Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aplinkos ministerija skatina ūkininkus ir medžiotojus imtis neteisėtų veiksmų

Kaip žinote Aplinkos ministras Simonas Gentvilas siūlo 282 vilkų sumedžiojimo per 2022–2023 m. medžioklės sezoną limitą, bet yra ir kitokių nuomonių, cituojam Vilko apsaugos planą:

40. Pagrindinis ilgalaikis vilkų populiacijos valdymo ir apsaugos tikslas – užtikrinti palankią vilko rūšies, atliekančios savo ekologinį vaidmenį natūraliose buveinėse, apsaugos būklę, kartu išsaugant maksimaliai taikų šių plėšrūnų sambūvį su žmogumi, išlaikant vilkų populiaciją 31–62 besiveisiančių šeimų (bendras populiacijos individų skaičius 250–500 individų) ribose, kasmet vertinant, kaip laikomasi šio tikslo planuojant vilkų populiacijos naudojimą atsižvelgiant į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis ir į ūkiniams gyvūnams daromos žalos mastą.

Šiai dienai Lietuvoje turime 87 vilkų šeimas, kas perskaičiavus į vilkų skaičių lygu 978 vilkai (87×8=696 vilkai, įskaitant vienišius iki 2022 metų vados, plius 87×3,25=282 – prognozuojamas vados dydis).

Jei Vilko apsaugos plano pagrindinis ilgalaikis vilkų populiacijos valdymo ir apsaugos tikslas yra išlaikyti vilkų populiaciją 250-500 individų ribose, vilkų medžioklės limitą reiktų skaičiuoti sekančiai:

 • Minimalus: 978 – 500 = 478 vilkai
 • Maksimalus: 978 – 250 = 728 vilkai

Kaip turi būti medžiojami vilkai, kuomet jų šeimų skaičius viršija 62 šeimas, nustato Vilko apsaugos plano 36.4. punktas:

36.4. jeigu vilkų yra daugiau kaip 62 šeimos (visa populiacija 500 ar daugiau individų žiemos pabaigoje), populiacijos naudojimas planuojamas taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas ir išlaikymas 32–62 šeimų ribose. Nustatomas sumedžiojimo limitas, lygus metiniam prognozuojamam populiacijos prieaugiui arba didesnis, atlikus konsultacijas su nepriklausomomis mokslo ir kitomis suinteresuotomis institucijomis, ar siūlomas nustatyti limitas nesutrukdys pasiekti vilkų populiacijos apsaugos ir valdymo ilgalaikio tikslo ar palaikyti palankią apsaugos būklę). Patvirtinant vilkų sumedžiojimo maksimalų metinį limitą gali būti nustatoma, kad jis naudojamas dalimis, antrosios ir kitų dalių limitai (neviršijus patvirtintos bendros metinės limito normos) peržiūrimi vilkų medžioklės sezono galiojimo laikotarpiu atsižvelgiant į jo panaudojimo rezultatus (palyginus juos su praeitų penkerių metų rezultatais) ir kitus naujus vilkų populiacijos stebėsenos duomenis;

Čia minimalus vilkų medžioklės limitas yra lygus prognozuojamam prieaugiui, t.y. 87×3,25=282 vilkai. Teorinis teiginys “kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas ir išlaikymas 32–62 šeimų ribose” yra neįgyvendinamas praktiškai, nes neįmanoma iš populiacijos išimti vilkus šeimomis. Medžiojami individai, o ne šeimos. T.y. galima išimti konkretų vilkų skaičių, kurį pagal Vilko apsaugos plane pateiktas metodikas galima teoriškai pritempinėti prie šeimų skaičiaus, pvz švediškoje metodikoje skaičiuojama, kad 1 šeima lygu 8 vilkams, įskaitant vienišius iki einamųjų metų rujos.

Taigi, jei vilkų populiacija viršija 62 šeimas ir siūloma medžioti tik prieaugį, apie kokį populiacijos valdymą, siekiant išlaikyti 32-62 šeimas ar 250-500 individų gali būti kalbama? Šiuo atveju niekas net nebando laikytis Vilko apsaugos plano 40 punkte aiškiai įvardinto pagrindinio tikslo. Teoriškai jis net ir neįgyvendinamas, jei kalbame apie šeimas, o ne apie individus – kaip jau minėjau, medžiojami individai, o ne šeimos.

Reziume: Vilko apsaugos planas nebeveikia, arba jo tiesiog nepaisoma.

Marius Čepulis vakar irgi įvardino, kad laikas iš esmės keisti Vilko apsaugos planą:

Ką reikia padaryti? Vilkų apsaugos planas jau paseno. Dabar turim daug daugiau duomenų ir žinių apie vilkus, nei plano kūrimo pradžioje, ir, manau, galime jį pakeisti atsižvelgiant į esamą situaciją. Tai yra, tikrai Lietuvoje gali gyventi daugiau vilkų šeimų (ir gyvena). Juolab vilkų daroma žala ūkiams (nesigilinam į priežastis) jau kelinti metai išlieka panašiose ribose. Ir dar reikia spręsti valkataujančių šunų problemą (tiek dėl hibridizacijos, tiek dėl pavojaus faunai ir žmonėms).

Interesų grupėmis čia bus mokslininkai, ūkininkai, medžiotojai ir aktyviau besireiškiantys abiejų barikados pusių fanatikai, jei jų nuomonės bus paisoma. Esamame Vilko apsaugos plane įvardinta viršutinė riba 62 šeimos, arba 500 individų buvo interesų grupių politinis sutarimas. Aš sutinku su Mariumi, kad savo žodį turi tarti mokslininkai. Bet greta to, reiktų išklausyti ir kitų interesantų, tad greičiausiai ir vėl bus siekiama kompromiso.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.1 / 5. Balsavo: 38

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

12 Komentarai

 • T
  Posted 2022.10.15 at 19:24

  Pagal VDU mokslininkų paskaičiavimus, o tai yra išsamiausi šiai dienai duomenys, vilkų yra 63 šeimos. Ir ne visas šeimas sudaro 8 individai, buna ir 4. Taip , kad didelė tikimybė , kad vilkų yra mažiau nei 400. Prieauglis 3,25 irgi nėra statiškas skaičius, yra buvę metų, kai prieauglis buvo paskaičiuotas 2 (dėl ligų ir blogesnių oro sąlygų)

 • Kostas
  Posted 2022.10.12 at 20:27

  Šimtu procentų pritariu DV komentarui. Neabejotinai vilkai mažina kanopinių žvėrių skaičių, jau nekalbant apie ūkininkų gyvulius. Kiek vilkai sudrasko kanopinių žvėrių, o čia dar prisideda ir lūšys, niekas nepaskaičiuos. Mano nuomone, leisk vilkus, kaip tais laikais, kai nebuvo jokios jų sumedžiojimo normos vėl medžioti ištisus metus, tai iki 500 vilkų skaičiaus Lietuvoje, neatstatysi nė per 10 metų.

 • d
  Posted 2022.10.07 at 08:15

  kad tie vilkai i kiemus jau eina

 • V ir Gis
  Posted 2022.10.05 at 16:30

  Gal pradėkite žmonių populiaciją mažinti, tai ir vilkams vietos atsiras. Dievai matj atsirado!

  2
  9
  • Jonas
   Posted 2022.10.06 at 10:04

   Nuo taves ir pradesim…

  • Gediminas
   Posted 2022.10.06 at 12:15

   Pasikarsi ar pasiskandinsi? Reikia pradėti savu pavyzdžiu.

 • Šernas
  Posted 2022.10.05 at 10:40

  BV suinteresuoti vilkų apsauga dėl kasmetinio apie 10ml/€ biudžeto nutraukus pinigų siurbimo bambagyslę nemanau kad vilkai bebūtų įdomus

  16
 • DV..
  Posted 2022.10.04 at 18:55

  Vilkų veisimas am geras verslas žiūrėkit kiek saugotoju uzsiveise, reiškia kad naudinga, kodėl naudinga, todėl kad toks Marius vilkų globėjas dirba tam kad kuo didesnius nuotolius padaryti visiems. Kas tie visi 1. Ūkininkai pjauna gyvulius, valstybė kompensuoja t.y. dėl šito turi didelių išlaidų iš mūsų sunesto visų biudžeto!!!! 2. Medžiotojai stirnas pilkiai gaudo seryklose, drastiškai mažėja stirnų arba vaikšto apdraskytos,voliojasi apgraustos,yra įrašai kaip serykloja vilkas pastveria dryžuota serniuka ir nubėga serne vejasi bet kas iš to!!! Serykloj puola elnio patiną nusiveja kas toliau įvyksta nesimato,nu ir kam čia tas plėšrūnas reikalingas? O gi tam kad kuo daugiau būtų daroma nuostolių,t.y. nuostoliai,nuostoliai ir dar kartą nuostoliai… Kaip tvarkytis su tokiais globėjais geriause būtų su programos pabaiga juos visus atitolinti nuo veisimo programų,o medžiotojai žino ir moka populiacija kaip sureguliuoti.. Mariui patarciau ne mūsų visų sąskaitą čia uzveisineti o tegul aptvarą pasidaro užsidaro galės selfius darytis ir gulėdamas ir stovėdamas ir selindamas,.. vau bus … Suskaičiuokite kiek nuostolių,duokite pilną statystika kad visi žinotų ką veikia globėjai vilkų kokios valstybės interesus atstovauja, valstybės saugumas turėtų juos apklausti kodėl vilkų apsauga prisimete naikina gyvases mūsų maisto atsargas kurios yra kilus karinem konfliktui kaip dabar Ukrainoje givibiskai svarbios!!! Partizaninis karas Lietuvoje buvo toks buvo vyrus palaikė maistas gamtos,dabar gi toks vaizdas kad gerai apgalvota programa kad liktų tik vilkai kas čia naujos kartos antivalstybine veikla kas tą galit paneikti? Visą šitą reikalą turėtų spręsti medžiotojai,o limitai tokiems plėšrūnams tikrai nereikalingi mano kaip piliečio nuomone būtų kategoriška…..

  44
 • Savas
  Posted 2022.10.04 at 18:46

  AM kaip visada bando apgaut, apžaist, pakreipia taip kaip jiems reikia… Klounų instanciją su užsisėdėjusiais biurokratais ir ministrais kurie nieko apie gamtą nesupranta.

  22
  1
 • Linas
  Posted 2022.10.04 at 18:24

  1000 individų ir 100 šeimų buvo jau 2018 metais. Tačiau matyt GTC ir LMŽD bendro projekto rezultatai patioko ne visiems. Plačiau: Balčiauskas, L., Balčiauskienė, L., Litvaitis, J.A., Tijušas, E. (2021) Adaptive monitoring: using citizen scientists to track wolf populations when winter-track counts become unreliable. Wildlife Research, 48 (1): 76–85.

 • Gediminas
  Posted 2022.10.04 at 17:48

  AM patarėjas norėtų, jog Lietuvoje būtų daugiau vilkų. Apie tai jis prisipažino savo fb. Kaip fotografas, jis suinteresuotas dažniau gamtoje sutikti vilką. Jau dabar Lietuvoje, skaičiuojant ploto vienetui, veisiasi daugiau pilkių gaujų, negu Jeloustoune pikiniais 2003 metais. Tuo tarpu Švedijoje, kuri yra 6 kartus didesnė už Lietuvą, vilkų dvigubai mažiau. Ir juos švedai planuoja dar mažinti. Koks tikslas Lietuvoje saugoti labiausiai paplitusį plešrūną, neturinti natūralių priešų.

  37
  1
  • Zimbiz
   Posted 2022.10.05 at 21:18

   Tiksliai pasamyta komių čia limytų,ko lapėms nereik,mažesnius nuostolius daro,o šitiem ,reik irgi apvalius metus be limto.

   8
   1

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą