Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pagarba medžiojamam gyvūnui – Lapua Naturalis trečios kartos bešvinė amunicija

Turinys:

Nors iš akies neįmanoma atskirti naujų kulkų nuo senųjų, vis dėlto naujosios Lapua Naturalis užtikrina, kad pataikius kulka išlaiko 100 procentų pradinio svorio. Tai garantuoja specialus kulkos antgalis.

Daugelis Lietuvoje vis dar abejoja, ar reikia keisti švininę amuniciją į gamtai ir mums patiems nekenkiančias bešvines kulkas. Viena priežastis yra kaina, nes bešvinė amunicija yra brangesnė. Antra – manoma, kad bešvinės kulkos yra netikslios, o medžiotojai yra tiesiog pripratę prie senų vertybių ir nenori naudoti nieko nauja. Pati jau kelerius metus naudoju bešvinę amuniciją dėl vienos priežasties – jeigu plėšrieji paukščiai miršta apsinuodydami švinu, kai pasivaišina lape, sumedžiota švinine amunicija, tai iš esmės nieko gero iš to nėra – išsiskleidusi švininė kulka, su mėsa patekdama į organizmą, gali padaryti žalos. Kaip sakė vienas suomių kolega, kai iš ryto įsėdę į automobilį prisisegame diržą, net negalvojame, kad pateksime į avariją, bet prisisegti būtina, jeigu kas nors atsitiktų. Tas pats yra su bešvine amunicija – kol negali būti 100 procentų užtikrintas dėl švininės amunicijos saugumo, geriau rinktis kitas alternatyvas Tarp kitko, Vokietijoje draudžiama medžiojant graižtviniu vamzdžiu naudoti švino amuniciją dėl visų minėtų priežasčių. Taip, anksčiau pirmosios bešvinės kulkos turėdavo tikslumo problemą, bet pamažu šios problemos labai efektyviai šalinamos.

Kai lapkričio pradžioje Slovėnijoje susitikau su Lapua Naturalis atstovais ir pasiklausiau jų prezentacijos apie naująsias šio prekės ženklo trečios kartos kulkas, pirmasis klausimas buvo kodėl iš visų kitų prekės ženklų, siūlančių bešvinę amuniciją, reikia rinktis būtent suomių Lapua, juo labiau todėl, kad šie šoviniai parduodami už didesnę nei vidutinė kainą. Galbūt tik Sax amunicija yra brangesnė, viršijanti keturis eurus už vieną šovinį.

Atsakydamas į mano klausimą, kuo Lapua Naturalis yra geresnė už kitus konkurentų gaminius, Lapua atstovas paminėjo tris priežastis. Visų pirma, pabrėžiamas tikslumas, kuris itin išsiskiria iš konkurentų. Anksčiau Naturalis turėjo tokių problemų, tačiau sukūrus trečios kartos kulkas šios problemos nebėra. Dažnai iš medžiotojų tenka girdėti, kad bešvinė amunicija vamzdžiui neskani, bet į tai Lapua atstovas atsakė, kad bešvinė amunicija niekada nebus tokia tiksli kaip klasikinės kulkos su švino šerdimi, tačiau naujoji kulka yra maksimaliai tiksli. Tam, kad kulka atliktų savo darbą, svarbu ir tai, kad ji turi pataikyti tiksliai ten, kur efektyviai paveiktų medžiojamą gyvūną.

Antra, Naturalis suteikia platesnį kulkos greičio diapazoną, kuriame kulka gali efektyviai veikti ir po smūgio atsiverti grybo forma. Net iššovus iš penkių metrų, kulka atsiveria smūgio momentu. Prezentacijoje buvo galima apžiūrėti keleto kalibrų kulkas, iššautas į želatinos bloką. Pavyzdžiui, 9,3 mm N560 9,2 × 62 kalibro kulka atsivėrė skriedama ir 775 m/s, ir 495 m/s greičiu. Kulkos greičio diapazonas, kuriame ji efektyvi, yra nuo 450 m/s iki pat 950 m/s.

Kalibrų pasirinkimas nedidelis, nes Lapua labiau koncentruojasi į Skandinavijoje populiariausius kalibrus.

Trečia, pabrėžiama Lapua produkcijos kokybė. Iki šiol kompanija kūrė labai konservatyvios bendrovės įvaizdį, kaip nurodo patys atstovai. Lapua visuomet buvo garsi tuo, kad jos asortimente yra labai mažai įvairių kalibrų, o iki šiol kompanija daugiausia koncentravosi tik į kalibrus, populiarius tarp Skandinavijos medžiotojų. Dabar įmonė nusprendė išsiplėsti ir pardavinėti amuniciją daugiau kalibrų, nors vis dar nėra daugelio populiarių kalibrų. Paklaususi, kodėl, pavyzdžiui, jie nesiūlo kulkų kalibrui 7 mm Rem Mag, gavau atsakymą – jeigu Lapua negali garantuoti visiškos kokybės, ji net nebando tokių produktų siūlyti. Jeigu kalbame apie kainą, Lapua atstovai pabrėžia, jog medžiotojas ne visuomet pagalvoja apie tai, kad kulka yra vienintelis dalykas, jungiantis jį su medžiojamu gyvūnu. Jeigu kulka nekokybiška ir netiksli, ji nedaro to, ko reikia, ir gyvūnas pabėga. Eilinis medžiotojas nepagalvoja, kad, jeigu iš azarto tris kartus iššaunama į lapę, o vieno šovinio kaina yra beveik keturi eurai, tai sudėjus išeina brangoka lapė. Atsakingam medžiotojui svarbiausia rezultatas, o ne kaina, bet amunicijos kaina irgi turi įtakos tam, kaip dažnai medžiotojas eis į šaudyklą. Tai yra paprasta matematika, labai svarbi renkantis amuniciją.

Ar naujosios trečios kartos kulkos skiriasi nuo ankstesnių versijų? Atsakymas – taip, skiriasi, tačiau laikydamas rankoje du skirtingus šovinius šio skirtumo plika akimi nepamatysi. Skiriasi technologijos ir pačios kulkos konstrukcija, kuri irgi pagerina kulkos rodiklius ir darbą. Nors didžiausią dalį Lapua rinkos užima būtent sportinė amunicija, pavyzdžiui, mažo kalibro šoviniai biatlonui ir tolimajam šaudymui, tačiau medžioklė irgi yra svarbus įmonės segmentas. Svarbiausia, ką Lapua kalba apie ekologišką Naturalis amuniciją, yra tai, kad jie siūlo vadinamąjį švarų šūvį. Švarų įvairiomis prasmėmis. Verčiant iš anglų kalbos, clean shot reiškia ne tik taiklų, iškart užmušantį šūvį, bet ir tokį, kuriuo mėsa nebūna užnuodyta sunkiaisiais metalais ir nekenkia žmogaus sveikatai.

KAS BŪDINGA NATURALIS AMUNICIJAI?
Pirma, tai kontroliuojama ir optimali ekspansija, ideali skvarba, stiprus šoko efektas, nepriklausomas nuo šūvio. Kulkos konstrukcija yra vienalytė, neskylanti, o pataikius kulka išlaiko net iki 100 procentų pradinio svorio. Švarus šūvis vienu metu užtikrina ir tai, kad mėsos prarandama minimaliai, t. y. kulka gyvūno nesudrasko. Kulka įgauna grybo formą vos palietusi taikinį. Vertis ji pradeda nuo polimero antgalio, esančio kulkos gale, kuris priverčia kulką atsiverti vienodai, neskylant. Tai garantuoja maksimalų šoko efektą medžiojamam gyvūnui. Kulka vientisai lieta iš vario, ji veiks efektyviai ir pernelyg neišteps vamzdžio. Gamintojas pabrėžia, kad ši kulka turi milžinišką stabdomąją galią, negadinant gyvūno mėsos. Tačiau įsidėmėtina, kad ir sviedinys turi pataikyti į tinkamą vietą, kitaip kulka viena pati nieko nepadarys.

GALIMI KALIBRAI:
9,3 × 62 – 16,2 g,
.338 Lapua Mag (8,6 × 70) – 15 g,
.30-06 Spring. – 11 g,
.308 Win. (7,62 × 51) – 11 g,
6,5 × 55 SE – 9,1 g,
.243 Win. (6,16 × 51) – 5,8 g,
8 × 57 IS – 11,7 g.

IŠVADOS.
Kuri amunicija yra geresnė, atsakyti sunku – tai tas pats, kas pasakyti, kuris automobilis geresnis – Mercedes ar BMW. Vieno prekės ženklo gerbėjai kito prekės ženklo automobiliu vis vien nevažiuos, kad ir kokie būtų argumentai ir išvardyti pliusai. Lietuvoje vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių amunicijos pasirinkimą, yra kaina, o šiuo klausimu Lapua Naturalis neužima geriausių pozicijų. Taip pat amunicija gali turėti kad ir labai gerus rodiklius, bet medžiotojui tiesiog nepatinka šaudyti tokiomis kulkomis, ir šio aspekto neįmanoma paaiškinti, nes tai yra skonio klausimas. Pirmieji pojūčiai yra labai teigiami, taip pat amunicijos rodikliai padorūs. Tikiuosi, kad Normark, šios amunicijos platintojas Baltijos šalyse, sudarys galimybes amuniciją išbandyti bet kurią dieną, kad būtų galima geriau suprasti, ką kulka daro, kaip paveikia taikinį. Jeigu norite šaudyti bešvine amunicija, tai yra geras sprendimas, tuo labiau todėl, kad Lapua Naturalis pagrindinis motyvas yra pagarba medžiojamam gyvūnui.

Tekstas: LINDA DOMBROVSKA
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”
Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4 / 5. Balsavo: 2

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

1 Komentaras

  • Rimvydas
    Posted 2020.09.16 at 10:39

    Straipsnyje užakcentuota bešvinių kulkų problema – netaiklumas. Tai kaip dabar reikės susitaikyti su tuo, kad bus daugybė sužeistų medžiojamų gyvūnų, juos medžiojant su bešvininėmis kulkomis? Juk medžioklės viena iš pagrindinių taisyklių ir yra taiklumas, kuo mažiau kad būtų sužeistų, o ne iš karto po šūvio gyvūno žūties atvejų.

Komentuoti

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now