Naktį iš sekmadienio į pirmadienį Telšių rajone siautėjo vilkai. Ir ne kažkur miško glūdumoje ar atokaus kaimo pakraštyje, o visiškai šalia Telšių miesto, prie Rainių – Činskių ūkyje.
Naktį miegančią kelių šimtų avių bandą užklupę vilkai gyvūnų nepasigailėjo – gerkles perkando aštuonioms avims.
Ūkio šeimininkas Audrius Činskis negali atsistebėti, kad vilkai taip priartėjo prie miesto. Tiesa, prieš keletą dienų jau buvo girdėjęs aplinkinių gyventojų kalbas, kad kažkur netoli jų valdos slankioja vilkai. Tikriausiai tie patys plėšrūnai naktį ir įsisuko į Činskių auginamų avių bandą.
Lemtingą naktį, apie 2 valandą, stipriai lojančius šunis ganyklų pusėje girdėjo ir šalia gyvenantis kaimynas, greičiausiai, šunys užuodė plėšrūnus.
Papjautas avis pirmasis rado ūkio darbininkas. Jau iš tolo pastebėjęs virš lauko skraidančius varnus suprato, kad kažkas negerai. Į įvykio vietą atskubėjęs šeimininkas aptiko negyvas septynias avis, aštuntą – gulinčią atokiame kanale – pastebėjo tik kitą dieną. A. Činskio teigimu, buvo akivaizdžiai matyti, kad vilkai atklydo iš miškelio pusės, kur ganyklos nejuosia tvora. Perbridę nedidelį Judros upelį, ten ir užklupo miegančią avių bandą. Gali būti, kad dar vieną avį vilkai nusivilko, nes kanale matėsi nuošliaužos, žolėje likę baltos vilnos pūkeliai.
Kadangi ūkio šeimininkas – medžiotojas, todėl mano, kad čia pasidarbavo vilkės su vilkiukais. Motinos mokė juos medžioti.
Apie nutikusią nelaimę A. Činskis iškart informavo Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybą, kur gavo nurodymus kaip elgtis. „Išsikviečiau veterinarą, kuris užfiksavo įvykį, surašė reikiamus dokumentus, o avys buvo išvežtos utilizuoti“, – pasakojo ūkio šeimininkas.
Ūkininkas kol kas tik skaičiuoja patirtus nuostolius. Iš tūkstantinės bandos buvo papjautos trys didelės avys, kitos – mažesnės.
Ganykla, kurioje lankėsi vilkai, nuo Činskių namų nutolusi per 1 km. Po incidento šeimininkas kas vakarą avis pargena arčiau namų, baiminasi, kad plėšrūnai gali vėl grįžti. Apsaugoti avis padeda ir specialiai dresuoti šunys.
Vilkų padaryti nuostoliai kompensuojami
Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMTV) Viršininko pavaduotojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Laimonas Bagdonas informavo, jog šiuo metų laiku vilkai mokina vilkiukus pasigauti maisto, todėl gyvulių augintojai turėtų saugotis. Šiuo konkrečiu atveju vilkai ir atėjo į avių bandą per neapsaugotą, t.y. neaptvertą elektriniu piemeniu aptvaro dalį, persikėlė per upelį.
Nors VMVT nėra įgaliota vesti tokios statistikos, bet žinoma, kad vilkai Telšių rajone į žmonių gyvulius per metus įsisuka iki 3–4 kartų.
Nuo vilkų nukentėjęs žmogus turi kreiptis į ūkį aptarnaujantį veterinarijos gydytoją. Jis išduoda pažymą apie vilkų padarytus sužalojimus ar gyvūnų nužudymo atvejus, taip pat vietiniai medžiotojai turėtų dalyvauti, kad identifikuotų, ar vilkai sudraskė gyvulius. Kadangi vilkai yra valstybės saugomi gyvūnai, o jų medžioklė yra limituota, vilkų padaryti nuostoliai kompensuojami. Reikia kreiptis į Savivaldybę.
Vilkų sudraskytos avys iš Činskių ūkio išvežtos į UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ utilizacijos įmonę.
Limitas – 60 vilkų
Aplinkos apsaugos agentūros Gyvosios gamtos licencijavimo skyriaus vedėjas Darius Mikelaitis tikino, jog žmonės turėtų patys stengtis apsaugoti savo gyvulius nuo plėšrūnų: nakčiai juos suvaryti į aptvarus, rekomenduojama ganyklas tverti kelių juostų elektriniu piemeniu, gyvulius padeda apsaugoti ir dresuoti šunys.
D. Mikelaitis informavo, jog vilkų medžioklės sezonas prasidės spalio 15 dieną ir tęsis iki kitų metų balandžio 1 dienos. Šiam laikotarpiui nustatytas jų sumedžiojimo limitas – 60 vilkų.