Daugelis mano, kad medžiojama vien dėl trofėjų. XIX amžiuje bei Ernesto Hemingway’aus jaunystėje taip ir buvo, ir iš tiesų daugelio moderniųjų šaunamųjų kalibrų vystymąsi tiesiogiai veikė noras kuo saugiau ir efektyviau sumedžioti didelius, pavojingus ir egzotiškus gyvūnus.
Seniausiais tikrų trofėjų medžiotojų laikais medžiojamieji gyvūnai nebuvo skirstomi – šaudoma į viską, kas pasitaiko vamzdžio gale, negalvojant nei apie saugumą, nei rūšies išsaugojimą ar ilgalaikę populiacijų priežiūrą. Tais laikais gyvūnijai buvo padaryta didžiausia žala, o medžioklė įgavo neigiamą įvaizdį ir pradėjo asocijuotis su nepasotinamu gyvūnų naikinimu. Vis dėlto JAV prezidentas Theodore’as Rooseveltas, aktyvus ir entuziastingas medžiotojas, buvo pirmųjų gamtos draustinių įkūrėjas, todėl to meto medžiotojų vien tik keikti irgi negalima. Taigi aršiausiems medžioklės oponentams būtų verta priminti, kad gamtosaugos pradininkai buvo patys medžiotojai.
Šiais laikais lėšos, kurias trofėjų medžiotojai moka už retų gyvūnų medžiojimą, naudojamos rūšies populiacijos apsaugai pagal principą – miršta vienas, bet išgyvena šimtas. Šiomis lėšomis daug kur finansuojamas įvairių retų rūšių išsaugojimas ir apsauga, įskaitant nuo brakonierių. Šį kartą domimės brangiausiais ir geidžiamiausiais pasaulio trofėjais, už kuriuos žmonės pasirengę mokėti didžiules sumas.
RAGANOSIS. Brangiausiu pasaulio medžiojamu gyvūnu laikomas baltasis raganosis (lot. Ceratotherium simum). Kasmet rengiamos varžytynės, kuriose galima įsigyti leidimą sumedžioti ant vienos rankos pirštų suskaičiuojamus individus. Leidimą gauna tas, kuris sumoka daugiausia. Raganosio trofėjaus kaina gali siekti apie 150 000 eurų, jį sumedžioti galima Pietų Afrikos Respublikoje, Zimbabvėje ir Namibijoje. Šiose valstybėse apie medžioklę laukinėje gamtoje galima kalbėti tik sąlyginai, nes dauguma medžioklės ūkių, ypač Pietų Afrikos Respublikoje, yra aptverti. Vis dėlto Afrikos aptvarai nė kiek nepanašūs į mūsų menkus elnių sodelius – ten tvora gali apimti net iki 60 000 ha ploto! Raganosis yra vadinamojo didžiojo Afrikos penketo narys kartu su drambliu, liūtu, leopardu ir buivolu. Be to, visi šie gyvūnai laikomi pavojingais ir juos medžiojant gali kilti pavojingų situacijų.
KALNŲ MEDŽIOKLĖ. Brangiausia laikoma kalnų medžioklė. Tai ne tik brangiausia, bet ir sunkiausia medžioklė, į kurią vyktina tik turint daug jėgų – išbandymas tikrai nėra skirtas pensininkams. Azerbaidžane yra vienas garsus akmuo, kur visi fotografuojasi su savo trofėjais, tačiau žinovai pasakytų, kad praktiškai visi vyresnio amžiaus vyrai, nusifotografavę prie šio akmens, iš tiesų nemedžiojo patys, o sumokėjo, kad tai padarytų vietiniai, vien todėl, kad patys nebeturi jėgų ir ištvermės.
Anksčiau buvo kalbama, kad brangiausias kalnų gyvūnas yra Marko Polo avinas (lot. Ovis ammon polii), bet dabar jį galima priskirti prie biudžetinės klasės. Pakistane už 60–80 tūkstančių eurų galima sumedžioti vieną rečiausių kalnų gyvūnų – sraigtaragį ožį (marchurą). Tai yra ne tik brangiausias, bet ir sunkiausiai sumedžiojamas gyvūnas, nes jo ieškoma kalnuose, 4000–6000 metrų aukštyje virš jūros lygio. Šie ožiai gyvena uolėtose kalnų vietose ir dažnai net prisireikia alpinistų ekipuotės, kad prie jų patektumėte. JAV milžiniškus pinigus turėsite pakloti už snieginį aviną (lot. Ovis canadensis) – 50–60 tūkstančių dolerių. Meksikoje tiek pat brangiai kainuoja jų giminaičiai dykuminiai avinai (lot. Ovis canadensis nelsoni) – apie 60 000 dolerių. Azijos viršūnėse gyvena argaliai (lot. Ovis ammon ammon), kurie oficialiai medžiojami tik Mongolijoje.
PIGESNI TROFĖJAI. Dramblys ir liūtas tikrai nėra brangiausi medžiojamieji gyvūnai – šie trofėjai kainuoja apie 35– 40 tūkstančių dolerių. Leopardo kaina yra apie 20–25 tūkstančius, o buivolo – 12– 15 tūkstančių dolerių.
Pagal mirties atvejų statistiką Afrikoje pavojingiausiu gyvūnu laikomas begemotas. Dažniausia afrikiečių mirties priežastis yra maliarija, bet iškart antroje vietoje rikiuojasi begemotai. Tai yra labai teritoriški ir agresyvūs gyvūnai. Didžiausių problemų kyla tada, kai begemotas ganosi krante, o žmogus iš nežinojimo atsiduria tarp gyvūno ir upės. Tuomet įsiveržėliui gali baigtis labai blogai. Taip pat blogai gali baigtis, kai begemotas puola valtį. Įplaukus į gyvūno teritoriją, jis priekinėmis kojomis apvers valtį, o paskui kaip varles savo milžiniškais žandikauliais sutraiškys visus iškritusiuosius. Išgyventi tokioje situacijoje beveik neįmanoma. Nors medžioklė Afrikoje daugeliui asocijuojasi su didelėmis išlaidomis, vis dėlto palyginti ji nėra labai brangi. Važiuojant į turą Namibijoje, kur galima sumedžioti 6–8 gyvūnus, reikės sumokėti apie 4500 eurų. Už trofėjų transportavimą į namus reikės mokėti atskirai. Tokius pačius pinigus, bet tik už vieną gyvūną – mešką ar briedį, reikia mokėti už išvyką į Rusiją. Be to, už kiekvieną papildomą trofėjų reikės primokėti dar apie 1500 eurų.
TROFĖJŲ MEDŽIOTOJŲ GRUPĖS. Trofėjų medžiotojus galima suskirstyti į kelias grupes. Yra tokių, kurie geidžia tik didžiojo Afrikos penketo. Kalbant apie kalnų medžioklę, prestižiškiausia sumedžioti 12 skirtingų kalnų gyvūnų iš tam tikro sąrašo. JAV yra ir kalakutų medžiotojų būrelis – jeigu nesumedžioji šešių skirtingų kalakutų porūšių, nesi tikras kalakutų medžiotojas. Įdomu, kad rinkodaros tikslais vieno porūšio gyvūnai laikomi skirtingų rūšių atstovais. Pavyzdžiui, Aliaskoje, Jukone ir Kamčiatkoje gyvena genetiškai praktiškai vienodi briedžiai, bet trofėjų prasme puiku yra tada, kai sumedžiojamas ir Aliaskos, ir Kamčiatkos briedis. Patyrę safario medžiotojai mano, kad ne visi laksto paskui trofėjus vien dėl prestižo. Daugeliui labiau nei prestižas tiesiog norisi išbandyti ką nors egzotiška ir nežinoma, todėl ir Lietuvoje retai išgirsi ką nors puikuojantis sumedžiojus dramblį ar liūtą.
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!