Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Darius Remeika skaitė pranešimą aukšto lygio tarptautinėje konferencijoje „Tarp valstybių plintančios gyvūnų ligos“. Ši konferencija, skirta sudėtingai gyvūnų užkrečiamųjų ligų situacijai ir valstybių bendradarbiavimo klausimas aptarti, birželio 10 d. surengta Bukarešte.
Konferencijoje VMVT direktorius pristatė Lietuvos patirtį kovojant su afrikiniu kiaulių maru (AKM). „Su šia liga susidūrė jau ne viena Europos valstybė, tad Lietuvos sukaupta patirtis ir praktinės žinios aktualios tiek Europos Sąjungos, tiek ir kaimyninėms šalims, lygiai taip pat susiduriančiomis su AKM rizika. Lietuvoje mums tikrai pavyko pasiekti gero ir glaudaus bendradarbiavimo su medžiotojais ir kiaulių laikytojais. Kitų šalių ekspertus pakviečiau atvykti į Lietuvoje organizuojamus praktinius kovos su AKM mokymus. Juos organizuoja Afrikinio kiaulių maro kompetencijos centras, drauge su VMVT įkurtas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijoje“, – sakė D. Remeika.
Konferencijoje pranešimus skaitė Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO), Europos Komisijos, Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ekspertai. Šalių patirtį pristatė atstovai iš Vengrijos, Lenkijos, Rumunijos ir Bulgarijos.
„Konferencijos metu dar kartą įsitikinau, kaip aukštai kitų šalių kolegos vertina Lietuvos patirtį ir mūsų ekspertų žinias kovojant su AKM. Tik ką Lietuvos ekspertai grįžo iš Kinijos, kurioje AKM situacija yra labai sudėtinga. Šią savaitę mūsų specialistai veda mokymus Balkanų šalyse, o artimiausiu metu Lietuvoje mokymus organizuosime ekspertams iš Japonijos, Vokietijos, Suomijos. Lietuvoje drauge su Vokietijos mokslininkais vykdomi svarbūs moksliniai projektai: tiriamas AKM viruso virulentiškumas ir atsparumas aplinkos veiksniams, vykdomi viruso pernešimo moksliniai tyrimai. Lietuvos ekspertų tarptautinis pripažinimas stiprina trečiųjų šalių atsakingų institucijų pasitikėjimą mūsų vykdomos kontrolės procesais, o drauge ir mūsų pozicijas derantis dėl eksporto galimybių“, – pabrėžia D. Remeika.
Pasak VMVT direktoriaus, gyvūnų ligų atnešami pavojai ir nuostoliai bus nagrinėjami ne tik konferencijoje. Šie klausimai persikels ir į birželio 12–14 d. Bukarešte vyksiančio neformalaus Europos Sąjungos Tarybos Vyriausiųjų veterinarijos pareigūnų darbo grupės posėdžio darbotvarkę.