Užsiimdami įvairia su gamta ir gyvuoju pasauliu susijusia veikla vaikai atskleidžia slaptą žvėrių, paukščių, roplių ir augalų gyvenimą, ugdosi, mokosi empatijos ir dėmesio kiekvienam, net pačiam mažiausiam sutvėrimui ir visai gamtai.
Noras pažinti ir atskleisti paslaptis yra tas širdį kutenantis jausmas, raginantis mus tyrinėti. Laimingi žmonės, galintys sužinoti bent dalį gamtos paslapčių, pažinti bent vieną gyvą būtybę. Šiuolaikinių miesto vaikų akiratis vis labiau užsiveria metalo ir stiklo, naujųjų technologijų ir automobilių maišatyje. Sekant šiuolaikinėmis tendencijomis, pamokos mokykloje tampa vis lėkštesnės ir teoriškesnės, vaikai turi vis mažiau laisvės ir galimybių save realizuoti. Aišku, naujovės neišvengiamos ir būtinos, tačiau gamta buvo, yra ir bus mūsų lopšys, kurio niekada negalime pamiršti!
Lietuvos medžiotojų sąjunga Gamta dar prieš 8 metus planavo įkurti gamtos pažinimo centrą Alytuje. Iš pradžių jis buvo Vidzgirio pagrindinėje mokykloje, suteiktos patalpos buvo erdvios, platūs ir ateities planai. Gamta ketino ne tik rengti pamokas mokiniams ir būsimiems medžiotojams, bet ir įkurti gamtos muziejų, kur būtų informacijos ne tik apie paukščius ir kitus gyvūnus, bet ir apie gamtos draustinius. Mokyklos direktorius tokią idėją rėmė. Šešių entuziastų dėka pirmasis etapas buvo atliktas sėkmingai ir gana greitai. Šie žmonės – patyrę medžiotojai, kurių kolekcijoje yra daug įvairių įspūdingų ir įdomių trofėjų. Be to, jie turi profesionalių teorinių ir praktinių žinių, taip pat nori dirbti visuomenės labui. Nemokamai! Be pamokų mokykloje ir paskaitų apie gamtą, šiame centre vyko ir medžiotojų kursai, kvalifikacijos kėlimo ir trofėjų ekspertų mokymai.
Deja, pasikeitė miesto valdžia ir nuspręsta, kad gamtos centre prieinamų medžiagų – paukščių kiaušinių, lizdų, gyvūnų kaukolių, ragų, kailių – vaikams pažinti nebūtina, ir patalpas naudoti uždrausta. Naujoji valdžia mano, kad tokios žinios nevertingos ir apskritai daro blogą įtaką visuomenei. Toks teiginys skambėjo labai keistai, nes mokiniai ir suaugusieji registravosi į net 3–4 savaičių eiles, kad pasiklausytų Gamtos atstovų paskaitų. Patirta apie 8000 eurų vertės nuostolių. Anot R. Ribačiausko, tiek investuota į patalpas Vidzgirio pagrindinėje mokykloje.
Vis dėlto nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Alytaus verslo mokyklos direktorius pasiūlė Gamtai patalpas savo įstaigoje, ir dabar klasės netgi didesnės, daugiau ir eksponatų. Čia yra visko, kas susiję su kanopiniais: ragų, kaukolių, kailių. Ragai išdėlioti pagal amžių. Moksleiviai gali apžiūrėti selekcinius ir standartą atitinkančius egzempliorius, yra plati kaukolių ekspozicija ir apie 60 iškamšų. Gamtos pažinimo centre surinkta viena didžiausių retųjų paukščių kiaušinių kolekcijų Lietuvoje, čia galima apžiūrėti ir lizdus. Visą reikiamą vaizdo ir garso aparatūrą paaukojo medžiotojai ir Gamtos nariai.
Anot R. Ribačiausko, paskaitų įvairovė didžiulė. Vaikams pasakojama apie gyvūnus ir paukščius, jų elgsenos ir mitybos ypatumus. Dėstytojai rodo tam tikrų rūšių poveikį aplinkai, gerus ir blogus jų atstovų darbus, taip pat pasakoja apie žmogaus galimybes reguliuoti populiacijas ir išlaikyti gamtos pusiausvyrą. Klasėje yra stendai, paaiškinantys mirusios medienos reikšmę gamtoje, sausų medžių vaidmenį palaikant rūšių įvairovę. Viena paskaita vadinasi „Žmogus – gamtos priešas“. Joje sužinoma apie atliekų poveikį, kaip ilgai skaidosi įvairios sintetinės medžiagos, apie brakonierystę ir oro taršą. Gamtos centre vyksta ir Alytaus verslo mokyklos gamtos mokslų paskaitos.
R. Ribačiauskas pasakojo, kad dabar sukaupta daug medžiagos bet kokioms paskaitoms. Interesantai gali rinktis temą: tai gali būti pamoka apie gyvūnus ir paukščius, gyvenančius šalia mūsų, apie miško žvėris, atskirai apie plėšrūnus ar kokią vieną rūšį, naudojant vaizdo ir garso įrašus. Tai vienintelė tokio pobūdžio paskaitų auditorija Lietuvoje. Atsiliepimai apie ją – patys geriausi, o susidomėjusiųjų nemažėja.