Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mažai žinomas, bet vertingas F.A.I.R.

Turinys:

Italų įmonė F.A.I.R. nėra plačiai žinoma. Rugsėjo numeryje rašėme apie šios kompanijos siūlomą kombinuotą ginklą. Šį kartą pakilnosime du lygiavamzdžius. Pirmasis skirtas medžioklei – Premier M, o stambesnis – sportui – Racing Sporting.

Pasirodo, šį įmonė nėra tokia jau nežinoma. F.A.I.R. ginklus galėjau patyrinėti ir jais pašaudyti įmonės Normark dėka, kuri šiam ir Lapua prekės ženklui atstovauja Baltijos šalyse. Svečiuojamės Zala Arms šaudykloje netoli Ukmergės, kur išbandau abu lygiavamzdžius šaudydama į skriejančias lėkštutes, o tai man yra sėkmingiausia šaudymo disciplina. Pirmas dalykas, atėjęs į galvą pašaudžius abiem ginklais – ar ilgainiui jie nepradės klibėti. Tai ypač taikoma sportinei versijai, nes medžiokliniu šautuvu tiek daug nešaudoma. Šį klausimą uždaviau sportiniams šauliams, naudojusiems F.A.I.R. ginklą varžyboms ir treniruotėms. Gavau atsakymą, kad iš tiesų ilgainiui tarp detalių galėtų pasirodyti nedidelis eigos laisvumas, bet to nereikėtų laikyti didele problema. Jeigu ginklas tampa aikštingas, detalių galima lengvai įsigyti. Dar keli šauliai, spręsdami iš savo patirties, teigė, kad geriau pirkti naują F.A.I.R. negu naudotą Beretta.

F.A.I.R. PREMIER M. Tai yra vienas populiariausių įmonės ginklų. Prieinami du modeliai medžioklei ir vienas – sportui. Medžioklinė versija Premier M turi ežektorius, taip pat yra ginklų visiems klasikiniams kalibrams – 12, 20, 28, 410. Šis įmonės kūrinys – tai elegantiškas ir praktiškas medžioklinis ginklas už protingą kainą. Turėjau galimybę šauti ginklu, kurio vamzdžių ilgis – 71 cm; palyginti su mano įprastu sportiniu šautuvu, iš pradžių tai atrodė keistai. Šis modelis yra lengvesnis. Laimė, jis turi vieną nuleistuką.
Dar kartą paminėsiu savo įsitikinimą, kad ginklai su dviem nuleistukais yra absoliučiai pasenę ir netinkami dinamiškam ir moderniam šauliui. Ypač todėl, kad kiekvienas nuleistukas turi savo nuspaudimo ilgį. Su Premier M tokios problemos atkrinta. Didžiausias pliusas yra saugiklyje įmontuotas vamzdžių išrinkiklis, kuriuo galima perjungti vieną ar kitą vamzdį, pastumiant mygtuką į vieną ar kitą pusę; principas panašus į Beretta ginklų. Kadangi šis modelis turi vieną nuleistuką, šiuo ginklu galima labai patogiai nuvažiuoti į šaudyklą ir pašaudyti į lėkštutes. Vamzdžio gale yra klasikinis metalinis kryptukas, panašiai kaip daugelio kitų lygiavamzdžių. Ginklas gražiai pagamintas, skoningas ir elegantiškas, jo kaina irgi visai draugiška – pradedant nuo 1 100 eurų, o sportinis kainuos apie 1 400 eurų. Jis sveria apie tris kilogramus, tačiau pagal savo skonį rinkčiausi ilgesnių vamzdžių modelį. Lėkštutės dužo gerai, kai pripratau prie ginklo pusiausvyros, bet didžiausias išbandymas dar buvo prieš akis. Jeigu ginklas skirtas medžioklei, svarbiausia, kaip jis šauna kulką, kaip sujungti abu vamzdžiai. Šoviau su Zala Arms sportinėmis kulkomis. Vienas šūvis apatiniu, kitas – viršutiniu vamzdžiu. Rezultatai iš tiesų nuostabūs. Bandyme abu pataikymai buvo ne tik šalia, bet net lietėsi.

Tai gera žinia medžiotojams, planuojantiems įsigyti naują lygiavamzdį šautuvą. Tai tikrai protingas pasirinkimas jaunam medžiotojui, norinčiam įsigyti pirmąjį ginklą, taip pat ir patyrusiam, kuris savo rusų gamybos senieną norėtų pakeisti į ką nors modernesnio. Sunku spręsti apie ginklo patvarumą laikui bėgant, bet laikant ginklą rankoje jausmas buvo labai pozityvus. Žinoma, paprastai medžioklei skirtų ginklų resursas nėra toks didelis kaip sportinių, bet tai nedraudžia kartkartėmis nuvykti į šaudyklą ir priprasti prie savo ginklo, o medžioklėje tai labai pravers.

F.A.I.R. RACING SPORTING. Šis modelis iš tikrųjų netikėtai ir maloniai nustebino. Atvirai tariant, iš šios įmonės ginklų nieko ypatinga nelaukiau, bet šis modelis atrodė kaip nulieta mano sportinio ginklo versija. Žinoma, yra skirtumų tarp F.A.I.R. gaminių ir Blaser F3, bet, šaunant pirmuoju, net nereikėjo jokių bandomųjų šūvių, kad priprasčiau. Pusiausvyra, apsodo ir vamzdžių ilgis man tiko tobulai. Ginklas ant apsodo kaklo delnui turi specialų iškilimą, dėl kurio laikyti yra dar patogiau. Tokiu privalumu gali pasigirti ir mano asmeninis šautuvas. Tik atsiminkite, kad šis iškilimas ginklą padaro tinkamą tik dešiniarankiui. Kairiarankiui jis turėtų būti kitoje pusėje. Didelis pliusas yra galimybė reguliuoti apsodo atramą skruostui, o tai yra numatyta originale.

Ginklas turi panašią sistemą kaip Beretta – stumdomą išrinkiklį, kuriuo galima perjungti vamzdžius. Vamzdžio gale yra spalvotas kryptukas, o ne klasikinis metalinis kaištis. Tačiau užsiimant sportiniu šaudymu šis spalvotas priedas galėtų trukdyti. Toks taikiklis atrodo gerai, bet jis tikrai neturi didelės reikšmės šaudymo rezultatams. Nuleistuką spausti malonu. Keičiami išoriniai droseliai suteikia ginklui profesionalią išvaizdą. Pati apdaila yra elegantiška ir skoninga, ginklas atrodo gražiai, jis smagiai gula rankose. Tik iš karto priduriu, kad originalios versijos ginklas tiko mano sudėjimui, tačiau aš negaliu pasigirti dideliu ūgiu ir milžiniškomis rankomis, taip pat ir mano delnai gana maži, todėl, jeigu tokį ginklą nuspręstų įsigyti stotingas lietuvis, tikrai reikėtų pagalvoti apie jo pritaikymą. Tačiau ši pastaba gali būti taikoma bet kokiam gaminiui, nebent ginklas užsakomas jau iš anksto pritaikius konkrečiam šauliui. Medinio apsodo apdaila yra graži ir maloni.

Premium M lygiavamzdis originaliai nekomplektuojamas su ginklų dėže, tačiau Racing Sporting komplekte ji bus. Kitaip nei F.A.I.R. kombinuotas ginklas, kuris itin tvirtai darinėjosi (tai dažnai būdinga naujiems ginklams), Premium M ir Racing Sporting užsidaro ir atsidaro neužsikirsdami. Nereikės laiko priprasti, kol ginklas išsijudina. Žinoma, šio modelio komplekte nėra ežektorių, kurie yra absoliučiai reikalingi ir būdingi moderniam ginklui. Nesvarbu, kad šis šautuvas itin tinka šaudyti šaudykloje, jis puikiai tiks ir medžioklei. Kartais atrodo keistoka, kad medžioklei skirti ginklai yra tokie supaprastinti ir standartizuoti, nors su jais kartais reikia šaudyti labai ekstremaliomis sąlygomis, kai kiekviena detalė ir šūvis yra svarbūs. Be abejo, komfortas paaukojamas dėl žemesnės kainos, kuri dažnai yra lemianti renkantis ginklą. Šaudyti galima iš abiejų vamzdžių, bet sunku tikėtis gerų rezultatų, jeigu ginklas nėra pritaikytas prie medžiotojo ūgio.

Iš pirmo žvilgsnio ir iššovusi kokius 50 šovinių, apie Racing Sporting nieko blogo pasakyti negaliu. Vienintelis dalykas, keliantis nerimą, yra įmonės nežinomumas, bet tai neturėtų būti lemiamas kriterijus. Sunku numanyti, kas su ginklu atsitiks, pavyzdžiui, po 20 000 šūvių. Kaip nurodė keletas šaulių, jis galėtų ilgainiui išklibti, bet sudėjus visus pliusus ir minusus matyti, kad pliusų yra daugiau, tačiau šią riziką vis tiek reikia turėti omeny. Atsižvelgtina į tai, kad visi ginklai nusidėvi, visus reikia reguliariai prižiūrėti, gali būti, kad šio šautuvo resursas yra mažesnis nei žinomiausių prekės ženklų, bet dėl to dar reikia įsitikinti. Šiuo metu galiu spręsti tik iš pirmųjų pojūčių šaudant su Racing Sporting.

Įvertinus komplektą, šiek tiek didesnė nei 2 000 eurų ginklo kaina iš tiesų labai patraukli, nors kiti sakys, kad panašios kainų kategorijos yra ir Beretta – labai garsus, Lietuvoje ir pasaulyje gerbiamas prekės ženklas. Kita vertus, tai yra skonio reikalas ir ginklą reikia rinktis pagal tai, kaip jis patinka ir kaip gula prie rankos. Asmeniškai man labai patiko, bet reikia pasakyti, kad apie F.A.I.R. italų konkurentę Beretta visuomet turėjau neigiamą nuomonę, bet ji tėra asmeninė. Šį ginklą rekomenduočiau kam nors, kas galvoja ir apie sportinį šaudymą, ir apie medžioklę. Kadangi tai sportui skirtas ginklas, kulkų juo nešaudžiau. Faktas, kad daugiausia lygiavamzdžiai pasaulyje skirti būtent šratų amunicijai, o graižtviniai ginklai pernelyg nenaudojami didiesiems porakanopiams medžioti. Tačiau mes turime kitokias tradicijas ir kitus įpročius. F.A.I.R. siūlo vertingus ginklus ir sportui, ir medžioklei.

Autorius: LINDA DOMBROVSKA (tekstas redaguotas Miske.lt)
Šaltinis: Žurnalas “Medžioklė”

Kopijuoti ar kitaip platinti čia pateiktą turinį be mūsų su tikimo DRAUDŽIAMA!

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Merger Duo NXP50
Pirmieji „Pulsar“ multispektriniai žiūronai!

Žiūrėti apžvalgą