trofėjinius reikalavimus, o paskui visą likusį gyvenimą gali ieškoti monstro.

“Miske.lt”
Gediminas Vaitiekūnas

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 3 / 5. Balsavo: 2

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

3 Komentarai

 • Šiaip
  Posted 2020.01.15 at 10:16

  Verčiau žvejok, žmogau…

  3
  4
  • Tomas
   Posted 2020.01.15 at 10:31

   Komentaras apie nieką, verčiau nerašyk nieko kitą kartą.

   4
   2
 • Kostas
  Posted 2020.01.13 at 22:59

  Sveikinu, Gediminai, tai tikrai retas trofėjus. Beje, žinau, kad jūsų planuose yra sumedžioti po stirniną kiekviename Lietuvos rajone. Ar daug trūksta.

  7
  6

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą