Medžiotojo mintys rugpjūčio mėnesį

Deivido Staponkaus notr.

Liepos paskutinę savaitę visoje šalyje sudūzgė kombainai. Geltonų grūdų kvapas užburia. Juose sutelpa viskas: saulė, vėjo paglostymai, lietaus lašai ir, aišku, duona. Ūkininkai džiaugiasi, seniai turėjome tokį derlių, tačiau kaip prisimenu praėjusius pavasarius, tai visada viešoje erdvėja “prognozės“ visada sklandydavo panašios : “Šiemet ūkininkai patirs milžiniškus nuostolius dėl: sausros, šalčio, karščio, lietaus  ar vėjo…“ ir kaip visada viskas baigiasi gerai. Et, niurgzlių kraštas.

Tačiau derliaus nuėmimo pradžia visada yra didelis nerimas ir nuostoliai medžiotojams. Prieš derliaus nuėmimą žemės savininkai griebia medžiotojus už gerklės, liepdami atlyginti žvėrių padarytą žalą jų pasėliams. Tačiau jeigu žiūrėti į nuosavybės faktą istoriškai iš gamtos pusės, tai ta žemė, kurioje mes pasėjome ir kažką pasodinime istoriškai priklauso visai gyvūnijai. Žmogus, būdamas pats didžiausias plėšrūnas gamtoje, iškirto miškus, suarė ir apsėjo visas pievutes, nusausino pelkes ir ištiesino natūralius upelius, tuo pačiu iš visos gyvūnijos atimdamas ar stipriai apribodamas teisėtą galimybę gyventi, maitintis ir auginti vaikus, jau nekalbant apie tūkstančių įvairių rūšių gyvūnų ir paukščių išnaikinimą. 

Taigi nori nenori, gyvūnai ateis maitintis į jūsų javus ar bulves, nes paprasčiausiai jam nėra daugiau kur eiti pavalgyti, juk nepriversi elnių graužti supuvusios medienos ar šernų maitintis akmenimis miške. Manau apsėdamas pamiškes javais, ūkininkas turi būti padorus ir iš karto susitaikyti su tuo, kad su užaugintu derliumi reikia pasidalinti su gamta, o ne tik klausytis į šlamančių eurų garsą.

Važiuoju kaimo keliuku, sustabdo moteris… Ribačiauskai, žiūrėk, šernai nukniso bulves, kur žiūrit… Jeigu galėčiau, tai aš juos visus iššaudyčiau, piktinasi moteriškė. Puikios mintys., tik įdomu, ką apie mus galvoja gyvūnai, ir jeigu turėtų galimybę, ką su mumis padarytų. Analizuodamas tikrų medžiotojų ir tikrų būrelių veiklą, pabrėžių tikrų, o ne mėsaėdžių, prieinu absurdiškos idėjos, kuri daug kam nepatiks. Tie tikri vyrai ir moterys ar juos jungiantys klubai ir būreliai  yra šimtą kartų didesni gamtos mylėtojai, negu save aplinkosaugininkais laikantys vyrai ir moterys, kurie aplinkosauginius projektus daro už didelius europinius ar įvairių ministerijų programų pinigus, o didžioji meilė gamtai baigiasi su pinigais.

Medžiotojai, negaudami jokiu pinigėlių, visą savo gyvenimą saugo ir maitina gyvūnus, gausiną jų populiaciją ir dar atlygina ūkininkams žalą už tai, kad jie išeina pavalgyti ar šiaip pasivaikščioti. Žalos atlyginimas yra labai diskutuotinas. Medžiotojus vienijantys klubai ir būreliai yra įpareigoti palaikyti minimalią žvėrių populiaciją. Šiuo metu didžiojoje šalies dalyje šernų populiacija yra žemiau minimalios. Tačiau net tūkstantyje ha. gyvenantis vienas briedis visada žiemą nugrauž pušies jaunuolynus, o vienas šernas aplankys jūsų javus ar bulves. Manau tokioje situacijoje ūkininkai turėtų parodyti meilę ir supratimą gamtai, arba esant minimaliai tam tikros rūšies populiacijai, žalų klausimą turėtų spręsti valstybė.

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo. Lietuviški pavadinimai – Pjūtė, Šilinis (Dzūkijoje), Grikinis, Drevinis, Degėsis ar Paukštlėkis. Paukščiai ruošiasi kelionei, kaupia jėgas. Rugpjūčio mėn. yra daug svarbių religinių švenčių, tai Žolinė (15 d.), Šv. Baltramiejus (24 d.). Bene svarbiausia rugpjūčio šventė – Žolinė. Senovėje ji buvo skirta didžiajai deivei gimdytojai Ladai. Būtent jai aukodavo pirmąjį subrendusį derlių. Paprastai apie rugpjūčio mėn. 24 d. išskrenda gandrai. Senoliai sakydavo, kad po Baltramiejaus varlės nasrai užgyja. Kerdžiaus didybė rugpjūčio pabaigoje nublankdavo, nes derlius nuimtas, o laisvai besiganantiems gyvuliams užtekdavo piemenėlių priežiūros.

Stirninas burokų lauke
Stirninas burokų lauke

Po Šv. Baltramiejaus bitininkai nebekopinėdavo medaus, nes bitelėms reikėdavo palikti laiko prisinešti maisto žiemai.  Šernų jaunikliai jau šviesiai rudi, elninių žvėrių jaunikliai vaikšto kartu su mamomis ir jas vejasi savo dydžiu, lapiukai jau medžioja patys, tačiau vilkiukai dar tik mokosi medžioti. Stirnų rujos pikas buvo nuo rugpjūčio 1 iki 12 dienos, dabar  eina į pabaigą.

Nuo rugpjūčio 1 d. galima medžioti bebrus, tačiau rekomenduojama nemedžioti patelių, jos išsiskiria savo dydžiu. Sumedžiojus abu tėvus – jaunikliai  neišgyvens.

Rugpjūčio 15 d. prasideda vandens paukščių medžioklė, medžioti galima didžiąsias antis, rudagalves krykles, klykuoles ir kanadines bernikles.  Labai sunkus pasirinkimas, nes atskirti skrendančias antis tokias kaip rudagalves nuo didžiųjų, dryžgalves krykles nuo rudagalvių kryklių yra pakankamai sunki užduotis net ornitologams, ypač jauniklių.

Noriu priminti, kad nuo sekančių metų balandžio 1 d. vandens paukščių medžioklėje bus negalima naudoti švininių šratų. Siūlau jų nekaupti…

Elnias kirtime
Elnias kirtime

Nuo rugpjūčio 15 d. prasideda tauriųjų elnių patinų medžioklė. Visiems medžiotojams tai lauktas laikotarpis, ši medžioklė suteikia daug žavesio, iš medžiotojo reikalauja daug biologinių  ir gamtos pažinimo žinių, ištvermės . Patinai renkasi į pamėgtas rujos vietas, užima teritorijas, jas pasižymi ragais nutrindami krūmus ir  medžius, palikdami savo kvapą, pasiruošia „duobes“, jose atliks kosmetines (kvapų) procedūras. Girdisi tik pavieniai balsai, ruja prasidės sekantį mėnesį, dabar reikia ruoštis. Į savo rujos vietas pradeda traukti ir briedžių patinai, jų užimamos rujos teritorijos yra kelis kartus didesnės už tauriųjų elnių patinų.

Medžioklės politikoje velniava. Aplinkos ministerija ES pateikė savo poziciją dėl švino šaudmenų apribojimo šlapžemėse. Pagal Ramsaro konvenciją šlapžemė, tai stovintis ar bėgantis vanduo, natūralus ar dirbtinas vandens telkinys. Ministerija pritarė švino šaudmenų naudojimo uždraudimui minėtose teritorijose ir jų 100 ar 300 metrų apsauginėse zonose. Jeigu įsiskaitėte, tai 35 % šalies teritorijos bus nieko negalima medžioti švininiais šoviniais, negana to, minėtose teritorijose jų negalima bus net turėti. Visi „IŽ“ , „TOZ“ markės ginklai netinka šaudyti minėtais  šoviniais, be to tūtelės turės būti netrumpesnės kaip 80 mm. Tenka konstatuoti, kad apie 42 t. vnt. lygiavamzdžių Rusijoje pagamintų ginklų teks padėti po presu.

Ore pakibo beveik visų šaudyklų ateitis,  iškilo problema žvejams, šauliams ir sportininkams. Negana to, valdininkai parašė, kad jų nuomonė suderinta su visomis medžiotojus vienijančiomis visuomeninėmis organizacijomis  (aiškus melas), kad medžiotojas patirs tik 25 € nuostolį (skaičius iš debesų) ir jie nemato jokių ekonominių, socialinių ir teisinių problemų (mistika). 

Tenka pripažinti, kad valdininkų širdyse gyvena vergo arba provincialumo sindromas, jie nesupranta, kad ES gyvena konfederacijos principu, kur kiekviena valstybė turi teisę į savo nacionalinių (t. y. savo piliečių) interesų gynimą. Ginklų savininkų asociacija, Lietuvos medžiotojų sąjunga „Gamta“, Sūduvos medžiotojų sąjunga ir Lietuvos medžiotojų draugija suvienijo jėgas apginti medžiotojų, žvejų, šaulių, sportininkų ir šaudyklų interesus. Apie dviprasmišką situaciją informavo europarlamentarus, šalies Prezidentą, seimo narius, organizavo nuotolines diskusijas bei televizijos laidas.

Š.m. rugpjūčio 11 d. Aplinkos ministerija vėl pateikė Medžioklės taisyklių pakeitimo projektą, kurį dabar analizuojame.

ĮVERTINKITE ŠĮ STRAIPSNĮ

Įvertinimas: 4.5 / 5. Balsavo: 38

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, socialinės grupės ar kitokios neapykantos skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę asmenys, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Miske.lt neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms.

2 komentarai

  • Negali nesutikti su autoriaus mintimis. Tai, kas paskutiniais metais dedasi su medžioklės taisyklėmis, visokiais nutarimais, yra tiesiog medžioklės naikinimas. Turiu pasiūlymą – pora metų visi pakentėkime ir nemedžiokime. Va tada, ūkininkai su traktoriais garantuotai užblokuos Vilnių ir, pirmiausiai, mūsų Seimą. Tada ir medžioklės priešininkai supras, jog be medžioklės, niekaip neapsieisime. Gi dabar ji tiesiog naikinama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *