Praleisti ir pereiti į turinį Skip to sidebar Skip to footer

Aštrėja diskusijos dėl švino draudimo šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse

Turinys:

Europos Sąjungos (ES) valstybės narės išreiškė gilų susirūpinimą dėl Europos Komisijos pateikto siūlymo uždrausti arba reikšmingai apriboti švino naudojimą šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse pagal REACH reglamentą, kuris numato chemikalų registracijos, vertinimo, autorizavimo ir apribojimo procedūras. Šį klausimą šiandienos ES ministrų tarybos darbotvarkėje iškėlė Čekijos ir Slovakijos atstovai, pabrėždami būtinybę peržiūrėti ar net atšaukti pasiūlymą dėl potencialių neigiamų pasekmių ekonomikai, aplinkosaugai ir gynybos sektoriui.

Čekijos žemės ūkio ministras Marekas Výborný, pristatydamas šalies poziciją, pažymėjo, kad nors būtina mažinti švino taršą dėl neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai, šio pasiūlymo įgyvendinimas galėtų turėti rimtų padarinių. Pirmiausia jis iškėlė grėsmę, kad toks draudimas susilpnintų Europos Sąjungos gynybinius pajėgumus bei bendrą saugumą, ypač atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę situaciją, kurią paaštrino Rusijos karas prieš Ukrainą. Taip pat buvo pažymėta, jog šis pasiūlymas prieštarauja ES politikai, nukreiptai į gynybos pramonės stiprinimą.

Papildomai buvo iškelta problema dėl šiuo metu prieinamų švino alternatyvų šaudmenyse, kurios pasižymi skirtingomis balistinėmis savybėmis ir gali būti mažiau veiksmingos valdant epidemijas, pavyzdžiui, Afrikinį kiaulių marą. Be to, buvo pabrėžtos galimos ekonominės pasekmės: šio draudimo įvedimas gali lemti žvejybos reikmenų, žuvies ir jos produktų kainų augimą bei sumažėjusį gyventojų domėjimąsi žvejyba kaip laisvalaikio veikla ar sportu.

Čekijos išsakytus nuogąstavimus palaikė Slovakijos bei kitų valstybių, tokių kaip Graikijos, Ispanijos, Portugalijos, Estijos, Lietuvos, Austrijos, Latvijos, Italijos, Švedijos, Suomijos ir Vengrijos atstovai. Jie išreiškė susirūpinimą dėl ekonominių ir socialinių padarinių, reikalavo ilgesnio pereinamojo laikotarpio, taip pat atkreipė dėmesį į tai, jog alternatyvios medžiagos šiuo metu ekonomiškai neprieinamos. Be to, buvo išsakytos abejonės dėl galimo trečiųjų šalių produktų antplūdžio, galinčio destabilizuoti ES vidaus rinką.

Lietuvos pozicija šiuo klausimu aiški – šalis tvirtai palaiko Čekijos išreikštą susirūpinimą. Lietuva akcentavo, jog dabartinėje geopolitinėje aplinkoje prioritetu turėtų būti nacionalinio ir visos ES saugumo stiprinimas, todėl šiuo metu kategoriškai atmeta švino draudimo pasiūlymą. Lietuva pabrėžė, kad nors suvokia poreikį mažinti švino poveikį sveikatai ir aplinkai, dabar nėra tinkamas metas imtis tokių radikalių sprendimų, kurie galėtų pakenkti ES gynybos pajėgumams.

Europos Komisijos atstovė, reaguodama į valstybių narių išreikštas abejones, pabrėžė, kad pasiūlymas paremtas išsamiais moksliniais tyrimais, kuriuos atliko Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA). Komisija taip pat užtikrino, jog pasiūlyme yra numatytos išimtys kariniam ir saugumo sektoriui, siekiant išlaikyti gynybinių pajėgumų tęstinumą. Taip pat buvo akcentuotas reglamento lankstumas, leidžiantis valstybėms narėms nustatyti ilgesnius pereinamuosius laikotarpius ir taikyti išimtis civilinių šaudyklų veiklai.

Vis dėlto dauguma ES valstybių narių vertina šį pasiūlymą kaip pernelyg radikalų ir nepakankamai subalansuotą, galintį kelti grėsmę nacionaliniam saugumui bei ekonominiam stabilumui. Todėl jos ragina Europos Komisiją atlikti išsamesnę poveikio analizę ir apsvarstyti reikšmingas pataisas ar net visiškai atšaukti šį kontroversišką reglamento projektą.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.9 / 5. Balsavo: 19

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

2 Komentarų

  • Mindaugas
    Parašė 2025.05.26 nuo 21:31

    Na taip švinas medžiojamiems žvėrims kenkia tiesiogiai…. O seip įdomu kuom reiks pakeisti šaudmenis nes tos bešvines tai šudo krūvą ir dar beproto brangus….

    6
    1
    • Kaziux
      Parašė 2025.05.26 nuo 22:58

      Su lapua naturalis mezdzioju kokia 15 metų,ismok pataikyti ir viskas gerai.

      1
      7

Palikti komentarą