Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

NETD: kodėl daugiau ne visada yra geriau?

Turinys: ,

Nuo tada kaip rinkoje pasirodė pirmieji termovizoriai technologijos ženkliai patobulėjo. Pradžioje aktualiausi parametrai kurie nulemdavo matomo vaizdo kokybę buvo detektoriaus raiška, objektų aptikimo atstumas, ekrano skiriamoji geba. Vėliau vis daugiau pradėjo lemti programinė įranga.

Pastaruoju metu vienas iš svarbių parametrų, apibūdinančių šiluminio jutiklio kokybę, tapo NETD – triukšmui ekvivalentiškas temperatūrų skirtumas (noise equivalent temperature difference), arba temperatūrinis jautrumas, kuris matuojamas milikelvinais (mK).

Veikimo metu šilumos detektorius fiksuoja ne tik naudingą objekto šiluminės spinduliuotės signalą, bet ir pašalinį triukšmą, kuris trukdo formuoti kokybišką vaizdą.

Vaizdas iš termovizoriaus su jutikliu, kurio NETD vertė mažesnė kaip 40 mK
Vaizdas iš termovizoriaus su jutikliu, kurio NETD vertė mažesnė kaip 50 mK

Kai triukšmas yra lygus mažiausiam temperatūrų skirtumui, kuris gali būti išmatuotas, šiluminis detektorius nebegali atskirti naudingo šiluminio signalo nuo triukšmo, o vaizde esantis objektas susilieja su fonu arba kitais objektais ir tampa neįžiūrimas. Paprastai kalbant, jei po lietaus stebimas žvėris yra šlapias, kaip ir jį supanti aplinka, jis matomas neryškiai. Tai yra todėl, kad žvėries paviršiaus temperatūra yra tokia pati kaip ir aplinkos.

Kuo didesnis triukšmo lygis, tuo didesnis detektoriaus NETD parametras (jo vertė milikelvinais) ir tuo blogiau detektorius sugeba atskirti mažus temperatūrų skirtumus.

Kuo mažesnė NETD vertė, nurodyta milikelvinais, tuo geriau jutiklis gali fiksuoti nedidelius stebimų objektų temperatūrų skirtumus.

  • <40 mK (puikiai)
  • <50 mK (gerai)
  • <60 mK (leistina)
  • <80 mK (priimtina)

Atskiram jutikliui arba termovizoriui, kuriam atliekamas matavimas, gali būti nurodyta konkreti NETD reikšmė (be „<“ ženklo). Vieno tipo įrenginių partijai NETD vertė paprastai nurodoma su ženklu „<“ („mažesnė kaip“).

Sąlygomis, kai stebimų objektų temperatūrų skirtumai yra minimalūs (šaltas oras, lietus, rūkas), mažesnę NETD vertę turintis termovizorius parodys kokybiškesnį ir informatyvesnį vaizdą, net objektų detalės, kurių temperatūrų skirtumai yra maži, atrodys labiau kontrastingos ir pastebimos.

NETD vertei matuoti naudojamas juodasis kūnas – įrenginys (objektas), imituojantis vienalytę užduoto lygio temperatūrą. Matuojant nustatoma tam tikra juodojo kūno temperatūra. Per užduotą laiko tarpą daromas tam tikras juodojo kūno paviršiaus nuotraukų kiekis.

Vėliau pagal gautas nuotraukas sudaroma visų pikselių verčių per nurodytą laiko tarpą histograma. NETD apskaičiuojamas pagal šios histogramos standartinį nuokrypį, išreikštą milikelvinais.

Renkantis termovizorių reikėtų atkreipti dėmesį į NETD. Tai vienas svarbesnių parametrų kuris nusako, jautrumą šilumai ir kaip gerai tą skirtumą matysite. „Pulsar“ Helion 2 ir Accolade 2 LRF, sumontuoti naujos kartos šilumos 40 mK jutikliai.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 4.7 / 5. Balsavo: 15

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Merger Duo NXP50
Pirmieji „Pulsar“ multispektriniai žiūronai!

Žiūrėti apžvalgą