Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jonas Šečkus apie stirninų medžioklę

Turinys: and

Iš Plungės rajono medžiotojų neabejotinai didžiausią trofėjų kolekciją turi Lietuvos garbės medžiotojas plateliškis Jonas Šečkus. Medžiokle besidomintys žmonės ir Jono gerbėjai 2002 metais jo kolekciją matė parodoje Plungės kultūros centre. Dar savo trofėjus J. Šečkus eksponavo Telšių miškų urėdijoje, Šiauliuose buvo surengęs  anomalinių ragų parodą. Žemaitijos nacionaliniame parke, viename iš dvaro pastatų,  paroda buvo organizuota Jono 70-mečio proga.

Susidomėjimas pastarąja paroda buvo didžiulis, nes prie kiekvieno trofėjaus buvo jo aprašymas ir įvertinimo etiketė. Tai buvo kaip ir pažintinė ekspozicija, sudominusi ne tik medžiotojus. J. Šečkus yra trofėjų ekspertas.

Nenuostabu, kad plateliškiui suteiktas Lietuvos garbės medžiotojo vardas. Tai labai patyręs medžiotojas, taiklus šaulys, puikiai išmanantis žvėrių gyvenimą, nusimanantis apie vienų ar kitų žvėrių populiaciją. Žvėrių takais jis eina nuo 1962 metų – šautuvą ant peties užsikabino, kai mokėsi Vilniaus miškų technikume.

Pirmieji trofėjai – kiškis ir lapė. Bet koks trofėjus, jei nėra nei ragų, nei ilčių? Tad ypač apsidžiaugė, kai krito pirmas stirninas.

Dabar stirninų ragų J. Šečkus turi apie tris šimtus. Dauguma šių žvėrių sumedžioti, kai jis atsikėlė gyventi į Platelius ir dirbo girininku. Joną labai domino anomaliniai ragai. Tarp tų trijų šimtų tokių yra daugiausia.

Kiekvienas medžiotojas didžiuojasi savo trofėjais, bet Jonas mielai į savo kolekciją priima ir kito medžiotojo dovanotus ragus, kurie šiam atrodė menkaverčiai, o trofėjų ekspertui kuo daugiau įvairių ragų, tuo geriau. Taip jo kolekcijoje atsidūrė itin reti perukiniai ragai.

Kaip ir dauguma šalies medžiotojų, Jonas daugiausia yra patiesęs šernų. Turi net 20 medaliais įvertintų jų ilčių. Ir dar apie 40 medaliais neįvertintų. Vis dėlto tarp J. Šečkaus trofėjų daugiausia yra stirninų ragų.

Kiekvienas gali pasigrožėti įvairiausiais trofėjais, tarp kurių daug įvertintų medaliais, plateliškio sodyboje, turizmui skirtame pastate.

Netrukus prasidės stirninų medžioklė. Jie medžiojami nuo gegužės 15-osios iki spalio 15-osios. Iki rujos pradžios, kuri prasideda maždaug liepos 15 dieną, reikėtų guldyti tik selekcinius stirninus.

Jonas labiausiai mėgsta medžioti sėlindamas. Apie stirninų medžioklę jis tikrai turi ką papasakoti:

– Kai kam atrodo, jog sumedžioti stirniną – nieko ypatingo. Tačiau brandus, kokių penkerių metų stirninas, turintis savo teritoriją, žinantis, kas joje dedasi, turintis gerą klausą ir reaguojantis į bet kokį neaiškų garsą, tampa labai atsargus ir neskuba išlįsti į atvirą vietą. Todėl dažniausiai medžiotojo šūvio sulaukia jaunesni, mažiau atsargūs.

Aš jau vasario mėnesį imu domėtis, kokį stirniną naujuoju sezonu pirmiausia turėčiau patiesti. Būna, kad medžioklės objektu tampa stirninas apšalusiais ragais, nes kovo mėnesį jie dar auga, o naktį kartais paspaudžia keliolikos laipsnių šaltis. Tokie ragai išauga menki ir tampa selekciniai. Tačiau gali būti, jog kitais metais tas stirninas užaugins gerus ragus.

Ragus stirninai meta lapkričio mėnesį, o per gruodį, sausį ir vasarį užsiaugina naujus. Vasario mėnesį jie dar būna padengti pantais, vadinamais aksomine odele, bet jau galima juos įvertinti.

Neretai pasirodo ir nematytas stirninas. Aš iš anksto apvaikštau medžioklės teritoriją, numatau, kad toje vietoje būtų bokštelių, įlipu, žiūronais apžiūriu žvėrį. Jaunas stirninas galvą laiko aukštai, bėginėja, trina ragus, o senis elgiasi kur kas ramiau. Ir iš kūno linijos matyti, kokio amžiaus žvėris. Ramios būsenos senio galva būna beveik lygiai su stuburu. Ir kaklas jau suplonėjęs.

Kiek gyvena stirninas? Pašmaikštausiu – kol medžiotojas paleidžia taiklų šūvį. O šiaip stirnų amžius yra 12–15 metų.

Man stirninų medžioklė dažniausiai būna kombinuota – nešuosi du šautuvus: karabiną ir mažo kalibro šautuvą, jei pasirodytų lapė ar usūrinis šuo, o jie taip ir stengiasi sučiupti stirniuką. Pasėdžiu bokštelyje, pavilioju stirniną vilbyne (stirniuko balso pamėgdžiojimas, vadinasi, kažkur yra mama, tad stirninas ateina į tą vietą).

Yra buvę, kad, paviliojus vilbyne, prie pat bokštelio atėjo stirna ir pažvelgė į viršų – kur čia jos vaikas? Esu matęs, kaip lapė gaudo stirniuką, jau gerokai prakutusį bėginėjantį po pievą, ir išgelbėjęs jam gyvybę. Kai yra stirnų vaikavimosi laikotarpis, lapės labai ieško stirniukų. Kartą stirniuką atėmiau iš usūrinio šuns. Išgirdau, kad krūmuose gailiu balsu rėkia. Atbėgęs pamačiau, kad usūrinis šuo, nutvėręs už sprando, jau jį tempia.

Man stirninų medžioklė yra viena iš įdomiausių. Ne taip paprasta sumedžioti brandų stirniną. Dažniausiai šie žvėrys laikosi kirtimuose, o birželio ir liepos mėnesį kirtimai suželia ir jų neįžiūrėsi. Į laukymę senas ožys išeina vėliau. Tikrai nėra paprasta patiesti gerą stirniną. Tai geriau pavyksta, kai diena būna vėjuota arba lietus lyja. Žvėrys, ypač stirnos, turi išlavintą klausą ir greitai išgirsta medžiotojo žingsnius. Žinoma, kai atsirado graižtviniai šautuvai ir medžiotojas sugeba prislinkti iki kokių 150 metrų atstumo, tai jis turi didesnes galimybes. Stirninus dažniausiai medžioju ryte, nes po naktinių klajonių, prisimaitinę žvėrys mažiau jautrūs, mažiau atsargūs.

Stirninai turi savo teritoriją. Subrendusio stirnino didesnė teritorija, iš jos būna išvaikęs silpnesnius. Geriausi ragai yra nuo 4 iki 7 metų stirninų. Vėliau išauga vis prastesni, tampa menkaverčiai.

Įvairūs medžioklės „profesoriai“ yra sakę, kad, pamačius stirniną tolumoje, reikia dalyti ragus per pusę. Jei svoris apačioje – tai 90 proc. brandus, medžiotinas. Jeigu svoris viršuje, atšakos ilgos – stirninas perspektyvus. Toks turi būti gamtoje ir pratęsti savo giminę.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 10

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

11 Komentarai

 • Jonas
  Posted 2020.05.14 at 14:59

  Mielas bičiulis , tikras medžiotojas, Gamtos puoselėtojas ir mylėtojas .Straipsnis puikus. Sveikatos Tau Jonai ir gražių medžioklių . Jonas Kretinga .

 • Kostas
  Posted 2020.05.12 at 20:22

  Pirmą kartą skaitau komentarą apie medžioklę parašyta ne medžiotojo. Komentatorius Girinis mane nustebino. Va, kad taip dauguma visuomenėje kalbėtu apie medžioklę, tai būtu itin puiku. Pagarba Giriniui.

 • Girinis
  Posted 2020.05.11 at 23:04

  Neįsivaizduoju kiek dar tęsis tas karas ir ta nesantaika tarp medžiotojų ir ne medžiotojų…Aš nesu medžiotojas, bet paaiškinsiu kaip aš suprantu medžioklę. Visų pirma ir pagrinde medžioklė yra laukinių gyvūnų populiacijos skaičiaus reguliavimas. Visų antra, medžioklė yra ligotų ir neperspektyvių (genetiniu atžvilgiu) individų likvidavimas idant atskirose individų grupėse dominuotų sveiki ir perspektyviausi individai. Jei nemedžiosime, tai tą gyvūnų atranką darys pati gamta, bet tokiu atveju žvėrių populiacijos tai nenormaliai smarkiai išaugs, tai po ligų protrūkių nenormaliai smarkiai sumažės. Taip jau yra buvę ne kartą ir kodėl tas turėtų kartotis? Vis kalbama apie beginklius, negalinčius apsiginti ir nekaltus gyvūnus, kurių gink Dieve negalima liesti..O ar su žvejyba kitaip? Jeigu protingai ir saikingai medžiojame, žvejojame, kertame ir atkuriame miškus tai balansas visų tų išteklių lieka nepažeistas-kokį geresnį gyvenimo ir išteklių naudojimo planą galite pasiūlyti??? Kiaulė, užauginta jūsų tvarte, kuriai jūs kasote paausį ir kuri jums maloniai kriuksi, irgi būna paskerdžiama, o ne auginama kol padvės. Ar ta jūsų kiaulė gali kaip nors nuo jūsų peilio apsiginti??? Aš, žmones radikaliai teigiančius jog medžioklė yra blogis, laikau tiesiog primityvaus mąstymo žmonėmis. Kaip sąžiningai medžiotojai laikosi taisyklingos medžioklės principų, va čia yra jau kitas klausimas-žinome nemažai atvejų kai tie medžioklės principai ir taisyklės buvo pažeistos. Šioje vietoje medžiotojų kultūra, elgesys medžioklėje turi daryti pažangą, bet pati medžioklė kaip toks reiškinys, yra būtina ir apie kažkokį rojų žemėje negali būti kalbos. Rojuje visi nemirtingi, šventi, nekalti ir jei valgo tai tik obuolius nuo šventos obels.

  • Deividas
   Posted 2020.05.11 at 23:22

   Puikus komentras.

 • Edmas
  Posted 2020.05.07 at 13:47

  O gal kas nors kanors girdėjot apie 20-21 metų limitus? Gal jau yra kur nors paskelbta?

  • Deividas
   Posted 2020.05.07 at 13:53

   Artimiausiu metu turi būti patvirtinti limitai ir mes juos paskelbsime Miske.lt.

 • Girinis
  Posted 2020.05.07 at 02:41

  Ne visi stirninai ragus meta lapkričio mėnesį-teko matyti ir nufotografuoti 4 stirninus tą pačią gruodžio 22 dieną ir visi stirninai dar buvo su ragais…

 • Virgis
  Posted 2020.05.06 at 16:40

  Ačiū. Puikiai suprantu ir Jus.

  2
  2
 • Virgis
  Posted 2020.05.06 at 16:03

  Sveiki. Vakar gavau įžeidžiantį komentarą. Cituoju: dar vienas protiškai nesveikas. Kaulaus ir lavonų liekanom apsikrovęs. Toks buvo Tomo komentaras. Manau tai įžeidžia ne tik mane , bet visus medžiotojus. Gerbiami Miške.lt ar nelaikas būtu tokių komentarų visiškai neskelbt. Arba kaip ir priklauso tokiems duot į ragus. Nebesuprantu tokių žmonių-pavydas tai ar čia atseit gamtos mylėtojas ar visiškas asilas nieko nesuprantantis apie medžioklę. Su pagarba visiems medžiotojams. Taiklių šūvių artėjant stirninų medžioklėj✌

  17
  5
  • Deividas
   Posted 2020.05.06 at 16:37

   Sveiki, kartais nespėjame trinti 🙂

   7
   1
 • Virgis
  Posted 2020.05.05 at 14:34

  Smagu skaityti straipsnį apie tokį entuziastą. Nemažą stirninų ragų kolekciją turiu ir aš . Man taipogi norisi sumedžiot stirninus su įdomiais anomaliais ragais. Labai daug matau susenusiu nykstančiais ragais . Trofėjinių perspektyvių taipogi. Tokių ranka nekyla skriaust. Bet problema yra ta jog per mažai gauname licenzijų . Suprantu jog tai žvėrių apskaitos klaida. Vat tada ir gaunasi taip jog visi nori sumedžiot gražius ragus. Ne pirmi metai kai vyrams aiškinu ką medžiot iki rujos. Bet… dzin. Galbūt sumedžiojamų stirninų skaičių nereikėtu limituot bent jau vienerius metus. Galbūt tada išsispręstu šis reikalas . Kokius stirninus matydavau prieš 30 metų daba jau nebematau. Trofėjai sumenkėjo. Tai tik mano nuomonė.

  32
  7

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą