Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaip nesugadinti elnių vestuvių?

Turinys:

Buvau sugalvojęs straipsniui pavadinimą „Aš nesugadinsiu vestuvių“, bet iškart sau pasakiau – stop. O jei suklysiu, jei pagaus medžioklės azartas? Ypač tokio žvėries medžioklėje viskas turi būti pamatuota.

Bent jau man iš Lietuvoje gyvenančių žvėrių elniai yra patys įspūdingiausi. Ypač žavi jų ruja. Tikriausiai nesuklysiu pasakęs, jog ir didžioji dalis medžiotojų taip mano. Artėjant rudeniui į kiekvieno medžiotojo širdį smelkiasi vis didesnis jaudulys – tuoj bus elnių ruja. Rugsėjo pradžioje susitikę vienas kito tik ir klausiame: „Ar buvai grybauti, ar matei elnių nudraskytus krūmus, o gal jau girdėjai maurojant?“ Prasideda elnių vestuvės. Kitaip ir nepavadinsi.

Tai toks įspūdingas gamtos momentas, kad paklausyti elnių maurojimo rengiamos ekskursijos, organizuojami europiniai elnių viliojimo čempionatai. Yra žmonių, kurie net nesiruošia elnio sumedžioti, o sugeba privilioti ir patiria didžiausią malonumą. Apgauti šį žvėrį ne taip paprasta.

Riaumojantis elnias

Kai dar buvau jaunas medžiotojas ir tik svajojau apie auksaragio sumedžiojimą, prikalbinau žmoną ir vieną gražų rudens vakarą per pačią rują nuvažiavome kartu su vaikais į medžioklės plotus paklausyti elnių maurojimo. Tai visai šeimai padarė tokį įspūdį, jog dar daug metų važiavome klausytis elnių. Vieną vakarą toje vietovėje aplink mus maurojo net dešimt elnių. Tai buvo tiesiog koncertas. Vaikai užaugo. Sūnus tapo medžiotoju. Bet anūkai labiau linkę ne elnių klausytis, o telefoną maigyti.

Kiekvienas patyręs medžiotojas iš balso apytiksliai nuspėja, kokio amžiaus elnias mauroja. Ne kartą teko matyti, kaip raguočiai, galvas surėmę, galynėjasi, kuris stipresnis, kuris taps jaunuoju ir susiporuos su patelėmis. Kartais gražuolis suburia net dešimties patelių haremą. Taip gamtoje sutvarkyta: tik stipriausias turi teisę pratęsti giminę. Įveiks varžovą, dar ir jo patelę pas saviškes parsives.

Elnio patelės su jaunikliais

Silpnesnis pasitraukia iš rujos vietos, tačiau sukinėjasi netoli, mauroja prie ragais nudraskytų krūmų. Gal stipruolis dings ir patelės jam atiteks. Taip neretai būna, nes vyksta medžioklės. Ne vienas medžioklis teigia, jog per rują elnių nereikėtų medžioti. Tačiau tai jau yra tradicija. Tokia medžioklė įspūdinga. Tik svarbu nepatiesti elnio, kuris tinkamiausias pratęsti populiaciją.

Ne kartą besislapstydamas už krūmų esu prisėlinęs prie maurojančių elnių. Nuostabus reginys. Viduryje miško pievelės ragus surėmę galynėjasi du įspūdingus ragus turintys stambūs patinai. Abiejų galvos žemai nulenktos, šnervės išsipūtusios, raumenys įtempti, ant šonų ragais padarytos kruvinos žaizdos, abu sunkiai šnopuoja. Stenėdami, kanopomis plėšydami žemę stengiasi parblokšti vienas kitą.

Netoliese sukinėjasi patelės, jauni ylaragiai, kitų ragai su keliomis atšakomis. Jie stebi dvikovą. Tai lyg sargybiniai. Neįvertinai vėjo krypties, neatsargiai slinkai, trakštelėjo šakelė, sušnarėjo jau pavytusi rudens žolė, būsi greitai išaiškintas ir patelės galiūnus nuvilios į mišką.

Elnias su patele

Kaip nesuklysti, kuris tinkamas sumedžioti? Kaip nesugadinti elnių vestuvių? Gal tai perspektyvus? O gal kažkur netoliese yra selekcinis arba jau elnių vestuvėse dalyvavęs ir užleidęs vietą jaunesniam, galingesniam? Dauguma nori sumedžioti elnią su geresniais ragais. Geriausi ragai būna, kai elnias sulaukia 8–10 metų. Nuo dvylikos metų elnias taps pavojingas gentainiams, jau turės ne karūnas, o pavojingas ylas, kuriomis per kovą mirtinai perdurs varžovą. Būtent tokį pirmiausia ir reikia patiesti. Na, ir, žinoma, būtinai sulaukusį brandos amžiaus arba selekcinį, tokį, kuris neužaugins gerų ragų.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 49

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

6 Komentarai

 • Girinis
  Posted 2020.08.12 at 19:00

  Tik prieš keletą metų pirmąsyk gyvai išgirdau baubiantį elnią. Vėliau jau specialiai važiuodavau paklausyti jų dainų. Dar vėliau jau net nufotografuoti pavyko keletą rujojančių tauriųjų elnių. Anąmet ir trofėjinį gražuolį nedideliu atstumu pavyko pamatyti. Deja, po 2 dienų į tą gražuolį buvo paleista kulka, o ruja buvo dar tik pačiame įkarštyje. Manau, kad šiuo atveju buvo nusižengta trofėjinės ir selekcinės medžioklės principams pasak kurių perspektyvūs patinai nemedžiojami, o trofėjiniai nemedžiojami kuo ilgiau, t.y. trofėjiniai elniniai žvėrys turėtų būti medžiojami ne rujos pradžioje ar pačiame pike, o rujai baigiantis ar jai pasibaigus. Tam kad tokie žvėrys garantuotai perduotų savo gerus genus būsimoms kartoms. Nepagautas-ne vagis, bet gal jau tikrai laikas pradėti paisyti taisyklių ir gerbti Gamtą net jeigu mūsų niekas nemato…Ačiū Kostui už puikų straipsnį ir foto kadrus.

 • Kostas
  Posted 2020.08.12 at 12:49

  Taip, kaip teigia komentatorius Negalima, neabejotinai pamano ir daugelis medžiotojų. Tik gal nereikėtų apeliuoti į sąžinę, nes pirmiausiai tokia nustatyta tų žvėrių medžioklės tvarka.
  Jei tęsti diskusiją apie sąžiningumą, tai daug mūsų visuomenėje rasis tokių, kurie savo gyvenime ne kartą nedorai pasielgė, tik skuba vertinti medžiotojų gyvenimą, nes jis matomas.
  Tai va, elnių medžioklė per rują. Ji vyksta, ir straipsnyje būtent apie galimą klaidą kalbu. Kodėl mes medžiojame per rują? Pirmiausiai yra žymiai didesnė galimybė atrinkti šautiną egzempliorių. Varyminėje medžioklėje vargiai tai padarysi, nes žvėris per liniją kai bėga gerai nespėsi jo įvertinti. O kokį sumedžioti, per rują, čia jau tikrai sąžinės reikalas ir, žinoma, sugebėjimas įvertinti, ar žvėris medžiotinas.

 • Negalima
  Posted 2020.08.11 at 21:41

  Medžioti per ruja tradicija. Tokia medžioklė įspūdinga. Pasigėdytų medžiotojai visai nei sąžinės neo žmoniškumo. Uždrausti medžiokles rujos metu.

  4
  8
 • Kostas
  Posted 2020.08.05 at 22:26

  O Žemaitijoje sako – mauroja…

 • Raimondas
  Posted 2020.08.04 at 13:05

  Paparastai medžiotojai sako : elniai baubia, o ne mauroja

  13
  3
  • Deividas
   Posted 2020.08.04 at 13:15

   Teko girdėti visokių sinonimų, bet baubti dažniausiai naudojamas. 🙂

   19

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą