Liūto Sesilio mirtis pernai sukėlė milžinišką ažiotažą. Deja, medžiotojų balsai iki šiol nebuvo pakankamai garsūs, kad paaiškintų visuomenei trofėjų medžioklės reikšmę.
Moksliškai įrodyta, kad teisėta ir kontroliuojama trofėjų medžioklė nekelia grėsmės laukinės gyvūnijos įvairovei, o visai atvirkščiai – skatina jos išsaugojimą ir apsaugą. Remdamasis nepagrįstais argumentais ir prieštaraudamas iki šiol galiojusiam principui atsižvelgti į nepaneigiamus mokslinius faktus, Europos Parlamentas (EP) vasario 24 d. surengė diskusiją apie trofėjų medžioklę Europos Sąjungoje (ES). Po Briuselyje įvykusios diskusijos buvo padaryta išvada, kad Europai reikėtų tapti „pagrindiniu veikėju kovojant su pasauliniu nusikaltimu prieš laukinius gyvūnus“. Net nuskambėjo kvietimų visiškai uždrausti trofėjų importą į ES. Medžiotojų lobis Europoje – Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacija (FACE) – pabrėžė, kad toks draudimas yra nepagrįstas, nes taikomas ir toms rūšims, kurioms nėra jokios išnykimo grėsmės. FACE net skatino savo narius susisiekti su savo šalių EP nariais, kviesdama neremti pasiūlymų drausti trofėjų importą.
Diskusijoje britų EP deputatė Neena Gill teigė, kad medžiotojai kelia grėsmę liūtams ir drambliams ir, deja, šių gyvūnų liekanos patenka į ES kaip trofėjai. Ji kalbėjo, kad šių rūšių gyvūnų mažėjimas per pastaruosius metus į dėmesio centrą pateko dėl liūto Sesilio mirties. Europa yra didžiausias medžioklės trofėjų importuotojas, todėl neva reikia daryti kuo daugiau, kad nebūtų leista beprasmiškai žudyti.
FACE pabrėžia, kad EP sudarytoje deklaracijoje yra daug neteisingų faktų, prieštaraujančių moksliniams įrodymams. Pavyzdžiui, joje nurodoma, kad pajamų, gaunamų iš trofėjų ir grįžtančių vietos gyventojams, dydis gerokai perdedamas. Šis teiginys be kontrargumentų kelia pavojingą precedentą visai medžioklės veiklai. Be to, pasaulio nykstančių gyvūnų rūšis saugo Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija (CITES). Su šios konvencijos reikalavimais susidurs bet kas, norintis legaliai į Europą iš Afrikos įvežti, pavyzdžiui, teisėtai sumedžiotą gepardą ar iš Rusijos teisėtai sumedžiotą lokį.
Jeigu EP deklaracijos autoriams pavyks iki balandžio 18 d. įtikinti daugumą parlamento narių ją pasirašyti, ji bus publikuojama parlamento protokole. Nors deklaracija nėra privaloma, vis dėlto ji išreikš parlamento nuomonę ir duos stiprų politinį signalą Europos Komisijai ir ES šalims pradėti taikyti apribojimus. Tokiu būdu EP rems neteisingus mokslinius teiginius. Reikėtų prisiminti, kad draudimas ES prekiauti ruonių kilmės produktais prasidėjo visiškai taip pat – neprivaloma deklaracija. Dėl šio draudimo vietinės Kanados inuitų gentys patyrė tik nuostolių, nes buvo sunaikinti jų verslai ir gyvenimai. Negana to, ruonių pastaraisiais metais katastrofiškai padaugėjo. Ruoniai suėda dešimtis milijonų tonų žuvų per metus, pridarydami nuostolių ir žvejybai. Jeigu tai būtų netoli Europos, atsakingieji asmenys pagalvotų, bet kadangi tai vyksta Kanadoje, niekas nesijaudina. Tai tik įrodo, kad tokio pobūdžio sprendimai dažnai sukelia neigiamų pasekmių.
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo DRAUDŽIAMA!