Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Turime rasti subalansuotą sprendimą dėl šaudmenų su švinu draudimo šlapžemėse

Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas ragina LR Vyriausybę pradėti konsultacijas su ornitologais, mokslininkais, medžiotojais, šauliais ir sportininkais dėl itin plataus ES draudimo švino šaudmenyse šlapžemėse.

Prieš 40 metų pasaulis suprato švino kenksmingą poveikį mūsų sveikatai. Švinas pradėtas riboti keramikoje, maisto produktuose, naftos produktuose, popieriuje, geriamajame vandenyje, kosmetikoje ir kitur. Šiandien atėjo eilė švino draudimams šaudmenyse“, – teigia Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas.

ES REACH reglamento pakeitimai netrukus reikšmingai ribos ir Lietuvos 142 sportines šaudyklas, 35 000 medžiotojų, nes Lietuva yra drėgna ir šlapžemės su buferinėmis zonomis apima net 30-40 procentų šalies. Dėl kulkų su didesne nei 1 procentas švino koncentracija draudimo, net 90 procentų medžiotojų ginklų taps nenaudotini, o prie šlapžemių esančiose šaudyklose iš esmės gali būti uždrausta veikla, nes tam nėra alternatyvų.

Skaičiuojama, jog kasmet į Europos gamtą patenka per 150 000 000 kilogramų švino medžioklės ir žvejybos metu. Dėl šių priežasčių Europos Sąjungos Cheminių medžiagų registravimo (REACH) reglamente yra numatoma griežtinti švino kiekio reguliavimą šlapžemėse. Rugsėjį Lietuva turės būti pasiruošusi išreikšti savo nuomonę Europos Sąjungai.

„Šis klausimas itin subtilus, nes šiuo metu švino kiekis šlapžemėse itin mažas, o numatomi ES draudimai labai griežti. Ligšiolinė Lietuvos pozicija ES REACH reglamento komitete sveikino itin radikalius draudimus. Manau, turime ieškoti subalansuotesnės pozicijos. Pagrindinė Lietuvos problema yra nesurenkamos ir neteisingai utilizuojamos švino baterijos ir akumuliatoriai. Jie yra artimoje žmogaus aplinkoje. Tuo tarpu švinas šaudmenyse yra tikrai mažiau grėsmės mūsų sveikatai keliantis teršalas dėl mažų apimčių. Ateina laikas Lietuvai formuluoti savo poziciją šiuo klausimu, kurią pasiekti tikrai nebus lengva. Todėl raginu LR Vyriausybę inicijuoti diskusijas su medžiotojais, ornitologais, sportininkais ir kitais suinteresuotais asmenimis, kad būtų rastas tinkamiausias sprendimas atitinkantis sveikatos ir prisitaikymo balansą“, – sako parlamentaras S. Gentvilas.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.9 / 5. Balsavo: 112

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

9 Komentarai

 • Kas pasakys
  Posted 2021.04.29 at 12:52

  Kas dabar pasakys, kad Simonas medžiotojų pusėje??? Tapus ministru pinigai medžiotojų mokymams nuimti, šovinius švininius uždraus, ginklininkai rankutėm patrins, žada uždraust medžiokles su šunim ir spąstais, išardyt būrelius 23, plotų savininkams uzurpuojant esamus, visiems taršos mokestis kasmet, kas medžiojat be džipo???

  • šratas
   Posted 2021.04.30 at 09:47

   Ir, beje, tai būtų net labai teisinga.

 • Nagi
  Posted 2021.04.29 at 12:52

  Kas dabar pasakys, kad Simonas medžiotojų pusėje??? Tapus ministru pinigai medžiotojų mokymams nuimti, šovinius švininius uždraus, ginklininkai rankutėm patrins, žada uždraust medžiokles su šunim ir spąstais, išardyt būrelius 23, plotų savininkams uzurpuojant esamus, visiems taršos mokestis kasmet, kas medžiojat be džipo???

 • Eimantas
  Posted 2020.08.11 at 13:12

  Nu idomiai idomiai, noretusi daugiau suzinoti.. https://onlymedia.lt/facebook-reklamos-mokymai/

 • Nekenciu
  Posted 2020.08.05 at 21:15

  O kas negerai , negalima svino atsisakyti ? Priklausomybe issivyste ? Jeigu mokslininkai pasakys kenkia, tai visi ir zvejai ir medziotojai turi atsisakyti, o ne rodyti vienas i kita, kas daugiau svino pameta. Aisku kad medziotojai, zinau, nes ir medzioju ir zvejoju.
  Piktas ir pasipiktines viskuo, kas ne taip, kaip as noriu.

  3
  19
 • Raimondas
  Posted 2020.08.04 at 15:49

  Sveiki. gerb. Seimo narys Simonas Gentvilas , vienintelis iš Seimo narių, kuris suregavo į Aplinkos apsaugos ministerijos pateiktus pasiūlymus ES dėl švino uždraudimo šlapžemėse, gilinosi į šią problemą ir ragina rasti optimalius sprendimus. Mes puikiai žinome, kad iki šiol Aplinkos ministerijos darbuotojai vengia bet kokios diskusijos su medžiotojus vienijančiomis visuomeninėmis organizacijomis. Suprasdami aplinkosaugininkų norus ir perspektyvas LMS “Gamta”, Sūduvos medžiotojų sąjunga ir Lietuvos medžiotojų draugija (ne LMŽD, daug kas maišo) pasiūlė draudimus įrašyti vienu sakiniu ” Uždrausti švino naudojimą vandens paukščių medžioklėje”. Manome tai optimalus pasiūlymas.
  LMS “Gamta” prezidentas Raimondas Ribačiauskas

  42
  3
 • adv. Arūnas Marcinkevičius (LiGSA)
  Posted 2020.08.04 at 14:37

  Sveiki,

  garbusis Seimo narys Simonas Gentvilas, pirmasis ir, tikėkimės, tik kol kas – vienintelis, politikas operatyviai ir veiksmingai viešai sureagavęs į visos eilės aktyviai veikiančių nacionalinių nevyriausybinių organizacijų, vienijančių žvejus, medžiotojus, praktinio ir tolimojo šaudymo sportininkus, šaulius, savigyninkus bei vardinių ginklų kavalierius, išviešintąją problemą dėl švino uždraudimo šlapžemėse ir ketinamų nustatyti apribojimų ir draudimų absurdiškumą.
  Po gerb. p. Simono Gentvilo organizuoto nuotolinio pasitarimo su Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Krašto apsaugos ministerijos bei problemą iškėlusių NVO atstovais, ir po InfoTV bei LRT parodytų pakankamai informatyvių reportažų, šia problema susidomėjo nemažas skaičius parlamentarų bei atsakingų valdininkų, pasižadėję įsigilinti…
  Tikėkimės, jog paskatins už Valstybės pozicijos formavimą atsakinguosius asmenis ir politikus ne tik įsiklausyti, įsiskaityti bei adekvačiai priimti nevyriausybinių organizacijų pozicijos argumentus, bet ir nepamiršti kieno gi interesus jie yra prisiekę bei įsipareigoję visomis išgalėmis veiksmingai ginti ir atstovauti visose Europos Sąjungos institucijose, visuose lygiuose. Pagarbiai, advokatas Arūnas Marcinkevičius, Lietuvos Ginklų savininkų asociacijos (LiGSA) valdybos pirmininkas

  42
  2
 • Gintaras
  Posted 2020.08.04 at 13:30

  Simonas visai nedraugauja su sveika logika. Populistai! Tegul pirmą uždraudžia šviną zvejyboje, kur jo vandenyje paliekama 1000 kartų daugiau nei medžiotojai palieka žemėje. Ir dar , Simonai, dalies Klaipėdos senamiesčio gatvių geriamo vandens tiekimo sistemos vamzdynai irengti dar prieškarinio švininiai vamzdžiais.
  Plastikas yra blogis, bet visi vamzdynai plastikiniai! Strėlės nėra švino, bet lankais medžioti blogis! 5-7 g švino vienam šūviai blogis, bet į upes suversti tomas galvakabliu ir dugninių švino – viskas ok! LATVIJOJ galima ir su naktiniais prietaisais medžioti ir lūšis medžioti galima ir žvėries jie daugiau turi!
  Gal Simonas norėtų akis į akį padiskutuoti?!

  29
  32
  • Post Author
   Miske.lt
   Posted 2020.08.04 at 13:34

   Gal ne taip supratote, Simonas kaip ir mūsų pusėje.

   43
   5

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą