Spalio 5 dieną, Slovakijoje įvyko tragiškas incidentas – rudasis lokys užpuolė ir mirtinai sužalojo grybautoją. Tai jau antrasis toks mirtinas atvejis Slovakijoje šiais metais. Šį kartą auka tapo vyras, išėjęs grybauti su žmona ir dviem vaikais netoli Hybės kaimo, vos 20 kilometrų nuo sienos su Lenkija.
Incidentas įvyko vėlyvą rytą. Slovakijos gelbėtojai pranešė, kad vyrui, į kurio gelbėjimą buvo išsiųstas sraigtasparnis, nepavyko išgelbėti gyvybės – lokys perplėšė šlaunies arteriją, dėl ko asmuo greitai neteko kraujo ir mirė.
Skelbia nepaprastąją padėtį
Šis įvykis įvyko regione, kuriame gyvena gausi rudųjų lokių populiacija. Reaguodamos į tragediją, spalio 6 dieną apskrities valdžios institucijos vėl paskelbė nepaprastąją padėtį. Slovakijos aplinkos ministras Tomasas Taraba savo socialinių tinklų paskyroje pranešė, kad nauji parlamente priimti įstatymai suteikia institucijoms daugiau galių spręsti problemą dėl pernelyg didelės lokių populiacijos. Ministras informavo, kad šiais metais Slovakijoje jau buvo sumedžioti 71 probleminiai lokiai, kurie nebebijojo žmonių ir sukeldavo grėsmę gyventojams. Speciali intervencijos komanda kitą dieną, toje pačioje vietoje, kur įvyko incidentas, pašalino du lokius.
Premjeras ragina imtis veiksmų
Šią tragediją šeštadienio vakarą taip pat komentavo Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico. Jis pareiškė: „Turime per daug lokių, kad galėtume pašalinti visus probleminius, tačiau įvedėme svarbius teisės aktų pakeitimus. Paprastai tariant, dabar apskričių valdžia turi teisę paskelbti nepaprastąją padėtį tose vietose, kur egzistuoja grėsmė žmonėms. Tai leidžia be kliūčių vykdyti lokių pašalinimą tiek gyvenvietėse, tiek už jų ribų.“
Robertas Fico ragino vietos valdžią sudaryti sąlygas reikalingam lokių skaičiaus mažinimui. „Galėtume išspręsti situaciją visiškai pašalindami lokius, tačiau esame Europos Sąjungoje ir nenorėčiau, kad Europos Komisija vėl grasintų mums baudomis ar fondų sustabdymu“, – apibendrino premjeras.
Ekologų pozicija
Slovakijos valdžios veiksmai dėl lokių populiacijos kontrolės sulaukė dėmesio ir Lenkijos žiniasklaidoje. Kai kurie leidiniai, tokie kaip „Super Express“, pateikė patarimus, kaip elgtis susidūrus su lokiu. Juose rekomenduojama išlaikyti ramybę, nepanikuoti, pasitraukti lėtai ir jokiu būdu nebandyti lokio maitinti ar artintis prie jos. Tokios patarimų formos privertė kai kuriuos komentatorius šypsotis. Slovakijos žiniasklaida, kita vertus, siūlo konkretesnius patarimus: visada turėti po ranka specialų purškiklį nuo lokių, o iškilus pavojui jį naudoti. Jei purškiklio neturite – vaidinti mirusį, tačiau tik kraštutiniu atveju. Jei įmanoma – turėti su savimi ginklą.
Visuomenės nuomonės
Ekologai pateikė savo požiūrį ir perspėjo, kad nepaisant didėjančios lokių populiacijos, šios vis dar išlieka nykstančia rūšimi. Jie akcentavo, kad lokiai praranda natūralias buveines dėl miškų kirtimo ir todėl ieško naujų gyvenimo teritorijų. Kai kurie gamtosaugos aktyvistai pasiūlė riboti žmonių prieigą prie tam tikrų miškų teritorijų, kur gyvena daug lokių.
Spėjama, kad Slovakijoje yra apie 1 300 rudųjų lokių. Jie daugiausiai gyvena kalnuose ar tankiuose miškuose. Apibendrinant Slovakijos valdžia nusprendė imtis veiksmų tik po to, kai lokys užklydo į gyvenvietę ir sužeidė penkis žmones. Šiais metais planuojama pašalinti daugiau nei 100 probleminių lokių, tikintis, kad tai sumažins išpuolių skaičių. Tuo tarpu kai kurių aplinkosaugos organizacijų atstovai pasisako už tolesnę lokių apsaugą, siūlydami netgi uždrausti žmonėms lankytis tam tikrose miško teritorijose, kur šie gyvena.