Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Apranga pagal suomiško gyvenimo koncepciją – Sasta

Turinys:

Iki šiol buvau tradicinių medžioklinės aprangos spalvų šalininkė – klasikinė vienspalvė žalia, elegantiška ruda. Kažkodėl kariuomenės kamufliažas, kuris toks populiarus tarp medžiotojų dėl prieinamumo ir pigumo, manęs nesudomino, nes tam tikra prasme medžioklė yra šventė, į kurią norisi pasipuošti. Užtat vis daugiau ir dažniau įvairiausi aprangos gamintojai siūlo naujo ir modernaus kamufliažo su specialiais raštais, kurie lieka gyvūnui nematomi ir leidžia medžiotojui susilieti su aplinka.

Anksčiau esame užsiminę apie Sitka aprangą, kuri pasaulyje užkariavo labai patikimų ir net fanatiškų sekėjų būrį. Sitka yra sukūrusi įvairių tonų raštų, skirtų įvairiems regionams, pradedant kalnuotomis apylinkėmis, baigiant mūsų lygumų miškais. Gore Optifade yra patentuoti raštai, sukurti būtent medžioklės sąlygoms. Šie kamufliažiniai raštai naudojami ir kitų prekės ženklų, pavyzdžiui, jau prieš kurį laiką Härkila pradėjo siūlyti vadinamosios nematomos aprangos seriją Stealth. Ankstesniame numeryje rašėme apie Swedteam aprangą ir jų pačių naudojamą kamufliažinį raštą Desolve, kurio yra kelios versijos. Swedteam eina koja kojon su laiku ir supranta, kad vis daugiau medžiotojų domisi šiuolaikinėmis tendencijomis ir renkasi gyvūnams nematomą kamufliažą. Tačiau šiuo atveju kompanija naudoja kitą kamufliažą, ne tik įprastąjį Optifade, taip pat yra sukūrusi savo membraną ir atsisako visiems žinomo Gore-Tex. Taip pat visi šie gamintojai laužo įprastą įsivaizdavimą, kokia turi būti medžiotojo apranga. Anksčiau medžiotojas žiemą turėdavo vieną storą striukę. Su modernia, dinamiškam medžiotojui skirta apranga buvo įvesta nauja koncepcija – rengtis sluoksniais. Vienas iš modernaus medžiotojo must have yra ir kuprinė, į kurią galima susidėti tuos aprangos sluoksnius, kuriuos sparčiai einant reikia nusivilkti, o sustojus galima apsirengti. Reikia pasakyti, kad šis konceptas yra labai sėkmingas būtent komforto prasme, nes leidžia medžioti dinamiškai: prireikus judėti sparčiau, o paskui vėl atsisėsti bokštelyje ir šiltai laukti. Vis dėlto ir ši koncepcija turi vieną didelį trūkumą – kainą. Kiekvienas sluoksnis turi būti tos pačios firmos ir kainuoja palyginti nemažai, nes kuriant tokią aprangą naudotos įvairiausios modernios technologijos. Be to, ši apranga yra didžiausias mados klyksmas ir visi jos nori.

Šį kartą pasakojimas bus apie kitą, ne tokią žinomą kompaniją, kuri medžiotojams siūlo patvarius, modernius ir patogius drabužius. Kalbu apie suomių firmą Sasta, kuri siūlo aprangą, atitinkančią visus minėtus parametrus. Moterų medžioklinės aprangos modelio Sasta Kauris Camo striukę ir Saiga Camo kelnes gavau iš Normark, kuris Baltijos šalyse platina Sasta aprangą. Ši apranga sukurta reikliai medžiotojai, joje yra Gore-Tex dviejų sluoksnių membrana, Gore Optifade maskuojantis Ground Forest raštas, leidžiantis medžiotojai pranykti miško fone ir sukurtas ne medžiotojo akiai, o gyvūno – pagal tai, kaip jis mato aplinką. Striukės gobtuvas pritaikomas, apykaklė ir rankovės reguliuojamos, apykaklės vidus apdorotas malonia medžiaga, kišenės užsegamos užtrauktuku, yra kišenė racijai.

KAS YRA SASTA? Sasta yra Suomijos aprangos gamintojas, kuris orientuojasi į aktyvųjį poilsį gamtoje. Įmonė įkurta prieš daugiau nei 40 metų. Kompaniją supa nepaliesti Šiaurės Europos miškai ir ežerai, milžiniški medžioklės plotai, kuriuose klajoja meškos, vilkai ir erniai. Kompanija veikia Šiaurės Karelijos mieste Nurmese, ir aplinkinė gamta įkvepia kurti tokioms sąlygoms tinkamą aprangą. Sasta yra šeimos įmonė, kuriai vadovauja trečioji Saastamoinenų karta. Ši šeima Nurmese prekybą pradėjo prieš 80 metų. Pirmasis šeimos verslą pradėjo Eino Saastamoinenas, kuriam, nepaisant sunkios finansinės padėties, pavyko įkurti savo aprangos parduotuvę. Sasta firmą įsteigė Eino sūnus Urpo 1969 metais. Jis buvo aktyviojo poilsio entuziastas ir pats sau stengėsi kurti kuo geresnę aprangą. Sasta istorija prasidėjo tada, kai Urpo draugas medžiotojas ėmė domėtis jo apranga. 1984 metais Sasta tapo atskira kompanija, kuriai dabar vadovauja Urpo sūnus ir duktė.

Įmonė siūlo aprangą žmonėms, kuriems svarbus aktyvus gyvenimo būdas gamtoje. Šio prekės ženklo apranga žinoma dėl savo aukštos kokybės. Įmonė seka modernių medžiagų kūrimo technologijas, išbando jas autentiškoje aplinkoje. Sasta koncepcijos pagrindas – neskubrus gyvenimo būdas, galimybė keliauti, būti gamtoje be nereikalingo streso ir spaudimo ką nors pasiekti, o tiesiog susilieti su gamta. Tipiškas Sasta klientas yra aktyvus gamtos mylėtojas, gerbiantis savo užsiėmimą, reikalaujantis aukštos kokybės įrangos, einantis į gamtą bet kokiomis oro sąlygomis.

NUOTYKIS SU SASTA. Kaip tik prieš prasidedant medžioklei su varovais gavau Sasta striukę ir kelnes ir turėjau galimybę šią aprangą dvi savaites išbandyti intensyvioje medžioklėje skirtingu oru. Reikia pradėti nuo to, kad dėvėdama ją iš pradžių jaučiausi kaip su pižama, tiesiog todėl, kad apranga patogi ir lengva. Kol kas sunku spręsti apie jos patvarumą ir ilgaamžiškumą, bet galiu pasidalyti pirmais pojūčiais.

Apranga puikiai tinka pavasario ir rudens sezonui, žiemą ji irgi „veikia“, jeigu atitaikoma termoapranga ir kiti sluoksniai. Temperatūrai pakilus virš 20 laipsnių šilumos, su kelnėmis bus karšta, nes jos su pamušalu ir judėdamas medžiotojas sukais. Užtat po aktyvaus pasivaikščiojimo dieną, prasidedant pirmosioms šalnoms, buvo malonu su jomis sėdėti ir vakare, kai staigiai atvėso. Aišku, aš nekalbu apie nakvojimą lauke. Vis dėlto kelnės yra ir plonos, ir minkštos, taigi jas galima įsprausti į guminius batus. Man nepatinka, kai kelnių medžiaga kieta ir stora, kai jas reikia vilktis ant guminių batų ir perbridus purviną lauką kelnių galai išsipurvina. Taip pat turėjau galimybę pamatyti, kaip veikia aprangos raštas, pelkėje medžiodama žąsis. Prisidengus veidą atrodė, kad paukščiai dėl manęs pernelyg nesijaudina, ir pavyko sumedžioti tris žąsis. Taip pat apranga gerai veikė lietingu oru, apsaugojo nuo drėgmės. Vis dėlto pirmas nepatikęs dalykas buvo kišenių trūkumas. Kelnėse yra trys kišenės, striukėje keturios, bet man ir to nepakako. Taip pat sunku pasakyti, kaip apranga šildys per šalčius. Kai kurių firmų drabužiai šaltyje tarsi įšąla ir pradeda braškėti. Nors Sasta apranga šiek tiek čeža, bet palyginti yra tyli. Medžioklėje su varovais bus sunku išmatuoti šios aprangos privalumus, nes pati naudoju ne tik ryškiaspalvę kepurę, bet ir raštą dengiančią liemenę. Gyvūnai spalvų nemato, užtat liemenė uždengia aprangą ir sumažėja galimybė susilieti su aplinka. Vis dėlto noriu paminėti, kad kamufliažas savo privalumus atskleidžia medžioklėje sėlinant: patvari medžiaga apsaugo kojas nuo šakelių, kai reikia eiti per mišką. Apskritai turiu pripažinti, kad pirmieji įspūdžiai apie Sasta aprangą yra labai geri, tad turbūt kuriam laikui atsisakysiu klasikinių atspalvių ir išbandysiu šiuolaikinio kamufliažo privalumus. Tikiuosi grįžti prie šios temos tada, kai apranga bus padėvėta kokį sezoną.

Šaltinis žurnalas “Medžioklė”
Autorius LINDA DOMBROVSKA
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentarai

  • Diana
    Posted 2019.01.31 at 07:39

    Man taip pat visai patiko si lengva apranga. Ir kaina ikandama. Ziemai nezinau, gal noretusi storesnes, nors kaip mineta, kokybiski termo drabuziai yra pagrindinis silumos saltinis. Dar noretusi straipsniu apie medzioklinius batus moterims, nes pasirinkimas tikrai nera didelis

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą