Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Šuns pasirinkimas – nepirkite ,,katino maiše‘‘

Dauguma problemų su šunimi kyla dėl to, kad šunininkas pasirenka netinkamą šuniuką. Šis neteisingas sprendimas dažniausiai priimamas dėl to, kad mielas vaikiškas šuniuko vaizdas laikinai užgožia pirkėjo protą. Tačiau taip niekada neturėtų nutikti renkantis šunį, kuris bus skirtas medžioklei. Nes ypač su šiais šunimis sentimentalūs impulsai ir bet kokie momentiniai emocijų protrūkiai vėliau gali turėti labai blogas pasekmes. Dauguma pirkėjų klaidingai laikosi nuomonės, kad šuns pirkimui reikia skirti kuo mažiau pastangų ir tiesiogine prasme „perka katiną maiše“. 

Medžioklinio šuns pirkimas dažniausiai yra sprendimas visam šuns gyvenimui. Tarsi susituokiame su šunimi ir ši santuoka gali trukti vidutiniškai 10 – 15 metų. Tai gana trumpas laikas, jei tarp mūsų ir šuns užsimezga tikra draugystė. Tačiau jeigu pas mus atkeliauja ne tas šuo, jei šuo dėl savo charakterio, temperamento ar polinkių nepritampa mūsų aplinkai, gyvenimas kartu gali virsti košmaru. Turėtume aiškiai suprasti atsakomybę ir įsipareigojimus, kuriuos prisiimame įsigiję šunį. 

Tik nuo mūsų pačių priklausys, ar šuo išaugs į malonų šeimos narį, kurį bus galima naudoti medžioklėje, ar jis pavirs į „vaikščiojančią bėdą“. Neužteka vien meilės ir rūpesčio. Šuo, atsižvelgiant į jo įgimtus gebėjimus, turi būti sistemingai formuojamas, ugdomas ir mokomas. Tam neretai prireikia kantrybės, laiko, užsispyrimo, energijos ir mokėjimo džiaugtis, kol ištinka norima sėkmė. Tai pat yra beprasmiška ir neatsakinga medžioklinį šunį vien pririšti prie grandinės, uždaryti voljere arba priversti gyventi sode.

Atsakingai perkant šuniuką svarbiausia yra atranka. Kaip ir perkant automobilį, būsimasis šunininkas turėtų atidžiai išnagrinėti išorę (kūno sudėjimą), vidų (temperamentą, charakterį, elgesį), įvairius priedus (specialias sistemas: instinktus ir gebėjimus) bei kainos ir kokybės santykį. 

Perkant šunį paprastai taikomos tos pačios rinkos ekonomikos taisyklės kaip ir perkant bet kokią kitą prekę. Tai ypač pasakytina apie paklausos ir pasiūlos principą. Tai reiškia:

a) kam veisėjui aukoti laiką, jėgas ir energiją veisimo planavimui, atrankai, ugdymui ir tiksliniams šuniukų pardavimams, jei šunų augintojai be kritikos iš jo perka visų rūšių šuniukus; 

b) kita vertus, veisėjas turi pasiūlyti optimalių gebėjimų ir charakterio šuniuką, jeigu šunininkas šunis renkasi išimtinai remdamasis objektyviais kriterijais. 

Kadangi kiekvienas neteisingas sprendimas perkant šuniuką visada yra nepalankus pirkėjui, renkantis tikrą medžioklinį šunį reikėtų atsižvelgti į šiuos dalykus:

1.     Tikimybė įsigyti šuniuką su aukštesnėmis nei vidutinės medžioklinėmis savybėmis yra didesnė renkantis veisėją, kuris teikia didelę reikšmę medžioklinėms savybėms. Tai yra, renkantis šuniuką patartina jį rinktis iš darbinės krypties veisėjų. Jei įmanoma, kalė turėtų būti pati svarbiausia paveldėjimonešėja, tai reiškia:

a)     turėti aukštus bandymų įvertinimus pagal visus galiojančius nacionalinius ir tarptautinius bandymų reglamentus;

b)    bandymai turi būti išlaikyti pas skirtingus teisėjus ir taip pat ir kitose asociacijose;

c)     nuolat rodyti aukštus praktinės medžioklės, bandymų ir varžybų rezultatus.

2.     Reikiamą informaciją apie veislinius šunys ir jų rezultatus šunininkas gali gauti:

a)     skaitydamas asociacijų paskelbtą informaciją apie bandymų ir varžybų rezultatus;

b)    pasiteiravęs pas veislinių patinų su puikiai darbiniais rodikliais, savininkus apie sukergtas puikiai dirbančias kales;

c)     ištyręs veislinių šunų kilmės dokumentus ir jų bandymų, varžybų vertinimus;

d)    stebint veislinius šunis ir ankstesnius jų palikuonis, bandymuose ir praktinėje medžioklėje.

3.     Numatomas veisėjas turėtų būti laiku informuotas apie ketinimą pirkti ir susitarimas su juo turi būti aiškus. Reikėtų susitarti dėl jo veislyno, šunų ir šuniukų apžiūros. Jei veisėjas atsisako atlikti veislyno aplinkos ir šuniukų apžiūrą, ketinimo pirkti reikia nedelsiant atsisakyti. Tikrai geras veisėjas neturi ko slėpti.

4.     Patariama susisiekti su veisėju iš anksto, o ne tik tada, kai šuniukai jau yra dviejų mėnesių ir vyresni. Tada turėsite galimybę ramiai išsirinkti šuniuką, paaiškinti savo reikalavimus veisėjui ir galbūt net užmegzti su šuniuku kontaktą ar ryšį. Išimtis gali būti daroma tik tada, jei gerai pažįstate veisėją ir galite pasikliauti jo pažadais.

5.     Prieš apžiūrint vadą paprašykite veisėjo parodyti šuniukų kilmės dokumentus bei vakcinacijos pažymėjimus. Taip pat kalės motinos bei patino tėvo lauko bandymų, varžybų bei parodų įvertinimus, veisimui privalomų sveikatos tyrimų (pvz., klubo ir alkūnės sąnarių displazijos) rezultatus. Parodyti, jei įmanoma, šunis iš ankstesnių šios poros ar kalės motinos vadų.

6.     Pirkėjas turėtų tiksliai paaiškinti veisėjui savo reikalavimus šuniukui, taip pat jo tolesnį naudojimo būdą ir išsamiai paklausti apie šuniukus ir jų savybes.  

7.     Būsimas šunininkas, atsižvelgdamas į savo interesus, turėtų tikslingai ir bekompromisiškai pasirinkti šuniuką, atitinkantį jo charakterį ir aplinką. Nes vėlesnis medžioklinio šuns veiklos lygis priklauso ne tik nuo šuns gebėjimų, bet tam labai daug įtakos turi žmogaus ir šuns santykiai. Todėl, pvz. šuns lyderio įgijimas neturi prasmės, jei šunininkas neturi atitinkamų vadovavimo įgūdžių.

8.     Jei įmanoma, pasirinkdami ir pirkdami medžioklinį šunį pasiimkite neutralų ir pripažintą specialistą arba jo pasiteiraukite apie veislyno šunų, šuniukų tėvų, brolių ir seserų iš ankstesnių vadų, polinkius.

9.     Apžiūrint veislyną ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas šioms sąlygoms:

a)    bendras veisline laikomų šunų skaičius;

Neigiamos savybės: pvz. laikoma daug šunų, masinis veisimas.

b)    veislyno šunų laikymo sąlygos.

Neigiamos savybės: pvz. patalpos labai nešvarios, visiškai išbetonuotas arba išklotas plytelėmis, per mažos, šuniukai auginami monotoniškoje, per daug izoliuotoje aplinkoje, šuniukai neprižiūrėti.

c)     veislyne laikomų šunų elgesys su veisėju.

Neigiamos savybės: pvz. šunys elgiasi pernelyg droviai, pasyviai yra išsigandę ar per daug bijantys, paklusnūs.

d)    šuniukų ir kalės sveikata, šėrimas ir priežiūra.

Neigiamos savybės: pvz. kosulys, išskyros iš akių ir nosies, išsipūtę pilvai, kreivos ir plonos ar patinusios letenos, neblizgantis kailis, kailio plaukai kieti arba ploni, odoje yra paraudimų, yra odos ligų požymių, yra odos ir kailio parazitų, šunų išmatose yra kirminų pėdsakų, „drumstas“ žvilgsnis, nukarę ir skaudantys speniai, išsekęs kūnas.

10.  Šuniukų vados apžiūra turi būti atliekama jų nuolatinėse laikymo patalpose, dalyvaujant veisėjui, iš pradžių dalyvaujant motinai kalei, o po to – be jos. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas šioms sąlygoms:

a)    motinos kalės elgesys su šuniukais: 

Neigiamos savybės: pvz. b. agresyvus, abejingas, nuolaidus, nervingas, išsigandęs, drovus, bailus, išgąsdintas.

b)    šuniukų elgesys ir augimas.

Neigiamos savybės: pvz. aiškiai nervingas, bailus, tingus, drovus ar išsigandęs, nuolankus, išreikštas atskirų šuniukų dydžio skirtumas. 

Tolesni testai atliekami išvedus ar be motinos kalės.

c)     atskirų šuniukų elgesys pirkėjui stovint vados viduryje. Stebėkite kūno, ausų ir uodegos laikyseną bei skleidžiamus garsus.

Neigiamos savybės: abejingas, įtarus, nepasitikintis, atrodo labai drovūs kontaktuoti, įsibaiminę. 

d)    atskirų šuniukų elgesys veisėjui pradėjus šluoti su šluota šuniukų laikymo patalpą. 

Neigiamos savybės: išgąstis, nedrąsus elgesys, pabėgimas. 

e)     atskirų šuniukų socialinis reitingas ar rangas vadoje, kai tarp šuniukų metate kaulą.

Šuniukas kuris iškarto užėmė aukščiausia reitingą, po 2 minučių pašalinamas, sekantis užėmęs aukščiausią reitingą taip pat pašalinamas po 2 minučių.

f)     atskirų šuniukų elgesys, kai veisėjas atidaro jam nasrus, apžiūri ausis, apčiuopia priekinių letenų nagus ir patikrina, ar patinai turi abi sėklides.

Neigiamos savybės: verkšlenantis, prislėgtas be valios, agresyvus su baime, išsigandęs.

g)    atskirų šuniukų reakciją į kasdienės aplinkos įtaką (žmogaus būstą, automobilį, kitus gyvūnus ir pan.).

Neigiamos savybės: nervingas, nepasitikintis savimi, išsigandęs, nedrąsus.

h)    atskirų šuniukų elgesys jiems nežinomoje vietoje.

Neigiamos savybės: nepasitikintis savimi, nervingas, išsigandęs, drovus, išsigandęs, bailus.

i)      atskirų šuniukų elgesys, kai jie (po vieną) 2 minutėms padėdami ant stalo, iš pradžių trumpai prilaikomi, o paskui leidžiama stovėti vieniems.

Neigiamos savybės: verkšlenantis, neramus elgesys, drebantis iš baimės.

j)     atskirų šuniukų elgesys, kai veisėjas jį paima ant antkaklio ir pavadėlio apie 2 minutėms.

a) pirmą kartą b) antrą kartą c) trečią kartą.

Neigiamos savybės: atkakliai ir nuolat priešinasi.

k)    atskirų šuniukų elgesys į šūvį iš startinio pistoleto (įvairias atstumais).

Neigiamos savybės: nervingas, įtarus, išsigandęs elgesys, bailumas, pabėgimas.

l)      atskirų šuniukų elgesys žaidžiant su ,,grobiu‘‘ (kanopinio žvėries kailio skiaute, paukščio sparnu).

Neigiamos savybės: nėra suinteresuotumo, įtarumas, išgąstis, baimė, pabėgimas, atsiskiria nuo kitų šuniukų, nedalyvauja žaidime, daro itin tingų įspūdį ar kitokį elgesį, kuris labai skiriasi nuo jo brolių ir seserų.

m)  atskirų šuniukų elgesys žaidžiant su plėšrūno (lapės, ūsurinio šuns, kiaunės ir pan.) kailio skiaute.

Neigiamos savybės: nėra suinteresuotumo, įtarumas, išgąstis, baimė, pabėgimas.

n)    atskirų šuniukų elgesys sekant kanopinio žvėrių kailio skiautės pagalba sode, kieme, pievoje pavėjui parengta trumpa (10-20 m ilgio) velke. 

Neigiamos savybės: nerodo uolumo sekti, ieško tik akimis, leidžiasi blaškomas aplinkos, nerodo susidomėjimo, abejingas.

Velkė – dirbtinai žmogaus padarytas pėdsakas, velkant žeme paukštį, žvėrelį ar kanopinio žvėrių kailio skiautę, kuris simuliuoja sužeisto žvėries ar paukščio pėdsakus, kurie pabėga ir nusibaigę už keletą šimto metrų. Tai puiki priemonė išmokyti medžioklinį šunį susekti sužeistą toli nubėgusi paukštį ar žvėrį. Velkių pagalba mes išmokome šunį: 1. Naudojantis uosle, susikoncentravus ir ramiai sekti pėdsaku; 2. Atskirti individualų atskyrų paukščių ir žvėrių kvapą; 3. Orientuotis medžioklės plote; 4. Laviname jį fiziškai. Mokydami sekti velke, mes parengiame labai tvirtus pagrindus labai svarbioms medžioklinių šunų panaudojimo sritims: aportavimui ir sužeistų kanopinių žvėrių paieškai kraujo pėdsaku.

o)    atskirų šuniukų (ypatingai rekomenduojama, tilktį darančių veislių) elgesys žaidžiant su dresavimo meškere. 

Neigiamos savybės: abejingas, nesusidomėjimas, tilkties nedarymas (tilktį darančių veislių).

Mažo šuniuko lavinimui, labai pravers labai paprastas prietaisas dresavimo meškerė. Dresavimo meškerė labai paprasta priemonė su puikiu efektu. Toks dresavimo prietaisas lengvai pagaminamas ir jį galima naudoti sode ar kieme. Tai apie 2 – 2,5 metro ilgio lazdyno (ar kito krūmo) kotas su 1,5 metro virvele, kurios gale jus pritvirtinate „grobį“ – žvėries kailio gabalėlį ar paukščio sparną. „Grobį“ patartina kuo dažniau keisti, kuo jis bus įvairesnis, tuo jūsų augintiniui geriau.  Kam galima naudoti šią meškerę: 1. Perkamų šuniukų atrankai įvairiomis eksperimentinėmis priemonėmis; 2. Medžioklinių savybių žadinimui ir lavinimui; 3. Tilkties lavinimui (tilktį darančių veislių); 4. Komandų supratimui ir lavinimui; 5. Aportavimo lavinimui;  6. Komandos balsu „Gulėti“ per atstumą lavinimui; 7. Komandos švilpuku „Gulėti“ per atstumą lavinimui; 8. Pasilikimo vietoje judant meškerei ar po šūvio lavinimui; 9. Pratinimui prie vandens. Kaip naudoti šią meškerę? Prie meškerės virvės pritvirtiname žvėries kailio gabalėlį ar paukščio sparną, pakviečiame prie savęs šuniuką, o po to šis „grobis“ pradeda nuo mūsų augintinio sprukti ratu. Tai labai motyvuoja šuniuką jį vytis. Leiskite šuniukui ratu persekioti grobį, po to pakeiskite kryptį, po to vėl leiskite persekioti ratu, ir t. t. Šuniukas persekios grobį ir neišvengiamai atliks visokius judesius: bėgios, šokinės, sustos, suksis – visus natūralius judesius, kas ir yra gera treniruotė. Po kurio laiko leiskite jam sugriebti grobį – nes galiausiai, nugalėtoju turi tapti jūsų šuniukas. Tai ne tik sustiprina jo pasitikėjimą savimi, bet jis ir sužino, kad atkaklumas lemia sėkmę. Tuo pat metu jis privalo išmokti atiduoti grobį, kas jo amžiuje nėra lengva. Su nedidele prievarta, jei jos reikia, iš viso. Toks grobio atidavimas įgalioja teisingo vedlio padėties hierarchijoje susidarymą ir įtvirtinimą. Po to, kai šuo pagriebė grobį, meškerės pagalba prisitraukite, su komanda „Pas mane“, pasodinkite, galite padėti jam, savo ranka paspausdami užpakalinę kūno dalį, ir paimkite iš jo grobį, jei reikia, lengvu lūpų spaudimu. Visą tai kartokite žaismingai, be prievartos, nuosekliai ir visada ta pačia tvarka. Tokiu būdu jūs skatinate savo augintinį persekioti, griebti, daryti tilktį, aportuoti, visą tai ką jis privalės atlikti medžioklėje. Vėliau mokykite ir paklusnumo ir, svarbiausia, komandos „Gulėti“ per atstumą balsu, gestu ar švilpuku, vieną iš svarbiausių pratimų, kuriuos jūsų šuo turi išmokti ir įsisavinti dėl savo saugumo.

11.  Tam, kad būtų išvengta klaidingo sprendimo dėl atsitiktinio šuniukų negalavimo, pakartokite šiuos testus du ar tris kartus maždaug su savaitės intervalu. Jei šuniukas daugumoje testų nukrypsta aiškiai neigiamai arba teigiamai, lyginant su jo brolių ir seserų elgesiu, tai jo prigimtis bus tokia ryški, kad net ir optimaliai dresuojant šios savybės nebus galima reikšmingai pakoreguoti.

12.  Visuose testuose turėtumėte atkreipti ypatingą dėmesį į tuos šuniukus ir jaunus šunis, kurie daro kažką neįprasto. Kadangi šie gyvūnai vėliau gali padaryti didelę pažangą.

13.  Patartina testų metu neutralioje vietoje surengti atrinktų šuniukų susitikimą su senu, gerai išauklėtu, draugiškai nusiteikusiu šunimi. Informatyvus yra ne tik šuniukų elgesys, bet taip pat ir seno šuns šuniukų pasirinkimas pirmenybės požiūriu. Kalės natūraliai renkasi daugiau lyderiaujančio tipo šuniukus, o patinai labiau žemesnio socialinio rango ar reitingo šuniukus. 

14.  Atrinktas šuniukas turi būti patikrintas atskirai ir nuodugniai, atskiroje patalpoje arba ramioje vietoje. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas šioms savybėms:

Sudėjimo teisingumui: pvz. dantų ir spenių skaičius, dantų augimas ir padėtis, dantenų spalva, ausų ir uodegos padėtis, kojų pirštai ir nagai, išvarža, veislei būdingos išvaizdos (eksterjero) trūkumai; 

Toliau su juo dar kartą atlikite testus, kuriuos darėte su visa vada:

b) Reakciją į aplinkos dirgiklius, veisėją, svetimus žmones, naminius gyvulius;

c) Reakcija į grobį: pvz. kanopinio žvėries kailio skiautę, paukščio sparną;

d) Reakcija į plėšrūno (lapės, ūsurinio šuns, kiaunės ir pan.) kailio skiautę;

e) Sekimą neilgomis (10-20 m ilgio) velkėmis;

f) Gebėjimą susikaupti ir  užbaigti jau pradėtą veiksmą pvz. sekti velke;

g) Žaidimą su dresavimo meškere; 

h) Reakciją į skirtingo stiprumo šūvių garsus skirtingais atstumais;

i) Temperamentas: pvz.: aktyvus-dinaminis arba pasyvus elgesys;

j) Aktyvumas visų testu metu, pvz.:, labai didelis, didelis, vidutiniškas, mažas, labai mažas.

15.  Laikykitės atokiau nuo šunų, kurie turi elgesio nukrypimų. Pirkėjas taip pat turėtų patikrinti mažo šuniuko elgesį už jam įprastos aplinkos, teritorijos ribų, tam, kad nustatytų, ar šuniukui nėra Caspar-Hauser efekto (izoliacijos problemų). Jei šuo iš baimės šliaužioja ar kitaip baimingai elgiasi, dėl netikėto ir stipraus garso, reikia susilaikyti nuo pirkimo. 

16.  Jeigu norite tikro darbinio šuns, tuomet rinkitės patį stipriausią, veržliausią, tvirtai sudėtą, bendraujantį, dėmesingiausią, suinteresuotą ir drąsiausią šuniuką ar jauną šunį.

17.  Pasirinkite šunį, kuris geriausiai atitinka jūsų aplinkybes, sąlygas pagal lytį, charakterį, amžių ir dydį ir jūsų charakterį. Pavyzdžiui: kuo mažesnis butas, tuo šuo lėtesnis.

18.  Tikrai nereikėtų pirkti šuniuko, jei veislyno bei šuniuko įvertinimas vyrauja neigiamas, veisėjas šuniuko netikrina arba nepatenkinamai atsako į pirkėjo klausimus.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.7 / 5. Balsavo: 14

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentaras

  • Reda
    Posted 2023.04.12 at 11:07

    Puikus straipsnis

    3
    1

Komentuoti

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now