Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

AKM situacija ir pastabos

Turinys:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Lenkijoje birželio 4 d. užfiksuotas jau trečias afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis (Vlodavos r.) naminių kiaulių ūkyje, kuriame buvo auginama 70 kiaulių. Šiuo metu ligos židinys jau likviduotas, tačiau specialistai perspėja, kad, įsivyraujant šiltiems orams, AKM viruso rizika nuolat didėja ir Lietuvoje. Greitu metu protrūkių galima tikėtis ir mūsų šalies kiaulių ūkiuose, todėl tam reikia ruoštis.

VMVT atkreipia dėmesį, kad AKM pasireiškimui ir plitimui didžiausią įtaką turi biologinio saugumo reikalavimų laikymasis. Nuo AKM viruso nėra nei gydymo, nei vakcinos, o kiaules gali apsaugoti tik biosaugos reikalavimų laikymasis. Pažeidus arba nepaisant šių reikalavimų, užkratas iš laukinės gamtos gali būti lengvai perneštas į kiaulių laikymo vietas.

Nuolat ir reguliariai stebint šio viruso elgesenos pokyčius, aiškėja, kad AKM poveikis šernų populiacijai pastaraisiais metais kito. Pastebėta, kad AKM dažniau nustatomas sumedžiotiems šernams, o šernų gaišenose patvirtinamas vis rečiau. Šiais metais Lietuvoje AKM jau nustatytas 55 nugaišusiems ir 77 sumedžiotiems šernams. VMVT specialistai pastebi, kad pastaruoju metu sumažėjo šernų gaišenų paieškų intensyvumas, o tai neleidžia objektyviai įvertinti ligos daromo poveikio šernų populiacijai. Primename, kad už pranešimą apie rastą šerno gaišeną pranešėjui yra mokama 30 eurų kompensacija.

Vakariniuose Lietuvos regionuose (Kelmės, Kretingos, Pagėgių, Plungės, Raseinių, Skuodo, Šilalės, Šilutės, Tauragės r. savivaldybėse) AKM iki šiol nebuvo nustatytas arba patvirtinti tik pavieniai šios ligos atvejai. Pastebėta, kad šiuose rajonuose sumedžiojamų šernų skaičius trečius metus sistemingai mažėja. Specialistų manymu, šiose vietovėse AKM virusas gali cirkuliuoti, bet vis dar nėra aptinkamas, kadangi šernų gaišenų paieška vykdoma vangiai, sumažėjusi arba buvo pristabdyta ir šernų medžioklė.

Specialistai įspėja, jog pasyvumas prisidedant prie AKM nustatymo ir prevencijos gali sukelti didelių ekonominių nuostolių, nes AKM virusas gamtoje nėra išnykęs. Liga gali pasireikšti tiek naujose, tiek ir tose teritorijose, kuriose jis buvo nustatomas prieš 5–6 metus.

Kadangi mūsų šalyje pagrindinis AKM viruso šaltinis yra iš šernų populiacijos, VMVT nuolat primena medžioklės plotų naudotojams, kaip svarbu suvaldyti AKM viruso plitimą – intensyviau turėtų vykti tiek šernų medžioklės, tiek ir šernų gaišenų paieška. Apie surastą šerno gaišeną reikėtų informuoti artimiausią VMVT teritorinį padalinį ir nurodyti šerno gaišenos buvimo vietą arba pranešti VMVT visą parą veikiančia nemokama telefono linija tel. 8 800 40 403.

VMVT pastabos dėl šernų mėginių

Atkreipiame Jūsų (medžiotojų) dėmesį dėl tyrimams pristatomų sumedžiotų šernų mėginių sudėtį ir kokybę:

1. Iš kiekvieno atitinkamo rajono savivaldybės teritorijoje sumedžioto šerno turi būti paimti mėginiai tyrimams dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) ir trichineliozės.

2. Trichineliozės mėginį sudaro ne mažiau kaip 100 g diafragmos raumeninio audinio (taip vadinamų diafragmos kojelių ar raumenų, kuriais diafragma siejasi su krūtinės ląsta. Tai komercinis mėginys, jo nefinansuoja valstybė, todėl už jo ištyrimą visada reikia mokėti 8,70 Eur.

3. AKM (Afrikinio kiaulių maro tyrimams) mėginį, privalomą pristatyti rajono veterinarijos tarnybos padaliniui, sudaro: 

blužnies gabaliukas, gabalas inksto ar visas inkstas, vienas ar keli limfiniai mazgai ir du mėgintuvėliai kraujo (vienas raudonu, kitas violetiniu kamšteliais). Tokios sudėties mėginys laikomas valstybinės stebėsenos mėginiu ir jo ištyrimą finansuoja valstybė.

4. Jei AKM tyrimui pristatomas mėginys neatitiks 3 punkto reikalavimų, jis nebus tiriamas valstybės lėšomis. Tokį mėginį laboratorija galės ištirti dėl AKM kaip komercinį už 70 Eur medžiotojų pinigus.

5. Jei šernų skerdenos nebus ištirtos dėl AKM (arba už valstybės, arba už medžiotojų pinigus), jo mėsa negalės būti naudojama nei žmonių maistui, nei gyvūnų šėrimui ir turės būti sunaikinta prižiūrint valstybiniam veterinarijos gydytojui.

Pastaba: jei nežinote, ką reikia paimti tyrimams dėl AKM ar trichinų, skambinkite savo rajonų VMVT tarnybos specialistams

Primename. kad mėginiai turi būti labai sandariai ir tinkamai (aiškiai ir įskaitomai) sužymėti taip vadinamais „markeriais“.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 11

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

3 Komentarai

 • Vladas
  Posted 2020.10.13 at 13:45

  ,,JAV mokslininkams pavyko sukurti vakciną nuo Afrikinio kiaulių maro kaip praneša „Vetione.de“. Žemės ūkio tyrimų tarnybos (ARS) mokslininkai sukūrė ir sėkmingai išbandė vakciną kuri kiaulėms suteikia 100 proc. imunitetą nuo šios ligos. Vakcina, visiškai apsaugo kiaules nuo AKM viruso, kiaulės neužsikrečia AKM ir netampa nešiotojomis.”

 • Gediminas
  Posted 2020.06.12 at 19:46

  Šiandien gautas toks VMVT rajono skyriaus nurodymas (cituoju):
  “Nebereikia vežti organų AKM tyrimui. Vežamas tik kraujas.Trichineliozei diafragma vežama kaip ir anksčiau

  Sumedžiotiems Part I, Part II ir Part III zonų teritorijose šernams imami tik kraujo mėginiai (mėgintuvėliai raudonu ir violetiniu kamšteliais). Nustačius AKM antikūnus, imamas vamzdinio kaulo mėginys arba visa skerdena ir siunčiama į institutą, o skerdena ar jos likučiai sunaikinami.

  Šernų gaišenoms ar auto įvykio metu užmuštiems šernams, visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, imami organų ar priekinės, arba galinės kojos vamzdinio kaulo mėginiai.”

  Taigi informacija kinta, kaip ir tai, kad nebėra rajonų VMVT , nes dabar jos vadinamos “X” departamentų “Y” skyriais :)…

 • Pilietis
  Posted 2020.06.11 at 15:52

  Mes ir vėl kažką apgaudinėjam. VET tarnybos tiki, kad medžiotojai viską daro sąžiningai, o medžiotojai bijo išmestį šerną į duobę jeigu paitvirtins maro teigiami rezultatai. Taigi turim situaciją kai ypač Žemaitijoj masiškai šernai nerašomi į lapus, tiriami pas vietinius veterinoriukus ir visiem gerai….
  Maro atvejų nei daug nei mažai, šernai darant pažeidimus tiek veterinarinius tiek aplinkosauginius neapskaiomo, dorojami tvartukuose ir t.t.
  Negana to, dvi institucijos net nesugeba sulyginti turimų sumedžiotų šernų sksičių, čia irgi įdomių dalykų pastebėtų….
  Ar nelieka kvailio vietoje medžiotojai, kurie viską daro teisingai ir atsakingai idant, kad prisidėtų prie maro problemos suvaldymo?
  Aišku kad lieka, bet kaip dirba ir vaikščioja informacija tarp aplinkos apsaugos departamentų ir Vet tarnybų.
  21 amžius taip sakant, o gyvenam ir požiūris į viską kaip pas kolūkiečius…

  2
  12

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą