Seimas neleido naudoti naktinių taikiklių medžiojant afrikinio kiaulių maro platintojus šernus.
Antradienio plenariniame posėdyje Seimas nepritarė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisoms, panaikinančioms draudimą medžiotojams naudoti naktinius taikiklius.
Jeigu Seimo nebūtų paveikusi Mėnulio fazių kaita (kitaip sunku paaiškinti „tautos atstovybės“ akibrokštą žemės ūkiui, nes po pirmojo svarstymo parlamentarai gana vieningai pritarė įstatymo pataisoms), jau nuo lapkričio 1-osios būtų buvę galima su naktinio matymo prietaisais iš bokštelių medžioti šernus, kurie ypač judrūs sutemus, smarkiai išretinti jų kaimenes, sustabdyti afrikinio kiaulių maro (AKM) epidemiją ir apsaugoti žemės ūkio pasėlius nuo šernų knyslių. Anot įstatymo pataisų iniciatoriaus, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Algimanto Salamakino, Lietuva būtų ketvirtoji ES šalis (po Jungtinės Karalystės, Čekijos, Latvijos), leidusi medžiojant naudoti naktinius taikiklius.
„Ūkininko patarėjo“ kalbinti žinomi agroverslininkai, ekonomistai ir veterinarijos specialistai būgštauja, jog Lietuva gali nebegauti ES paramos AKM nuostoliams kompensuoti, kai Europos Komisija sužinos, kad mūsų parlamentas ir toliau linkęs tik žodžiais baidyti šernus.
Liberalai nemyli gamtos
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus ŽEMAITAITIS: „Užvakar Seime laimėjo gyvūnų kančioms ir skausmui abejingi žmonės, neturintys nei širdies, nei jausmų, nemylintys gamtos. Balsavusieji prieš naktinius taikiklius (liberalai, konservatoriai, į pedofilijos skandalą įsipainiojusio „Drąsos kelio“ likučiai) iš tiesų sutiko, kad žvėris, kaip ir prieš 100 metų, neturint modernių priemonių, garantuojančių taiklų šūvį, galima būtų žaloti, luošinti, palikti kraujo klanuose nugaišti. Deja, prisidėjo ir kai kurie Seimo nariai ūkininkai, parlamentarai, išrinkti kaimiškose apygardose. Labiausiai nustebino valstiečių ir žaliųjų atstovė Seime Rima Baškienė, įtikinusi savo vadovaujamą Mišrią Seimo narių grupę atmesti įstatymo pataisas, nors vos prieš dvi savaites R. Baškienė ragino vienytis, padėti kiaulių augintojams, kuriuos žlugdo afrikinis kiaulių maras. Liūdniausia, kas dabar gali nutikti, – Europos Komisija nebeduos Lietuvai lėšų kovai su afrikiniu kiaulių maru, nes mes patys per mažai stengiamės sunaikinti užkratą, neatliekame „namų darbų“. Rugsėjo mėnesį ES sveikatos ir maisto saugos komisaras Vytenis Andriukaitis susitiko su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovu Jonu Miliumi, Seimo komitetų nariais. Eurokomisaras papriekaištavo, kodėl maro platintojai (šernai ir kiti laukiniai žvėrys – lapės, usūriniai šunys) Lietuvoje tik baidomi. Siūlyta vėl paberti prie medžioklės bokštelių pašaro ir šaudyti susirinkusius šernus naudojant naktinius taikiklius. Eurokomisaras aiškiai pasakė – jeigu šernų populiacija nebus sumažinta (nesumedžiosime 15 tūkst. šernų), ES Komisija turi teisę neskirti Lietuvai pinigų AKM nuostoliams padengti. Kai Briuselis padegins padus Vyriausybei, prezidentei, Seimo nariams, tada politikai supras, ką padarė.“
Pasigailėjus šernų, teks naikinti kiaules
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas TALMANTAS: „Siūlymas leisti naudoti naktinius taikiklius nebuvo kažkieno staiga sugalvota užgaida, bet gerai pasverta mokslininkų, medžiotojų, veterinarijos specialistų nuomonė. Patyrę ekspertai vieningai tvirtina: norint įveikti AKM, išgelbėti šalies kiaulininkystės sektorių, reikia gerokai išretinti šernų būrius. 1934 m. Lietuvoje klaidžiojo keli šimtai šernų, o dabar – dešimtys tūkstančių. Kuo mažiau bus sunaikinta šernų, tuo daugiau reikės paskersti kiaulių. Seimo nariai, matyt, išsigando gyvūnų gynėjų triukšmo, Aplinkos ministerijos prieštaravimo, galvojo apie artėjančius rinkimus. Jeigu politikai tokie principingi, tai galėjo patvirtinti įstatymo pataisas, o afrikinio kiaulių maro grėsmei praslinkus – jas atšaukti. Seimo pilietinė, ekonominė trumparegystė kenkia ir grūdų augintojams. Kiaulininkystės ūkiai daug grūdų sunaudoja pašarams. Mums, grūdininkams, svarbi ir vidaus rinka, nes ne kasmet eksportas būna sėkmingas.“
Parlamento kaleidoskopas
Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas SVIDERSKIS: „Prisipažinsiu, iš pradžių nepatikėjau sužinojęs galutinius Seimo balsavimo rezultatus… Juk po pirmojo svarstymo parlamentarai pritarė įstatymo pataisoms, pagrindinis projektą vertinęs Seimo Aplinkos apsaugos komitetas taip pat neprieštaravo, kad šernų medžiotojai galėtų naudoti naktinio matymo taikiklius. Kas turėjo atsitikti, kad per kelis mėnesius parlamentarai pakeitė nuomonę? Kuo labiau artės rinkimai, tuo daugiau visokių įdomybių pamatysime ir išgirsime.“
Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis BARAVYKAS: „Politikai, balsavę prieš naktinius taikiklius, pakenkė valstybei. Gal tai ir nebūtų lemiamas ginklas prieš afrikinį kiaulių marą. Bet po trupinėlį, iš įvairių detalių galima sudėlioti pergalingą strategiją. Kiaulių augintojai labai nusivylę.“
Vokiečiai mūsų nesupras
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius dr. Jonas MILIUS: „Parlamentarai išsigando, neva „Europa mūsų nesupras“. Tai įsidėmėkite – jeigu į Vokietiją patektų AKM užkratas, vokiečiai per kelias sekundes patvirtintų visas būtinas priemones maro židiniams ir viruso nešiotojams sunaikinti. Ar mūsų Seimo nariai nesusiprotėjo, kad buvo siūlomas gerokai žmoniškesnis žvėrių medžioklės būdas?! Dauguma parlamentarų nutarė, kad medžiotojai ir toliau turi tamsoje apgraibomis šaudyti į šešėlius, neaiškius kontūrus, kurie gali būti ne tik žvėrių, bet ir žmonių siluetai… Be to, toks neatsakingas politikų elgesys žlugdo šalies ekonomiką, pasmerkia pražūčiai svarbų Lietuvos žemės ūkio sektorių – kiaulininkystę. Jau ir estai beveik sutvarkė visus formalumus, kad jų medžiotojai galėtų naudoti naktinius taikiklius.“
Parengė „ŪP“ korespondentas Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
Algimanto SNARSKIO piešinys