Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dėl aplinkos apsaugos agentūros formuojamos vyriausybinės pozicijos EK REACH komitete

2020 m. rugpjūčio 28 d. (penktadienį) Aplinkos apsaugos agentūra savo raštu Nr. (14)-A4E-7545 informavo nevyriausybines organizacijas apie savo nuožiūra suformuotą poziciją „Dėl draudimo naudoti švininius šaudmenis šlapžemėse“. Šiuo raštu, kaip dera suprasti, mums pranešta, kad Europos komisijos REACH komitetui dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų yra užduoti trys klausimai, lemsiantys:

– šlapžemėse jau esamų šaudyklų ir tirų ateitį;

– šovinių su švino turinčiais sviediniais, gabenimo, laikymo, turėjimo ir panaudojimo šlapžemėse ir jų apsauginėse zonose teisėtumo kriterijus bei sąlygas;

– ir „šlapžemės“ sąvokos apibrėžimo detalizavimą ir apsauginės zonos pločio nustatymą ir teisinės apsaugos režimą bei mechanizmą.

Tuo pačiu, šiame rašte Aplinkos apsaugos agentūra mus informavo, kad negavus Komisijos atsakymo, Lietuvos atstovas balsavime susilaikys, kas iš esmės šioje situacijoje prilygtų balsavimui už. Be to, iš rašto turinio aišku, kad gavus bet kokį atsakymą, Lietuvos atstovas balsuos už, kas, sutikite, nėra ir negali būti priimtina nei leistina. Todėl šitokias nuostatas pavadinti Vyriausybės pozicija, vargiai įmanoma.

2020 m. rugsėjo 1 d. Lietuvos Ginklų savininkų asociacija (LiGSA) aptarusi šitaip susiklosčiusią padėtį su kitomis, suinteresuotomis organizacijomis ir partneriais, mano, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir jos atstovas 2020 m. rugsėjo 3 d. (ketvirtadienį) vyksiančiame EK REACH komiteto posėdyje ir Komisijoje neturi teisės ir negali balsuoti už arba susilaikyti, o privalo balsuoti prieš, bei reikalauti atidėti sprendimo dėl RAMSAR reglamento pakeitimų priėmimą iki vadovaujantis konfederaciniais Europos Sąjungos sandaros bei jurisdikcijos principais visos ginčytinų apribojimų ir draudimų nuostatos bus tinkamai pagrįstos, išsamiai apsvarstytos, bei galutinai suderintos tiek tarp ES konfederacijos subjektų, tiek su jų vyriausybių atstovaujamų valstybių žvejų, medžiotojų, šaudymo sporto, šaudyklų ir kitų ginklų savininkų bendruomenėmis ir visuomene, nes:

1. Su gautu atsakymu privalomai turi būti supažindinti Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir socialiniai partneriai- nevyriausybinės organizacijos. Be to, Vyriausybinės pozicija ir Lietuvos visuomenei aktualūs RAMSAR reglamento keitimo klausimai iš esmės iki šiol nėra išdiskutuoti;

2. Iki šiol yra nepaskelbta oficiali Lietuvos Respublikos Vyriausybės pozicija (Seimo aplinkos apsaugos komiteto, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos) kiekvienu, aukščiau minėtu, konkrečiu klausimu;

3. Iki šiol Aplinkos apsaugos agentūros rengta vyriausybinė pozicija nėra suderinta su socialiniais partneriais – visuomeninėmis (nevyriausybinėmis) organizacijomis ir jų atstovaujamų beveik 95 tūkstančių žmonių, Lietuvos Respublikos piliečių – ginklų savininkų, interesais;

4. Aplinkos apsaugos agentūros parengta vyriausybinė pozicija iš anksto sąlygoja bei kelia akivaizdžiai neigiamas ekonomines, socialines ir politines pasekmes, bei prieštarauja žmonių judėjimo ir veiklos laisvės, gynybos bei kitiems žmonių ir pilietinių teisių bei laisvių principams, o šiuo būdu ir Lietuvos Respublikos nacionaliniams interesams bei Konstitucijai.

Remdamiesi išdėstytu, prašome įpareigoti Lietuvos Respublikos atstovą 2020 m. rugsėjo 3 d. (ketvirtadienį) vyksiančiame EK REACH komiteto posėdyje ir Komisijoje balsuoti Prieš, bei reikalauti atidėti sprendimo dėl RAMSAR reglamento pakeitimų priėmimą iki vadovaujantis konfederaciniais Europos Sąjungos sandaros bei jurisdikcijos principais visos ginčytinų apribojimų ir draudimų nuostatos bus tinkamai pagrįstos, išsamiai apsvarstytos, bei galutinai suderintos tiek tarp ES konfederacijos subjektų, tiek su jų vyriausybių atstovaujamų valstybių žvejų, medžiotojų, šaudymo sporto, šaudyklų ir kitų ginklų savininkų bendruomenėmis ir visuomene.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.9 / 5. Balsavo: 139

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

5 Komentarai

 • internaut
  Posted 2021.03.15 at 12:03

  Čekija atmetė dar vieną ES pasiūlymą dėl ginklų kontrolės
  Čekijos aplinkos ministerijos teigimu, dėl ES pasiūlymo būtų de facto visiškai uždrausta naudoti švino šaudmenis.

  2020 m. sausio 30 d
  Redaktorius: REMIX

  Autorius: ČEKIJOS NAUJIENŲ AGENTŪRA

  Via: AKTUALNE.CZ

  Čekijos Respublikos teigimu, Čekija atmetė dar vieną Europos Komisijos pasiūlymą pažaboti švino šaudmenų naudojimą Europos Sąjungoje.

  “Pasiūlyme išliko draudimas naudoti švino šaudmenis šalia visų vandens zonų, įskaitant upes, upelius ir griovius, taip pat sukurti vadinamąsias buferines zonas aplink vandens zonas”, – sakė A. Brabec ir pridūrė, kad “vienintelis pokytis yra buferinės zonos dydžio sumažinimas nuo 400 metrų iki 300 metrų aplink vandens zonas. Visada atmesime tokius nelogiškus ir netaikytinas pasiūlymus.”

  Aplinkos ministerijos teigimu, dėl pasiūlymo de facto būtų visiškai uždrausta naudoti švino šaudmenis, nes Europos Komisijos pasiūlyme nustatytos buferinės zonos apimtų beveik ketvirtadalį Čekijos.”

 • Raimondas
  Posted 2020.09.03 at 14:51

  Noriu pridurti, kad protestus taip pat parašė Lietuvos medžiotojų sąjunga “Gamta” ir Sūduvos medžiotojų sąjunga. Minėtos organizacijos kartu su Lietuvos ginklų savininkų asociacija ir Sportinio šaudymo federacija rytoj 10 val. Seime rengia spaudos konferenciją minėta tema. Mes įžvelgiame grėsmę šalies saugumui…

  LMS “Gamta” Raimondas Ribačiauskas

  34
 • Mhh
  Posted 2020.09.03 at 10:31

  Aišku, kad švininės kulkos svarbiau už sveikatą. Tegul kitos šalys kaip į barbarus žiūri. Panašiai, kaip mes žiūrime į trečio pasaulio šalis, belenkaip teršiančias pasaulį.

  35
  • Arvydas Stelmužis to: Mhh
   Posted 2020.09.03 at 11:01

   Kuo čia dėtas barbariškumas? Pigiausia prekė, tai kitų nuomonė apie tave. Įdėmiai pasiskaityk straipsnį “Manevrai dėl švino šlapžemėse”.
   Lenkija – susilaikė, nurodė, kad nepalaiko šlapžemių apibrėžimo, nėra tikra kaip reikės įgyvendinti kontrolę.
   Latvija – susilaikė, kol kas neturi nuomonės.
   Airija – nori ilgesnio pereinamojo laikotarpio.

   Bulgarija – nepritaria, mano, kad šlapžemių apibrėžimas pagal RAMSAR konvenciją yra per platus.
   Malta – nepritaria, mano, kad šlapžemių apibrėžimas pagal RAMSAR konvenciją yra per platus.
   Suomija – nepritaria, mano, kad kontrolė bus neįmanoma.
   Slovakija, Čekija, Vengrija – nepritaria mano, kad šlapžemių apibrėžimas pagal RAMSAR konvenciją yra per platus. Įžvelgia ekonomines problemas, kurios kiltu dėl sportinio šaudymo centrų, kurie patenka (yra įsikūrę) į teritorijas, kurios pagal RAMSAR‘o konvenciją būtų apibrėžiamos kaip šlapžemės.
   Ar ne per daug ES valstybių pavadinai barbarais? O ko bijai komentuodamas prisistatyti tikruoju savo vardu?

   43
 • Leonas
  Posted 2020.09.02 at 20:54

  Geras sprendimas

  42
  2

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą