Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Medžiotojams – elektroninės priemonės vietoje kalno popierių

Visi duomenys apie medžioklę po kelių metų bus kaupiami vienoje vietoje – dabar Aplinkos ministerijos kuriamoje Biologinės įvairovės informacinėje platformoje (BIIP). Šioje informacijos apie biologinę įvairovę rinkimo, tvarkymo, analizės ir pateikimo visuomenei sistemoje medžioklės modulis apims visus jos procesus, pradedant sumedžiojimo limitų planavimu ir baigiant medžioklės bei laimikio registravimu. 

„Medžioklės lapai taps elektroniniai. Tai leis saugiau jaustis ir patiems burelių nariams, ir tiksliau vykdyti medžiotojų kontrolę“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Pagrindinis ministerijos siekis – atsisakyti popierinių dokumentų, perkeliant visą informaciją apie medžioklę į elektroninę erdvę. „Medžiotojams nebereikės spausdinti ir pildyti ranka medžioklės lapų, prašymų nustatyti limitus, ataskaitų apie sumedžiotus žvėris“, – sako Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas Algirdas Klimavičius. 

Pasak jo, medžioklės limitų planavimas bus gerokai paprastesnis. Juos nustatančioms savivaldybių komisijoms nereikės gaišti laiko posėdžiams, pildyti dokumentų, jų siuntinėti, sukti galvą, kaip pranešti apie savo sprendimus medžiotojams. Viskas bus matoma vienoje informacinėje sistemoje. Siūloma, kad medžiotojai prašymą nustatyti žvėrių limitus galėtų įkelti tiesiai į BIIP medžioklės modulį. Pokomisijos posėdžio jie joje matytų, kiek ir kokių žvėrių gali sumedžioti sezono metu. 

Yra ir kitų privalumų – šiuos procesus galės stebėti visi besidomintys, vienoje vietoje bus matomi duomenys apie visus pastaraisiais metais nustatytus medžioklės limitus atskirų medžioklės plotų naudotojams, bendras leidžiamų sumedžioti gyvūnų skaičius. Todėl ši informacija bus patikimesnė, skaidresnė.

Tai palengvins darbą medžiokles kontroliuojantiems aplinkos apsaugos pareigūnams. Užuot tikrinę informaciją ir siuntinėję ataskaitas, jie galės užsiimti svarbesne veikla. Be to, pasak Algirdo Klimavičiaus, bus užtikrintas grįžtamasis ryšys tarp medžioklės plotų naudotojų ir medžioklę kontroliuojančių institucijų.

Tikimasi, kad BIIP padės sumažinti brakonieriavimo mastą, palengvins vykdomų medžioklių registraciją ir sumedžiotų žvėrių apskaitą. Svarstoma galimybė pasitelkti mobilias aplikacijas, panašias į naudojamas automobiliams parkuoti. Medžiotojas ir prieš medžioklę, ir ją baigęs, ir prieš kraudamas į automobilį sumedžiotą žvėrį apie tai praneštų SMS žinutėmis į specialų serverį.

Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai šią informaciją matytų savo mobiliuosiuose telefonuose. Tai padėtų išvengti piktnaudžiavimo. Ne paslaptis, kad kai kurie medžiotojai laimikį medžioklės lape pažymi, tik kai juos sustabdo gamtos apsaugos inspektoriai. Nebebūtų įmanoma padidinti ir sumedžiotų sezono metu žvėrių skaičiaus, siekiant priartinti jį prie limitų ir taip vengiant medžiojamų gyvūnų miškui padarytos žalos atlyginimo.

Medžioklės modulis apimtų ir didžiųjų plėšrūnų apskaitą, sudarytų galimybes prie jos prisijungti plačiajai visuomenei ir teikti informaciją apie šiuos gyvūnus. Kuo daugiau žmonių įsitrauks, tuo apskaita bus patikimesnė ir kokybiškesnė.

„Pasenęs ir neefektyvus medžioklės apskaitos būdas bus pakeistas skaitmeniniu“, – teigia Laimis Runkevičius, BIIP projekto IT grupės vadovas. Be to, turėsime išsamią statistiką apie medžiokles, sumedžiotus žvėris realiu laiku – žinosime, kiek ir kur vyksta medžioklių. Tai leis efektyviau jas kontroliuoti, bus aišku, kokiu metų laiku kokiuose miškuose ir kiek sumedžiota žvėrių.“

Medžioklės modulis – tai tik vienas iš daugiau kaip dešimties būsimos BIIP modulių. Planuojama, kad jis pradės veikti 2023 metais. 

BIIP sukurti skirta 1,8 mln. eurų iš ES sanglaudos fondų lėšų.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 2.4 / 5. Balsavo: 51

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

15 Komentarai

 • Vytautas
  Posted 2023.07.17 at 11:01

  Sakoma kad vyrai is marso o moterys is veneros.Klausimas is kokios planetos jonaiciu gentes atstovai sitoks neigiamas poziuris i medziotojus lyg zuikis kuris nori zinoti kur sio metu yra vilkas

  2
  1
 • Rimondas
  Posted 2023.07.10 at 11:25

  Nenumaldomas noras kontroliuoti! Jei tokia centralizuota duomenų rinkimo sistema pradėtų veikti, manau būtų didelė problema su tų duomenų apsauga ir panaudojimu. Nes neaišku kam bus prieinama informacija apie tai kur realiu laiku yra žmonės, turintys ginklus (apie telefonų prisijungimo duomenis ir iš to galinčias kilti pasekmes vargu ar reikia kartoti). Žymiai mažesnės apimties sekimui reikalingas teismo leidimas, o šiuo atveju užsimota konkrečiai. Nors kas čia keisto, kadencija eina į pabaiga, o 1,8 mln eurų reikia skubiai įsisavinti.

 • Paulius
  Posted 2023.03.08 at 16:30

  Na pagaliau. Šią idėją pateikiau A ministerijai prieš daugiau kaip 10 metų. Tuo metu pažįstami rangovai siūlė sukurti programėlę … už… labai pigiai, gal iki 20 000 (tik medžiotojo pažymėjimas ar tik el. lapas, jau ir neprisimenu). Laikas eina ir kaina kyla, bet aš sveikinu šią iniciatyvą. Pagaliau baigsis visokiausios spekuliacijos, prirašinėjimai, trynimai, slėpimai, geresni, teisesni ir žinoma durnesni. Viskas paprasta ir aišku. Pasižiūrėjai ir matai kas ir kur sėdi ar tupi, jei nematai tai svetimas tupikas tupi 🙂

  1
  16
  • Šratas
   Posted 2023.03.08 at 18:34

   Jaučiasi,kad esi suinteresuotas šios aferos dalyvis. Ir baik savo pezalus apie popierizmo kalnus ir kitus neva palengvinimus medžiotojams. Tipo geradaris. Lt. medžiotojas nei naktinių optikų nei duslintuvų naudoti negali, nes męs tam neva nepribrendę, Mums tie dalykai tabu. Perdurni. O vat visokie elektroniniai lapai mums kaip oras reikalingi. Be jų jau niekaip. Tvarka jau nusistovėjusi,visiems gerai,tai atsiranda išminčiai ir viską vėl sujaukia. Gal gana tų naujovių?

   25
   1
 • tomas
  Posted 2023.03.08 at 15:42

  pamirstate viena esmini dalyka, ponai. Zmogui Lietuvoje neprivalu tureti mobilaus telefno ar kompiuterio. Stai nuo to ir pradekit…

  18
 • Vincas
  Posted 2023.02.03 at 11:19

  Pasiūlymas labai geras. Gaila, kad kaip ir viskas Lietuvoje, vėluoja ir nesuderintas su kitais teisės aktais. Pasakėlės apie 60-mečius, jų neįgalumą, impotenciją, tautinius įpročius ir kitus vėjus. Seniausiai tvarkomės el. bankininkystės, mokesčių, deklaravimo, žemės ir daugybę kitų reikalų elektroninėje erdvėje. Aferistai, vagys, valdžiukė, “medžiotojai – verslininkai t.y. mėsininkai”, brakonieriai ir kitos padugnės tai tie kam nepatinka. Padoriam medžiotojui viskas gerai: patogu, greita, tikslu, jokių popiergalių. Tik reikia suderinimo. Su ginklų registracija, “patriotiniai šūkiais” t.y. ginklai savigynai, šauliams, piliečiams, optiniai prietaisai, policijos ir kitos duomenų bazės. Viskas labai paprasta, lengvai ir pigiai padaroma jeigu daroma. Tačiau kada ir kas šioje žemelėje buvo daroma žmogaus gerovei ? Kaip velionis P.Širvys sakydavo, – viskas liaudžiai, viskas tautai, o mums lieka nuogi pautai …”

  2
  18
 • Egidijus
  Posted 2022.11.05 at 18:10

  Tas nenumaldomas noras kontroliuoti. Kur tie brakonieriai? Kur statistika? Ar LT. gyvūnų sumažėjo? Nieko to nėra. Tai tik pliki argumentai, nes reikia juk kažką pasakyti. GĖDA. Na žinoma ne paskutinėje vietoje čia ir tie
  1,8mln. Europos pinigų. Kaip čia “nepasišildysi”… Eilinė afiora.

  19
  1
 • Gintaras
  Posted 2022.06.15 at 16:32

  kas bus jeigu pastrigs aad serveris kokiai parai?

  16
 • Jeronimas
  Posted 2022.04.06 at 12:36

  nu nu paiaskinkit klubu vyrams kuriems 60metu ir daugiau apie visus situs reikalus …. jie jums isaiskins ka galvoja keliais zodziais ir labai israiskingai…

  23
  1
  • Dalius
   Posted 2022.04.08 at 12:27

   Noriu paklausti Jeronimo, ar jūsų senjorai turi jų vardu išduotus medžioklės lapus? Ar vistik įsirašo į kitų, jaunesnių medžiotojų lapus?

   2
   15
 • Samogitian
  Posted 2021.09.28 at 07:18

  gaila kad bus atimta teise medzioti senjorams….

  21
  1
  • Petras
   Posted 2021.09.30 at 06:07

   Labai geras ir sveikintinas sprendimas. Ne taip, kaip.dabar daro kas ką nori.

   4
   32
 • Susiję: Kas įdomaus įvyko medžioklės padangėje? | Miske.lt
 • seklys
  Posted 2021.05.26 at 15:12

  Duomenų apsaugos įstatymą pasiskaitykite……………(tai jau sekimas, ko net policija negali)

  31
  2
 • Pilietis
  Posted 2021.05.21 at 16:27

  Labai įdomu ar tai liks tik gražiais lozungais, ar vėl bus nugesintas, tokių ministerijos dinozaurų, kaip Klimavičius….
  Kažkaip nėra komentarų iš medžiotojų organizacijų, jaučiasi, kad visi laimingi….

  16
  4

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą