Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Diskusijos dėl naktinio matymo taikiklių naudojimo medžioklėje

Turinys:

Praeitą savaitę įvyko Aplinkso apsaugos komiteto posėdis, kuriame buvo svarstoma dėl naktinio matymo taikiklių naudojimo šernų, lapių ir mangutų medžioklėje. Aplinkos ministerijos ir „žaliųjų“ organizacijų atstovų pasisakymai supykdė Medžiotojų bendruomenę.

Aplinkos ministerijos nuomonė nustebino medžiotojus – negalime leisti naktinių taikiklių nes negalėsime užtikrinti kontrolės ir medžiotojai išpyškins visus žvėris. Įdomu tai, kad visos žvėrių rūšys kurioms buvo nuimti medžioklės limitai ir leista tvarkytis patiems medžiotojams, stabiliai auga ir gausėja. Ne gana to pasakymas, kad negalėsime užtikrinti kontrolės visų pirma kelia abejones ar jos aplamai reikia, jei žvėrių populiacijos ir taip gausėja.

Žydrūnas Juozapavičius apie žvėrių populiaciją ir „Berno“ konvenciją.

„Berno“ konvencija, arba kitaip dar vadinama Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvencija, Europos Bendrijoje priimta 1979 metais, o Lietuvos Respublikoje įsigaliojo 1997 metais. Šiam dokumentui šiemet sukaks net 44 metai.

Kas per tą laiką pasikeitė Lietuvoje ir jos gamtoje? Atgavome Nepriklausomybę, gimė dabartinės Seimo narės Ligita Girskienė ir Aistė Gedvilienė, užaugo Linas Jonauskas ir Marius Čepulis, medžioklėje leido naudoti graižtvinius ilgavamzdžius ginklus, įsikūrė nevyriausybinės gamtosauginės organizacijos, kartais pagausėjo medžiojamųjų gyvūnų ir vilkų populiacijos.

Taigi, pasaulis pasikeitė, Berno konvencija – ne. 

Siūliau pasižiūrėti į 1980 metais ir 2021-2022 metų sezonu sumedžiotų žvėrių duomenų palyginimus. Žvėrių apskaitą „žalieji“ paprastai kritikuoja dėl netikslių apskaitos metodų. O štai sumedžiotų žvėrių apskaita pateikia tikslesnius duomenis.

Vaidas Sabaliauskas taip pat išdėstė savo poziciją kontrolės klausimu.

Lietuvoje nuo sovietinių laikų vis dar įaugusi į valdininkų kaulų čiulpus labai baisi liga – teisinį reguliavimą vykdyti draudimais. Pagrindinė to priežastis – valdininko susireikšminimas, noras būti įtakingu ir reikalingu. Jie apsikrauna įvairiomis atsakomybėmis, turi ką kontroliuoti, o kad nereiktų atsakyti – daugumą veiklų uždraudžia. Kai uždraudžiama, tada lieka tik viena svarbi atsakomybė – kontroliuoti, kaip laikomasi draudimų.

Tai sunkiai išgydoma biurokratinė liga, o ją įveikus, staiga gaunami nelauktai stulbinantys teigiami rezultatai. Tas pats pasakytina ir apie atsakomybių perkėlimą nuo valdininko pečių ant paties kontroliuojamojo pečių.

Štai keletas pavyzdžių:

1. Prieš ~20 metų atrodė, kad nekontroliuojant šernų ir ir stirnų sumedžiojimo skaičiaus, medžiotojai juos visus išnaikins. Atsirado drąsos panaikinti licencijas ir kas atsitiko? – patys medžiotojai pradėjo gyvūnus saugoti, kaip savo medžioklės ploto resursą.

2. Prieš ~30 metų buvo leista įsigyti pistoletus savigynai civiliams asmenims. Mano karta pamena, kiek tai kėlė neigiamų emocijų, ir pesimistinių diskusijų ir kokią niūrią kriminogeninę ateitį Lietuvai pranašavo. Kas nutiko? Atsakymas – nieko. Visi nusikaltimai įvykdyti tik nelegaliais ginklais.

3. Panaikinus Ginklų fondą, buvo leista privatininkams prekiauti pistoletais, dabar jau ir automatais. Daugelį metų buvo aiškinama visuomenei, kad privatininkai užvers rinką nelegaliais ginklais, Lietuva taps kontrabandos koridoriumi ir pan. Kas nutiko? Nieko. Tik paslaugos tapo prieinamesnės vartotojams.

4. Prieš kelis metus panaikinta pareiga policininkams važinėti į namus tikrinti, ar įrengtas seifas ginklams laikyti ir periodiškai tikrinti, ar jis vis dar yra. Reikalavimą panaikino, ir kokia tragedija įvyko? Jokios.

5. Ginklų parduotuvėms leido pačioms jungtis prie ginklų apskaitos duomenų bazės, registruoti ginklus, išdavinėti ginklų valdytojams leidimus. Ir kokia dragedija įvyko? Jokios – tik paslauga tapo patogesnė ir greitesnė, reikalaujanti mažesnio valdininkų skaičiaus, nors anksčiau tai atrodė – beprotybė.

Yra ir daugiau geros praktikos pavyzdžių, šie – lengviausiai visuomenei suprantami, kaip atsakomybės perdavimas pačiam kontroliuojamam asmeniui, nesukelia jokių blogų pasekmių ir net duoda teigiamą, priešingą pranašautam neigiamam rezultatui.

Tuo nenoriu pasakyti, kad reikia viską leisti ir tegyvuoja anarchija. Tuo noriu pasakyti, kad: leisk, bet kontroliuok. Bet kuris draudimas yra blogiau už griežtą kontrolę.

Svarbiausia ir įdomiausia, kad kalbant su aukščiausio lygio valdininkais, jie supranta ir pritaria, kad reikia leisti ir kontroliuoti, bet žemesnieji sluoksniai, siekdami išlikti reikalingi ir įtakingi, sugeba užblokuoti didžiąją daugumą visų gerų iniciatyvų.

O dar baisiau, kai sfera, kurią suteikta teisė valdininkui reguliuoti, yra visiškai priešinga jo asmeniniams požiūriams ar nusistatymams.

Deividas Staponkus apie Medžiotojų mokamus mokesčius.

Ar žinojote, kad Medžiotojai per metus už medžiojamųjų gyvūnų išteklius sumoka apie 3,5 mln. eurų mokesčių, iš kurių 1.7 mln. eurų keliaują į Aplinkos apsaugos rėmimo programą (AARP) kurios bendras biudžetas 8 mln. eurų.

Pasižiūrėjus kaip yra skirstomos Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšos kyla įvairių minčių, pavyzdžiui 2019m. Medžiotojai padėjo savo lėšomis Valstybinėms aplinkos apsaugos įstaigoms ir organizacijoms aprūpinti prietaisais, įrenginiais, medžiagomis ir kitomis materialinėmis priemonėmis jų aplinkosaugos veiklai vykdyti (748650 Eur).

2020m. Priemonės, kuriomis kompensuojama aplinkai padaryta žala, kraštovaizdžio kompleksams ar elementams atkurti, aplinkosaugos objektams projektuoti, statyti, rekonstruoti, remontuoti, aplinkos teršimo šaltiniams pašalinti, gamtos ištekliams atkurti ir gausinti (272200 Eur.). Žuvų ištekliams atkurti ir saugoti (150000 Eur). Aplinkos apsaugos pareigūnų darbo užmokesčio fondas (126000Eur.)

Daugiau informacijos kaip skirstomos fondo lėšos galite rasti čia. Tai kaip pagalvoji, gal Medžiotojai ne tokie jau ir blogi, kaip bando mus parodyti kai kurie vadžios atstovai.

Po praeitos savaitės diskusijų Aplinkos apsaugos komitetas paėmė pertrauką kaip minimum dviem savaitėm, per kurias Aplinkos ministerija parašys savo poziciją naktinio matymo taikiklių klausimu, nors tikrai galėjo ją paruošti iki komiteto posėdžio.

Manau, kad Aplinkos ministerijos išvada bus tokio pobūdžio kaip buvo išsakyta posėdžio metu, nors aišku galiu ir klysti. Bet kokiu atveju per ateinančias kelias savaites dar pamatysime žaliųjų komunikacijos šedevrų, pasisakymų per plačiąja žiniasklaidą kokie medžiotojai blogi ir kaip viską nori iššaudyti su naktiniais taikikliais.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 98

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

14 Komentarai

 • Kazimieras
  Posted 2023.05.21 at 21:26

  Gaila ,kad valdziazmogiai neturedami supratimo apie medziokle vadovaujasi emocijomis ir jauciasi esantys protingiausi Europoje kur daugelyje saliu tai leidziama.

 • Kostas
  Posted 2023.05.11 at 14:24

  Šaunuoliai komentatoriai: Alfredas, Robertas, Vaidotas, Ūkininkas, Stasikas, gryniausią teisybę išsakė, tik bijau, jog greitai niekas nepasikeis. Žinote, man atrodo, kad esantys prieš medžioklę, stabdantys galimybę medžiotojams turėti naktinio matymo optikas, yra tarnaujantys priešiškiems rytų kaimynams. Tikrai norėčiau, kad taip nebūtu, bet peršasi tokia mintis ir tiek…
  Na, pagalvokit, 30 000 medžiotojų, tegu kas trečias eina ginti savo šalį, ir tai jau bus sunkiai įveikiama jėga. Tačiau iki šiol dar negirdėjau kalbant apie medžiotojų panaudojimą kilus karui. Tyla…, o juk čia ir amžiuje esantis medžiotojas, ginkluotas karabinu su naktinio matymo optika, daug ką gali nuveikti.

  • Ūkininkas
   Posted 2023.05.12 at 06:28

   Todėl ,kad kgebistai ir jų vaikai sėdi ir kuria įstatymus ir perka balsus už bambalius o protingi patingi ir pakomentuoja ,kad aš prieš bambalius nieko nepadarysiu ir sedėsiu namuose nes jų daugiau.

 • Stasikas
  Posted 2023.05.03 at 23:05

  Labas visiems
  Naktinio matymo ir slopintuvai yra legalizuoti kitose Europos valstybėse ,- Latvijoje, Norvegijoje ir kitose.
  Naktinio matymo taukiklį galima įsigyti, laikyti, nešiotis bet negalima turėti medžioklės metu. Taigi civilinio kodekso (įstatymo) normos prieštarauja medžioklės taisyklėms ( poįstatyminiam aktui) kas turėtų būti vertinamas kaip Lietuvos Konstitucijos pažeidimas.
  Valstybė įteisinusi naktinio matymo taikiklius, slopintuvus galėtų įvesti privalomą registravimą, įvesti registracijos mokesčius iš to valstybė galėtų papildyti įždą keliais milijonais eurų kiekvienais metais

 • Asta
  Posted 2023.05.02 at 14:29

  Ar aš kažkaip kitaip procentus mokykloje mokiausi skaičiuoti, bet man čia nesusiriša:
  Briedžių sumedžiota 1980 m. 2015, 2021/2022 2719. Ir padidėjimas 134,94 %. Neturėtų būti 34,94 padidėjimas?
  Tauriųjų elnių padidėjimas 1077,7 %, Stirnų 746,17 %. Toliau nebeskaičiavau. Bet man atrodo labai nerimtai tokios ataskaitos, kas jas pateikė?

  6
  10
 • ALGIRDAS
  Posted 2023.05.02 at 13:50

  Vaidotai,tanstos komentaras apie Mariutersima su gamtosaugininku zinia visiskai taiklus ir teisingas. Kodel jie nenubausti ????

 • Ūkininkas
  Posted 2023.05.02 at 12:48

  svarbiausiai niekam neleisti ir tada tvarka kaip bažnyčioje.O kaip atrasti brokonieriu sėdint už stalo? matai medžiotoją ir tada prisiknisi, kad popieriuke kablelis ne ten, gal dar naktynis yra ir labai jau reikia kontroliuotojui ir tada jau klykia ,kad pagavo brokonierių o paskui išaiškėja ,kad viskas tvarkoje.Asvaltinės mergelės kurios irgi miške nebuvusios ir nesuprantančios apie žvėriukus nieko, taip pat klykia nes jos daugiausiai žiono ir dar rinkimai artėja ir visiems norisi zublizgėti

  28
  1
 • Vaidotas
  Posted 2023.05.02 at 12:35

  Pati sunkiausia diskusija yra su apkerpėjusiais biurokratais.Jie moka tik stumdyti popieriukus iš vieno stalo krašto į kita.Jiems nusispjaut į medžiotojus ir jų keliamus klausimus.Svarbu gauti algą,premijas ir išsaugoti savo pelningas darbo vietas.Kur jie visi buvo,kai eilę metų buvo teršiamos Kuršių marios ?Ką tada veikė p.Jonauskas,Gentvilos ir kiti jiems panašūs ?Kam buvo labai pelninga nieko nematyti ir nesuprasti ? Ir jeigu ne eiliniai Lietuvos piliečiai,kurie viską patys išsiaiškino,tai būtų nuodija marias ir mus visus dar ir šiandien.Medžiotojai tikrai nėra begalviai brakonieriai.Kiekvienas medžiotojas yra savo plotų šeimininkas.O ar kas matė šeimininka,kuris pats sau kenktų ?

  34
 • Robertas
  Posted 2023.05.02 at 12:30

  Draudimais mūsų valdžios klierikai tikrai nepažabos tų kurie nori nusikalsti prieš gamtą. Tikrieji nusikaltėliai prieš gamta,- ir dabar važinėjaisi po sąžiningų ir gamtą gerbiančių bei tausojančių medžiotojų plotus labiau apsiginklavę nei Lietuvos kariuomenė, ir medžioja kaip kam kas patinka. Be to patys medžiotojai yra savo valdų šeimininkai ir kiekvieną fauną kuri gyvena pas juos miškuose stengiasi išlaikyti ir saugoti taip, kad ji gausėtų, o ne butų sunaikinta kaip, kad yra susidariusi neteisinga nuomonė apie medžiotojų bendruomenės narius visuomenėje nūdienoje.
  Jei mes tik draudimais apribosime šios bendruomenės narius, o ne gerais pavyzdžiais leisime jiems įrodyti, kad jie yra pilnateisiai savo ūkio šeimininkai ir sugeba visų pirma vadovautis protu, o ne kažkokiomis liguistomis fantazijomis ir nepažabotais siekiais, tai niekad to postsovietinio šleifo negalėsime atsikratyti kuris yra primestas visuomenės ir žaliųjų aktyvistų šiems bendruomenės nariams. Ir tik galvosime, kad aplink mus supantys žmonės yra blogi, o progos jiems įrodyti kitaip ir nesuteisime.
  Palinkėsiu valdžios atstovams ir visiems prie to prisidedantiems nariams ir tiems patiems aktyvistams visų pirma blaivaus ir šalto proto priimat teisingus sprendimus ir galvoti apie tai kad kaip per 30 m mūsų Lietuva yra pasikeitusi neatpažįstamai nuo tų sovietinių laikų, taip kartu su ja ir žmonės yra pasikeitę į geresnę pusę, kurie yra verti būti suteikti to šanso įrodyti, kad jie nebemąsto pagal buvusius sovietinius stereotipus, o vadovaujasi visų pirma šaltu protu ir visapusiška pagarba prieš gamta ir jos gyventojus valdydami Lietuvos Respublikos jiems patikėtus gamtos resursus.

  37
 • Alfonsas
  Posted 2023.05.02 at 12:20

  Tai jau vyksta neigiamos visuomenės nuomonės formavimas. Portale LRT.lt per dvi dienas du didžiuliai tendencingi straipsniai apie aplinkos komiteto posėdį, kuriuose akcentuojama vadinamų ’aplinkosaugininkų’ pasisakymai naudojant niekuo nepagrįstus teiginius apie naktinių taikiklių žalą. Medžiotojų argumentai, VMVT vadovo pranešimas kiek gali Lietuva prarasti, ignoruodama ES rekomendacijas beveik nebuvo paminėti.
  Tai taip, gerbiami kolegos. Situacija maždaug kaip Rusijoje, tik apimtys mažesnės. Melagienų naudojimas vyksta pilnu tempu. Jonauskas sugalvojo, o visi kiti klapčiukai kartoja kaip maldą ir visą tą mėšlą vadina visuomenės nuomone.

  32
  • Jons
   Posted 2023.05.05 at 09:15

   Kas po velnių tas Jonauskas nerinkim komunistų į valdžią juk jie visada buvo LIETUVOS priešai kaip ir daugelis buvusių Medžiotojai gal gana būti runkelių TAUTA

 • Alfonsas
  Posted 2023.05.02 at 12:09

  Bičiuliai, paskaitykite pačią Berno konvenciją su priedais . Ji yra internete lietuvių kalba. Nustebsite, kaip mums meluoja Aplinkos ministerija ir jos klerkai, kaip jie mausto seimūnus ir mus…Ši konvencija draudžia naudoti naktinius taikiklius tik prieš saugomas gyvūnų rūšis, išvardintus priede ir nieko daugiau . Galų gale, visus kitus ribojimus nustato valstybės pačios. Taigi ši konvencija tapo melaginga priedanga valdžios biurokratams, tapti “gamtos mylėtojais”, atmetant bet kokį racionalumą ar gerają pasaulinę medžioklės praktiką. Gaila, kad Berno konvencijos neskaito nė vienas seimūnas, išskyrus tuos kurie šiandien mausto mus ir veikia prieš mus, atvirai tyčiodamiesi iš medžiotojų…

  45
  2
 • sawas
  Posted 2023.05.02 at 11:52

  Turbūt medžioklis galvoja, kad žvėrys maitinasi ir jų daugėja nuo gryno kaimiško oro o ne nuo ūkininkų ir savininkų auginamų kultūrų, o jeigu tiksliau tai etninius anksčiau kolūkių pirmininkai sunkvežimiais veždavo priduoti, ir jokios rimtos apskaitos nebūdavo.

  1
  15
 • Šernas
  Posted 2023.05.02 at 11:40

  Sunku net diskutuoti su ligoniais ir jiems irodinėti tą ko jie neišmano, bet manau kad sveikas protas nugalės ir bus ciskas ok

  27

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą