Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Naktinio matymo prietaisai

Turinys:

Kaip nusipirkti naktinio matymo įrangą?
Pasirinkti aukštos kokybės naktinio matymo prietaisą, kuris atitiktų Jūsų poreikius ir kišenę, nėra lengva užduotis. Parduotuvės ir katalogai siūlo kelių tipų, bei skirtingų gamintojų naktinio matymo prietaisus. Paprastai skaitant produkto registracijos liudijimus ne visada galima susidaryti pakankamą supratimą apie esamą pasirinkimą, nes kartais gamintojai „išpučia“ realias prietaiso galimybes (kartais 5-100 kartų) ir agresyviai reklamuoja savo produktą be aiškaus visų techninių duomenų paaiškinimo pirkėjui.
Neatsižvelgiant į šio straipsnio išsamumą, mes tikimės, kad tai jums padės pasirinkti tinkamą naktinio matymo įrangą.
Kiekvienas naktinio matymo prietaisas (NMP) veikia pagal vaizdo ryškumo didinimo principą matomos šviesos ir infraraudonųjų spindulių diapazone. Prietaisas turi objektyvą, šviesos stiprinimo vamzdelį su aukštos įtampos maitinimo šaltiniu. Šviesa (pavyzdžiui žvaigždžių šviesa) atsispindi nuo stebimo objekto, patenka į objektyvą ir sukuria vaizdą ant šviesos stiprinimo vamzdelio foto katodo. Šviesos stiprinimo vamzdyje šviesa elektroniškai stiprinama ir matomas vaizdas yra geltonai žalias. Du svarbiausi NMP elementai yra šviesos stiprinimo vamzdis ir optika. Tarptautiniu mastu NMP klasifikuojami: I, II, III kartos (su tam tikrais tarpiniais lygiais: I+ ir II+).

NMP I karta
I kartos šviesos stiprinimo vamzdyje yra vakume patalpintas foto katodas, kurio jautrumas yra 120-250 mA/Im. Šviesos stiprinimas yra 120-900 kartų, rezoliucija centre yra 25-35 linijų milimetre.

NMP produktai pagaminti naudojant tokius vamzdelius yra populiarūs dėl mažos jų kainos(mažiau nei 320 dolerių). Viena iš šių prietaisų savybių yra ta, kad vaizdas aiškiausias viduryje ekrano, kai tuo tarpu tampa šiek tiek iškreiptas ir mažiau aiškus palei kraštus. Ryškios šviesos šaltiniai (gatvių apšvietimas, apšviesti langai ir t.t.) gali sugadinti vaizdą, jeigu prietaisas bus nukreiptas į šviesą.

Netgi tos pačios I kartos vamzdeliai gali būti gana skirtingų charakteristikų. Kaip kokybės kontrolės dalis, NMP vamzdeliai yra vertinami pagal kokybę ir parduodami labai skirtingomis kainomis, kurios priklauso nuo šviesos stiprinimo ir vaizdo ryškumo. Kartais šis skirtumas atsispindi kainoje NMP iš skirtingų gamintojų. „Dedal-Handy“ ir „Dedal-160“ naudoja vamzdelius, kurie yra 1,5-2 kartus brangesni, nei kiti analogiški konkurentų produktai. Vamzdelio pasirinkimas priklauso nuo foto katodo jautrumo, šviesos stiprinimo, rezoliucijos ir matomo vaizdo ryškumo. Mažos juodos dėmelės ekrane, kaip taisyklė, neiškraipo vaizdo tamsoje ir neturėtų būti pagrindas atmesti šį prietaisą. Vis dėl to, ryškios dėmelės (panašios į žvaigždes) ir šviesos taškeliai matomame lauke byloja apie prietaiso broką.

Prietaisas, kurio vaizdo kontrastas yra prastas, yra prastos kokybės. Perkant NMP, pirkėjas gali patikrinti vaizdo aiškumą ir rezoliuciją, tačiau jautrumas gali būti patikrintas profesionalų, naudojant specialią įrangą, arba reikia palyginti keletą prietaisų tamsoje.

Dėl mažo jautrumo, I kartos vamzdeliai yra labai priklausomi nuo optikos pralaidumui šviesai. Tiktai prietaisai su specialia šviesos surinkimo optika (prieartinimas ne daugiau kaip 1,5 karto) galima gauti patenkinamus rezultatus, kai stebimo vaizdo apšvietimo sąlygos yra ekvivalentės mėnulio šviesai. Kai apšvietimas mažesnis, reikalingas IR iliuminatorius. Skirtingai nei daugelio kitų produktų šioje klasėje, „Dedal“ produktų I kartos vamzdeliuose įrengta Electronic Overload Flash apsaugos sistema, ji leidžia išvengti žalos, esant laikinam ryškios šviesos poveikiui.

Daugiapakopiai I kartos naktinio matymo vamzdeliai
Siekiant didesnio šviesos stiprinimo, kai kurie gamintojai sujungia šviesos stiprinimo elementus į tandemą iš dviejų ar trijų pakopų. Tai leidžia padidinti šviesos stiprinimą iki 20000-50000 kartų, tačiau su atitinkamai mažesne rezoliucija, ypač vaizdo kraštuose. Prietaisai pagaminti su daugiapakopiais I kartos vamzdeliais yra sunkesni ir didesni. Modernūs prietaisai su I+ arba II+ kartos technologija turi panašias charakteristikas su keleta daugiapakopių stiprintuvų trūkumų ir įrodė esą labiau populiarūs.

Karta I+ (Super I+)
Tai kita modifikacija I kartos NMP vamzdelių su pluoštine optine plokšte, kuri įrengiama priekyje arba gale vamzdelio. Šis pakeitimas leidžia pagerinti vaizdo rezoliuciją ir neleidžia iškraipyti pašaliniams šviesos šaltiniams matomo vaizdo. I+ kartos vamzdeliai turi apytiksliai 1000 kartų šviesos stiprinimą, o foto katodo jautrumas padidėja iki mažiausiai 280 mA/1 m. Rezoliucija vaizdo centre yra 45-50 lp/mm

NMP prietaisai su I+ kartos vamzdeliais skiriasi nuo I kartos tuom, kad I+ kartos geresnė vaizdo kokybė, mažesni iškraipymai ir didesnis matymo atstumas aktyviame arba pasyviame režime (su IR iliuminatoriumi). Šie prietaisai veikia gerai miesto aplinkoje. Atviroje aplinkoje tokie prietaisai efektyvūs kai aplinkos apšvietimo lygis yra ¼ mėnulio šviesos. Jei apšvietimo lygis yra žemesnis, tada reikalingas IR iliuminatorius. I+ kartos vamzdelių kainos yra 4-9 kartus didesnės nei I kartos vamzdelių. Pastaba. Pirkėjas turėtų atsižvelgti į tai, kad kai kurie gamintojai naudoja pavadinimą I+ karta, kai tuo tarpu jų prietaisai yra I kartos. Tai dažnai klaidina pirkėjus, nes iš tikrųjų I kartos vamzdelių rezoliucija yra ne didesnė nei 38-40 pl/mm.

II karta
II kartos vamzdelių konstrukcija skiriasi tuom, kad naudojamas specialus elktroninis stiprintuvas- mikro kanalo plokštė (MKP).

Tokio NMP vamzdelio techninės charakteristikos: didesnis foto katodo jautrumas nuo 240 mA/lm, rezoliucija nuo 32-38 lp/mm. Veikimo trukmė tokių vamzdelių yra ne mažesnė nei 1000-3000 valandų. Yra dviejų tipų NMP vamzdeliai su mikro kanalo plokšte (MKP): 25 mm ir 18 mm. Vartotojui didesnis skersmuo yra efektyvesnis, bet taip pat reikaluja didesnio NMP.

II+ karta
Su šviesos padidėjimu 25000-35000 kartų, II+ kartos vamzdeliai turi foto katodus, kurių jautrumas 240-600 mA/lm ir yra jautrūs šviesai infraraudonųjų spindulių spektre. Rezoliucija yra 39-45 lp/mm. Vamzdelio veikimo trukmė apie 1000-3000 valandų. Kadangi II+ kartos vamzdeliai yra mažesni (jie neturi greitinimo kameros), jų šviesos stiprinimas yra šiek tiek mažesnis nei II kartos vamzdelių. Tačiau dėl ypač didelio jautrumo IR spindulių spektre, II+ kartos prietaisai turi didesnį matymo lauką atvirose erdvėse. Jei pagrindinis prietaiso uždavinys yra nuotraukų ar video įrašymas, tai II kartos prietaisus vertėtų rinktis dėl jų didesnio šviesos surinkimo. NMP prietaisuose su II+ kartos vamzdeliais įrengta automatinė šviesos surinkimo kontrolė, apsauga nuo didelės šviesos blyksnio, apsauga nuo šoninių šviesos iškraipymų ir funkcija aukštos kokybės vaizdui visame regėjimo lauke palaikyti. Prietaisus su II+ kartos vamzdeliais naudoja daugelio šalių karinės pajėgos ir šie prietaisai ekspertų laikomi profesionalios kokybės.

III karta
III karta skiriasi nuo II+ kartos tuom kad naudojamas foto katodas yra pagamintas Galio Arsenato pagrindu su dar didesniu jautrumu IR spindulių spektre. Foto katodo jautrumas yra 900-1600 mA/lm, rezoliucija yra 32-64 lp/mm ir veikimo trukmė apie 10000 valandų. Tai 3 kartus ilgiau nei su II kartos vamzdeliais. NMP turintys III kartos vamzdelius dirba labai gerai mažai apšviestose aplinkose. Vaizdas gaunamas švarus, kurio kontrastas yra puikus. Vienintelis III kartos vamzdelių trūkumas yra jų pažeidžiamumas šoninės šviesos iškraipymams, nes vamzdelio priekyje nėra sumontuota šviesolaidinė plokštė. II+ ir III kartos prietaisai iki neseniai buvo daugiausiai naudojami kariniuomenės, šie NMP tapo plačiai prieinami visai neseniai.

Optika
Naktinio matymo prietaiso optinė dalis susideda iš objektyvo ir okuliaro. Pagrindinis reikalavimas yra aukštas šviesos pralaidumas matomos ir artimo IR šviesos diapazone. Tai išreiškiama geometrine šviesos galia nuo linijos (F-skaičius) 1; 1,4; 2,0; 2,8; 4,0 ir taip toliau. Objektyvas su padidintu skaičiumi (žingsniu) praleidžia dvigubai mažiau šviesos. Didelė šviesos galia yra labai svarbi naktinio matymo prietaisams, ypač I ir I+ kartos. Sumažėjus šviesos galiai iki 2,4-2,8 , plika akimi galima matyti geriau negu su I kartos naktinio matymo prietaisu pasyviame režime. Didelės galios optikos su židinio santykiu mažesniu kaip 1,5 kūrimas ir gamyba yra sudėtinga užduotis. Ne kiekvienas gamintojas gali tai pagaminti. Žinoma šviesos galios optikos kaina turi įtaką galutinei naktinio matymo prietaiso kainai. Daug gamintojų į savo naktinio matymo prietaisus įdiegia objektyvus su didesniu fokusavimo atstumu ir maža šviesos galia, kad gautų didesnį padidinimą (3,5-5,0). Jei norite pasirinkti tarp dviejų įrenginių (iš tos pačios kartos ir išmatavimų, bet su didesniu didinimu) atstumas ir vaizdas kuri gausite bus blogesnis negu prietaisų su mažesniu didinimu ir didesne šviesos galia. Tai ypač labai svarbu medžiokliniams naktinio matymo taikikliams.

Visi “Dedal” įrenginiai komplektuojami su lengvo svorio objektyvais ir gera šviesos galia F/1,2 arba F/1,5. Kartais naktinio matymo prietaisų objektyvai yra su veidrodinėmis linzėmis. Jie garantuoja bendrą ašinį matmenį , bet turi demaskavimo efektą ir turi tomis pačiomis sąlygomis blogesnę šviesos galią. Štai kodėl atsisakoma Rusijoje ir užsienyje gaminti naktinio matymo prietaisus su objektyvais turinčiais veidrodines linzes.

IR iliuminatorius
Civiliniams naktinio matymo sistemoms IR iliuminatorius naudingas elementas, kadangi apšviečia stebimą objektą papildoma šviesa. Tai ypač vertinga, kai aplinkos apšvietimas nėra pakankamai ryškus esant pasyviam (žvaigždžių šviesa) režimui arba kai stebimas objektas yra šešėlyje. IR iliuminatoriai būna IR lazeriais arba IR diodais ir specialiomiis šviesos lempomis. Reikia nepamiršti, kad lazeriniai iliuminatoriai gali pakenkti akims. Dėl šios priežasties , jie yra uždrausti civiliniam naudojimui daugelyje technologiškai išsivysčiusiose šalyse.

Iliuminatoriai su IR diodais yra nekenksmingi, be to jie turi papildomą privalumą. Jie suteikia dar daugiau šviesos, nei lazeriniai. Šiuo metu daugelis gamintojų gamina IR iliuminatorius su diodiniais IR komponentais, kurie duoda apie 3-12 mW.

Konstrukcija
NMP išskiriami trys fiziniai veiksniai: kompaktiškumas, svoris ir stebėjimo nuotolis. Deja, kartais šios savybės prieštarauja viena kitai. Pavyzdžiui, didesnį atstumą galintis stebėti prietaisas bus su didesniu objektyvu ir jo matmenis ir svoris bus didesni. Pirkėjas turi nuspręsti kurios charakteristikos yra prioritetinės ir pirkti atitinkamai tokį prietaisą.

Vienas veiksnys, kuris yra ypač svarbus, tai snaiperinio naktinio matymo taikiklio konstrukcija- jis turi būti labai tvirtas, kad atlaikytų atatrankos smūgius iki 500 Gs išilgai optinės ašies. Tokioje atšiaurioje aplinkoje the cross hairs, stebėjimo postai ir taikymosi koregavimai turi išlikti nepajudinti ir turi būti matoma bet kokiomis stebėjimo sąlygomis. Daugelis naktinio matymo šautuvų taikiklių, šiuo metu siūlomų rinkoje, nėra suprojektuoti tokioms stresinėms sąlygoms ir gali turėti silpną tvirtinimo ir prišaudymo sistemą. Tai reikalauja pakartotinai koreguoti siekiant išlaikyti tikslumą. Tai sudėtinga tema, kuri negali būti tinkamai išnagrinėta trumpame straipsnyje.

Stebėjimo atstumas ir atpažinimas
Pirkėjas turėtų atsižvelgti į tai, kad stebėjimo atstumas ir atpažinimas, kuriuos NMP duoda, priklauso nuo naktinio apšvietimo lygio, oro švaros, ir kontrasto tarp stebimo objekto ir fono. Kai apšvietimas padidėja, atpažinimo atstumas tampa didesnis. Kai apšvietimas sumažėja, atpažinimo atstumas sutrumpėja.

Toliau pateikiama lentelė, kurioje nurodomi naktinio stebėjimo ir atpažinimo atstumai.

Apibendrinimas
Apibendrinant, mes rekomenduojame naudoti šiuos paprastus nurodymus renkantis NMP

• Jeigu vaizdo kokybė ir atstumas iki taikinio nėra gyvybiškai svarbūs, rekomenduojame Jums rinktis NMP pagal kainą, dydį bei komfortą.
• Jei jūsų reikalavimai vaizdui yra didesni- pasirinkite NMP (ypač I kartos) su optine sistema, kurios šviesos pralaidumo koeficientas ne mažesnis kaip 1,5.
• Kai renkatės NMP, pasirinkite gamintoją, kuris buvo įsteigtas NMP versle ir turi tai patvirtinančius dokumentus. Įsitikinkite, kad perkate iš įmonės, kuri prekiauja konkurencingose tarptautinėse rinkose ir yra sukūrusi klientų aptarnavimo,bei gaminių garantinio aptarnavimo sistemą. Negalima pirkti produkto be garantijos.
• Pabandykite palyginti kelių prietaisų technines specifikacijas ir žinynus, kadangi daugelio įmonių skelbiami duomenys gali būti netikri arba „išpūsti“.
• Įsitikinkite, kad prietaisas veikia ir viskas gerai funkcionuoja.[divide style=”2″]

Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateikta turinį be mūsų sutikimo draudžiama!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 5 / 5. Balsavo: 4

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Merger Duo NXP50
Pirmieji „Pulsar“ multispektriniai žiūronai!

Žiūrėti apžvalgą