Kitoks žvilgsnis į medžioklę

Paskutiniai įvykiai dėl R.Janutienės veiksmų trukdant medžiotojams atlikti  teisėtus veiksmus , bei atsiliepimai elektroninėje erdvėje, įspaudė mane, kaip didelės medžiotojus vienijančios organizacijos vadovą, į kampą.  Privertė žvilgtelėti į situaciją medžioklės srityje iš šono. Suprantu, tai labai nepopuliaru ir žinau, kad gausiu daug kritikos  strėlių.

Tenka pripažinti , turime žiaurų palikimą. Nueinančioji valdančioji dauguma, nuo pat   pirmų vadovavimo dienų turėjo  ir formavo neigiamą požiūrį į medžiotojų bendruomenę. Pastebėkite,  trečdalis seimo narių buvo medžiotojai, tačiau net jie , kaip stručiai „sukišo galvas į smėlį“, kad tik jų neužkliudytų. Mūsų interesus iš esmės gynė nemedžiotojai, pavardžių neminėsiu. Ši politika automatiškai persidavė vykdančiosios valdžios institucijoms. 

Aplinkos ministerijos darbą žinau gerai trisdešimt metų, tačiau niekados nebuvo tokios situacijos, kad joje nebūtų žmogaus, su kuriuo galėtum aptarti rūpimus klausimus ir priimti sprendimus.  Pareigybių sąraše tokie žmonės yra, natūroje nėra. Kažkokia mistika, visada buvo galima pakalbėti apie nieką. Medžiotojus vienijančių visuomeninių organizacijų nuomonė tapo visai nesvarbi, nors kartais ministerija  surengdavo visai neblogus demokratijos spektaklius. Priimant naujas medžioklės taisykles buvo neatsižvelgta į medžiotojus vienijančių visuomeninių organizacijų nuomonę. Mes kovojome , kad būtų teisiškai  apibrėžta  sąvoka „Trukdymas medžioti“. Deja, valdžia iš dievo. Aplinkos apsaugos departamento vadovybė aiškiai suprato vykdomos politikos subtilybes ir iš karto pradėjo kapoti medžiotojus vienijančių visuomeninių organizacijų teises, atėmė net tas, kurias garantuoja medžioklės įstatymas, tačiau iki šiol negali atsakyti į vaikiškus klausimus, pvz.: Kodėl nepatvirtinta stojimo į medžiotojus egzaminų organizavimo tvarka? Kodėl kiekvienoje valdyboje skirtingas įstatyminės bazės interpretavimas? Kodėl nekeičiami stojančiųjų į medžiotojus klausimai pasikeitus medžioklės taisyklėms? Kodėl nėra medžiojamųjų gyvūnų sumedžiojimo limitų skirstymo politikos? ir t.t. Visas problemas medžiotojus vienijančios organizacijos pateiks naujai vyriausybei. Man atrodė , kad ši organizacija pradėjo užsiiminėti   savireklama , o ne konkrečiais darbais. Didžiausias šou pvz.: surašėme  medžiotojų būreliui 45 000 EUR baudą už tai, kad jis laiku nedeklaravo mokesčių, nors tuos mokesčius sumokėjo laiku. Kažkodėl viešai nepateikia duomenų, koks baudos dydis lieka po teismo sprendimo.  Didžiausi protokolų kiekiai surašomi  ne darbuojantis gamtoje, o tikrinant medžioklės lapus, čia visada randame klaidelių.   Aplinkos apsaugos departamento vadovybė iki šiol nesuprato, kad žvėris priklauso valstybei, tai valstybės turtas , kurį prižiūri ir gausina medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos, tai nemaža apie 30 t. žmonių grupė, deja iki šiol su ja niekas nepanoro net susipažinti. Absurdiškiausia situacija susiklostė su su Aplinkos apsaugos agentūra, kuri pateikdama šalies nuomonę ES dėl švininių šaudmenų naudojimo uždraudimo net nepasidomėjo, kokios yra medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos,  bandė pateikti tikrovės neatitinkančią informaciją prisidengiant medžiotojus vienijančių organizacijų vardu. Tiek ministerijos, tiek departamento  struktūrose valdininkai bijo priimti sprendimus, atsakyti į konkrečius klausimus, tapo įprasti atsakymai, mes nekomentuojam įstatymo, skaitykite įstatymus, kreipkitės į teismą.  Mokesčių mokėtojų pinigais išlaikome valdžios instituciją, o ji tyčiojasi…

Skaudi tema, tai medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos. Tenka pripažinti, pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp visų medžiotojus vienijančių visuomeninių  organizacijų buvo sulaužyta jau po pusantros savaitės ir tapo niekine, deja ne mūsų iniciatyva.  Kai kurių draugijų vadovai iki šiol gyvena praeitimi,  neišmoko demokratijos pamokų ir nesugeba laikytis žodžio. Nepykit, kritinėse situacijoje, tokiose kaip stumbro, elnio, aiškių naktinių brakonieriavimu atvejais, tų organizacijų, kuriems priklausė tie medžiotojai vadovai, nesugebėjo viešai atsiriboti nuo šių veiksmų ir žmonių, visuomenei viešai ir aiškiai pasakyti, kad mes smerkiame tokius atvejus. Stručio politika čia nepasiteisino, o tik dar labiau kurstė aistras ir žemino visą medžiotojų bendruomenę. Noriu pasakyti, kad ne visada didžiausia kariauna laimi mūšius. Viešai sakiau ir sakysiu, visuomeninių organizacijų negalima suženyti su politinėmis organizacijomis, tai atneša pražūtį. Gerai, kai esi valdančioji dauguma, o kai opozicijoje. Net patys geriausi sprendimai lieka už borto. Šiandiena aiški stoka lyderių, atsidavusių gamtai, tradiciniai medžioklei, nesavanaudžių, turinčių autoritetą, galinčių laisvai kalbėti eteryje. Kaip bus toliau nežinau.

Šiandiena, jeigu sekate įvykius, susiformavo labai nebloga trijų organizacijų bendrija, tai LMS “Gamta”, Sūduvos medžiotojų sąjunga ir Lietuvos ginklų savininkų asociacija. Šios organizacijos puikiai sutaria, randa sprendimus konkrečiose kritinėse situacijose ir kol kas bando atremti visus smūgius ir tikimės rezultatų. Lietuvoje pradėjo steigtis medžiotojus vienijančios organizacijos skambiais pavadinimais, tačiau iš esmės  tai siauro draugų rato grupelės, vykdančios vienokius ar kitokius lobistinius sprendimus.

Tačiau čia nieko naujo, štai šalies aplinkosaugos politiką formuoja organizacija skambiu pavadinimu „Aplinkosaugos koalicija“, ją sudaro: Aplinkos informacijos centras – 5 nariai, bendrija „Atgaja“ – 3 darbuotojai, VšĮ Darnaus vystymo iniciatyvos – 1 narys,  Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ – 23 nariai, Lietuvos entomologų draugija – 65 nariai, VšĮ Žiedinė ekonomika – 1 narys. Kaip matote klausimų daugiau negu atsakymų..

Vis dėl to svarbiausia grandis, formuojant medžiotojo autoritetą, yra medžiotojus vienijantis klubas ar būrelis. Nepykit, jokia organizacija nepakels jūsų autoriteto vietos bendruomenės akyse. Čia Jūsų problema. Tačiau be pagarbos žemės ir miškų savininkui, vietos bendruomenėms rezultatas bus nulinis. Padarykite ūkininkas ar kaimo gyventojams šventę miške, išvirkite sriubą, prieš Šv. Kalėdas padalinkite po krepšelį koldūnų, su vaikais pavasarį iškelkite inkilus ar praveskite gamtos pažinimo pamoką miške ir t.t. Supraskime, be viso šito nieko nebus… Visada pasigendu medžiotojų bendruomenės aktyvumo renginiuose, gali daryti ką nori, tačiau išgirsi, niekas nenori važiuoti, pas mus medžioklė su varovais ir pan. Kai kažkas įspiria į užpakalį, tada rėkiama, ką veikia medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos, o visuomeninės organizacijos susideda iš Jūsų brangieji.

Pripažinkim, mūsų visų laukia dideli iššūkiai. Pasaulyje, dėl žmogaus veiklos, masiškai nyksta paukščių, žvėrių, žuvų rūšys, naikinami miškai, didėja vandenynų, grunto, oro užterštumas, šiltėja klimatas, visa tai veda į ekologinę katastrofą. Pasaulyje atsiranda jaunų žmonių grupės kurios kyla į kovą už planetos išsaugojimą savo vaikams, tai natūralu ir manau ši kova yra per maža, šios kovos purslai aptaško ir mus medžiotojus. Nors medžioklės vaidmuo šioje situacijoje yra mažas. Tačiau tik visuomenės švietimas, bendrų tikslų įvardinimas ir siekimas, sugebėjimas susėsti prie apvalaus stalo gali duoti rezultatų…

Žiūrint filmuotą medžiagą su R. Janutiene manau nereikia pykti ant moterų, neišsipildžiusios svajonės, amžiaus krizė, „šakės“ rankose… Žiūrint iš meninės pusės, visai neblogai pasirodė. Reikia pagirti medžiotojus, kurie elgėsi profesionaliai, nekonfliktavo, padarė tik vieną klaidą, reikėjo pasisiūlyti padėti ūkyje, manyčiau konfliktas būtų išspręstas, nes „šakėms“ reikia vyriškų rankų, ko gero būtų pavaišinti cepelinais ir dar kai kuo.

Šiuo metu laukiame naujos vyriausybės. Suformavome pasiūlymus ir pastabas Aplinkos ministrui, Seimo aplinkos apsaugos komitetui, Seimo kontrolieriui. Visas kritines situacijas reikia spręsti teisinėmis priemonėmis, štai Lenkijoje R.Janutienė su dukra būtų užsidirbę baudžiamąją bylą.

Mūsų visų stiprybė vienybėje


NAUJIENŲ PRENUMERATA

ĮVERTINKITE ŠĮ STRAIPSNĮ

Įvertinimas: 4.4 / 5. Balsavo: 217

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Prisijunkite prie mūsų

Sekite mus socialiniuose tinkluose!

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, socialinės grupės ar kitokios neapykantos skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę asmenys, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Miske.lt neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms.

15 komentarų

 • Taip problemų yra nemažai, vienybės stoka, interesų grupės, aukcionai, medžioklės komercilizacija, didieji ūkininkai ir žemės savininkai, mentaliteto bei požiūrio skirtumai ir t.t.
  Bet pradekime bent nuo to, kad nustokite patys sau šaudyti į kojas, čia gal turėtų užtekti nuovokos ir supratimo.
  Ką daryti, kaip ….kad tokios laidos kaip Tauro ragas nebūtų rodomos ir kuriamos. Tai baisiau nei baisu, kokią žinią, informaciją mes visuomenei teikiame. Na daugelis pažiūrėjęs tokį turinį gali pasakyti ir susidaryti nuomonę, kad tiems medžiotojams ne viskas tvarkoje su galva, lietuvių kalba, medžioklės įstatymų žinojimu ir bendrai kultūra…..

 • Yai kad mūsų buvęs aplinkos apsaugos ministras sužinodavo kokius įsakymus pasirašė tik is spaudos. Tokio nesusigaudancio situacijoje dar neteko matyti. Kaip lėlė tampoma už virvučių

 • Gerb. Raimondai, visumoje straipsnis lyg ir turi kamieną, p. Janutienės aspektu, bet visa kita, nelabai dera. Ypatingai dėl medžiotojų ,,vienybės”. Jeigu pats dorai siektumei to tikslo (ar bent laikytumeisi duoto žodžio), tai ledai seniai būtų pajudėję vienybės link. Iš straipsnio tezių galima daryti išvadą, jog tik Jūsų inicijuoti veiksmai, lemia teigiamus pokyčius medžioklės srityje. Neturiu tikslo menkinti Jūsų veiklos, bet dėl asmeninių pijaro neturėtumėte viešai kurstyti susiskaldimo medžiotojų tarpe. Suprantu, jog tai Jūsų verslas, bet tapšnodamas ant aplinkinių neliksite švarus ir pats. Vilniaus medžiotojų draugija atvira diskusijoms ir visiems pasiūlymams, kurie prisidės prie medžiotojų įvaizdžio gerinimo ir medžioklėtvarkos lygio kėlimo.
  Medžioklei valio !

  8
  2
 • Įsigilinus ,straipsnis atskleidžia visą primityvią pramoninės ,,medžioklės” industriją ir kas už to stovį ,ir nei žodžio apie jos įtakotą ekosistemų griovimą. Todėl jis rėkte rėkia ,,KIEK JŪS DAR MUS KENTĖSITE!?”

  3
  6
 • Kodėl Lietuvoje medžiotojai nekenčiau o kitose gerbiami ir labai laukiami. Lietuvoje valstybė ir jos globojami medžiotojai žemės ir miškų savininkams nesa milžiniškus nuostolius,o dauguma
  pasaulio savininkai gauna gera pel na. Beto LR K T medžioklės įstatymą pripazino antikonstituci niu. Taigi ponai medžiotojai ir įstatatymu kūrėjai būkite dori, gerbkite Konstitucija ir Jus būsite laukiami ir milymi.

  18
  11
  • Koks baisus “trugdymas”-dvi moterėlės su grėbliu ir telefonu…Ir kaip “profesonaliai” reikia elgtis, kad jos nesutrugdytų vieno vargano varymo..nebūkim medžiotojai toki jautrūs kaip tos bobos! Bendraukim su vietos gyventojais medžioklės plotuose ir niekas su grėbliu mūsų nepuls…

   20
   2
 • Labai geras straipsnis. Bauduociau visus veikėjus, kurie lenda į medžioklę, ir bando ją trugdyti.

  49
  9
 • Reikia pagaliau suprasti, kad medžiojimas turi būti suprantamas, kaip gyvūnų populiacijų gausos reguliavimas, o ne kažkokia pramoga. Ir tai turi atlikinėti profesionalai. Medžioklė nėra čia jokia garbė, o pareiga.

  39
  7
 • Labai teisingos mintys! Šaunuolis Raimundai! Gal ir “kolūkiečių” sąjungos pirmininkas ką nors pridurtų? Į seimą lyg neišrinko…

  O jeigu rimtai, tai per mažai laiko visi skiriam laiko užklasinei medžiotojų veiklai, nuo kurios ta nuomonė apie mus ir formuojasi.
  Populiacijos reguliavimu ir žvėrių maitinimu žiemą, kaip veikla jau nieko nesužavėsi, turim iš naujo permąstyti savo vietą miške ir visuomenėje

  61
  2
 • Dar yra Lietuvoje ir protingu žmonių, bet uždusins biurokratai ir visokios viešosios įmonės iš vieno nario

  60
  1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *