Kol dar kovojame su afrikiniu kiaulių maru, nepasirengusią Europą užklupo nauja liga – lėtinė išsekimo liga (LIL). Norvegijos veterinarijos institutas diagnozavo šią elniniams mirtiną ligą Pietų Norvegijos šiaurinių elnių populiacijoje. Ši liga paplitusi Šiaurės Amerikoje, o Europoje tai pirmas konstatuotas atvejis. Taip pat tai buvo pirmasis laukinių šiaurinių elnių ligos atvejis.
Šių metų kovo mėnesį buvo rasta serganti šiaurinio elnio patelė, kuri paskui krito, o jos kūnas perduotas į laboratoriją. Atlikta smegenų analizė nurodė, kad elnė sirgo šia mirtina liga.
LIL yra užkrečiama neurologinė liga, paveikianti elninių smegenis. Liga vystosi lėtai, elniniai iš lėto silpsta, kinta jų elgesys. Paskui gyvūnas pastimpa. Šiaurės Amerikoje ši liga jau yra epideminė. Pirmą kartą LIL aprašyta 1967 metais, kai ji buvo nustatyta vienoje Viskonsino elnių fermoje. Tankioje didelių gyvūnų populiacijoje liga greitai paplito. Infekcija išsiskiria su seilėmis ir išmatomis, todėl šėryklos gali tapti infekcijų židiniais. Mūsų dienomis daugelyje JAV ir Kanados valstijų konstatuota įvairių elnių rūšių LIL atvejų. Nėra įrodymų, kad liga negalėtų kelti grėsmės ir žmonėms bei galvijams, nors tokių atvejų nekonstatuota.
Kadangi liga pirmą kartą konstatuota Europoje, turėtų būti atidžiai stebima elnių populiacija. Įdomu, kad konstatavus ligą nei Europos Komisija, nei Europos maisto saugos tarnyba dvi savaites dar nebuvo pasirengusios reaguoti, laukdamos įsakymo, ar pradėti kokius nors veiksmus. Kaip infekcija pateko į Norvegiją? Greičiausiai ji importuota iš JAV. Galbūt infekciją į šiaurinių elnių gyvenamas teritorijas atvežė keliautojai. Galbūt žiemą elniai natūraliai migruoja iš JAV į šiaurės ašigalį.
Sunku spręsti, kaip liga galėtų paplisti Europoje. Galbūt elninių populiacijos šiai infekcijai atsparios, bet kadangi daug kur Europoje jų populiacijos labai tankios, visi turėtų būti atsargūs ir akyli. Medžiotojai turėtų nevežti mėsos, subproduktų ir trofėjų iš infekuotų teritorijų. Rodos, tai ir yra naujosios infekcijos šaltinis. Infekciją galima pernešti ir drabužiais, todėl juos būtina išplauti apsilankius infekuotoje teritorijoje.
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!