Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Garso moderatoriai – pasitikėjimo ir nepasitikėjimo kryžkelėje?

Ir tai jau ne biurokratinės politikos, o nacionalinio saugumo klausimas. Ukrainos kasdienybė rodo, kad su garso moderatoriumi ir be, klausimas išgyvensi ar mirsi po pirmo šūvio, skiriasi maždaug 25-40%. Ypač tokiose teritorijose, kur šaudoma ne mažesniu, kaip 1 km atstumu, tai yra atvirose erdvėse, stepėse. Net internete yra video, kaip padarius vieną šūvį, snaiperis su pagalbininku bėga kiek gali. Gana tiksliai į jų buvusią pozicijos vietą minosvaidžio dovana atskrido maždaug už 45 sekundžių.

Mano buvęs studentas tai pakomentavo po savaitės – snaiperis ten dirbo su didžiule karo ir gyvenimo realybės patirtimi/praktika. Tikrai žinojo ką daro ir kas gali būti, bet taikinys buvo itin vertingas, todėl kiek įmanoma susimažino distanciją (maždaug iki 800 m). O tokių pavyzdžių daugybė. Garso moderatorius ukrainiečiai deda ir ant automatų, nes kautynėse tamsiu paros metu tai didžiulis pliusas, o kai kada ir paskutinis šansas.

Kai seime buvo svarstomas klausimas dėl naktinių taikiklių, buvo iškilęs ir garso moderatorių klausimas. Kai kurių Seimo nario komentarai buvo daugiau negu keisti. Vienas jų, ukrainiečiai garso moderatorių neprašo. Na kaip prašys jei žino, kad Lietuvoje tokie dalykai civilinėje apyvartoje uždrausti, o pati Ukraina, kur garso moderatoriai sporte ir medžioklėje yra legalūs, turi du pakankamai stambius gamintojus ir daugybę meistrų, gaminančių juos pagal užsakymus.

Draudimo argumentas – paminklas Sovietų sąjungai ir sovietinio mentaliteto biurokratams – padidės brakonieriavimas! Žmonės neišgirs šūvių ir nepraneš! Šiuo požiūriu Lietuva iki šiol lieka sovietmečio draudimų bei apribojimų rezervatu.

Latvijoje medžiotojai garso moderatoriais naudojasi berods nuo 2016 m, o beveik visos Europos gerokai seniau. Norvegijoje, Britanijoje, Suomijoje, Švedijoje ir dar keliose valstybėse, be garso moderatorių medžioti draudžiama. Vienas iš pagrindinių argumentų, kodėl daugelyje Europos šalių be garso moderatorių medžioti negalima, kad nebūtų trikdoma kitų žmonių rimtis, taipogi kuo mažiau gąsdinami kiti gyvūnai. Medžioklei aktualūs duslintuvai visiškai garso nenuima, tačiau eliminuoja patį parazitiškiausią šūvio garso diapazoną, kuris daro didžiausią žalą klausai. Visi tokio tipo įrenginiai ženkliai mažina ginklo atatranką.

Todėl norėčiau, kad draudėjai ir kai kurie seimo nariai garsiai pasakytų, kodėl jie mano, kad Lietuvos piliečiai yra nesąmoningi, atsilikę, tiesiog trečios rūšies žmonės, palyginus su Latvijos, Estijos, Suomijos, Danijos ir daugumo Europos valstybių piliečiais? Kodėl jie nepasitiki Lietuvos piliečiais ir ar jie patys verti žmonių pasitikėjimo? Kodėl Lietuvoje uždrausta tai, kas Europoje jau medžioklės kultūros dalimi? Prestižiniai medžioklinių ginklų gamintojai (Sauer, Blaser) gamina medžioklinius šautuvus su integruotomis garso ir atatrankos sistemomis. Ir tai yra medžiokliniai medžiokliniai ginklai, o ne kokių nors specialios paskirties pajėgų ginkluotės dalis.

Bet grįžtam prie karo reikalų ir aktualių pavyzdžių iš Ukrainos. Kaip šauniai kovoja Ukrainos medžiotojai informacijos pakanka, ypač tai buvo ir tebėra aktualu Kijevo, Charkovo, Sumų kryptyse bei vietose kur yra miškas, arba urbanizuotose teritorijose. Daugeliu atvejų tai labai panašu į Lietuvos sąlygas. Tai, kad Lietuvos sportininkai, medžiotojai ir kiti ginklų savininkai stotų ginti Lietuvą, abejonių nėra.

Todėl ir kyla iki šiol neatsakyti klausimai: ar tie žmonės galės paleisti į priešą daugiau negu vieną šūvį, ar žus pirmo kovinio susidūrimo metu? Kas svarbiau: įpročiai uždrausti ir nepasitikėti savo piliečiais ar tinkamas veiksmingo ginkluoto pilietinio pasipriešinimo organizavimas? Ar galima leisti, kad susireikšminusių biurokratų ir atskirų politikų kompetencijų stoka ir fobijos trukdytų Valstybės gynybai?

Advokatas Rimondas Kuzminas, Lietuvos Ginklų savininkų asociacijos (LiGSA) steigėjas

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.6 / 5. Balsavo: 114

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

3 Komentarai

 • Kostas
  Posted 2023.03.07 at 11:41

  Šimtu procentų pritariu autoriui. Beje, užsiminėte apie Ukrainos medžiotojus, net neabejoju, kad savo šalį gintų ir Lietuvos medžiotojai, bet internete vis randu straipsnių, kur kalbama apie išvis medžioklės uždraudimą. O gal dėl to ir kalbama, kad panorusiems mūsų šalelės, būtų nelengva įveikti net medžiotojus,

 • Jonas
  Posted 2022.09.02 at 13:27

  Draudžia, nes seimo nariai mato žmones tik savo rate, todėl ir mano, kad Lietuvos žmonės yra brakonieriai ir vagys.

 • Medžiotojas.Stažas 17m
  Posted 2022.07.17 at 13:15

  Būčiau tikrai už. Tai ne naktinis taikiklis. Medžioklės nepalengvina. Bet va sušovus 9.3 ar 338 lap ar 300winmag, ausys tikrai kraujuoja…

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą