Nuo 2025 m. gegužės 1 d. įsigalios reikšmingi Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių pakeitimai, patvirtinti aplinkos ministro įsakymu. Šie pakeitimai, susiję su medžioklės dokumentų administravimu, gyvūnų populiacijos reguliavimu bei pašarų naudojimo kontrolės stiprinimu.
Popierinių medžioklės lapų išdavimas
Atsižvelgiant į teisines ir praktines aplinkybes, popierinius medžioklės lapus galės išduoti ne tik medžioklės plotų naudotojai (turintys leidimą naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius), bet ir Aplinkos apsaugos departamento (AAD) įgalioti specialistai. Ši nuostata taikoma specifiniais atvejais, pavyzdžiui, kai leidimai išduodami gyvūnų gausos reguliavimui teritorijose, kuriose medžioklė paprastai draudžiama, arba kai būtina sumedžioti probleminius vilkus ar kitus medžiojamuosius gyvūnus, kuriems nėra nustatyto leistino medžioklės termino, naudojant medžioklės įrankius, neperduotus medžioklės plotų naudotojui.
Taip pat įtvirtinta nauja pareiga: visi panaudoti popieriniai medžioklės lapai turi būti saugomi ne trumpiau kaip trejus metus nuo jų grąžinimo. Tai padės užtikrinti veiklos atsekamumą ir efektyvesnę priežiūrą.
Popierinis medžioklės lapas nesuteikia teisės medžioti limituotus gyvūnus, jei atitinkamas limitas nebuvo suteiktas arba jau yra išnaudotas, išskyrus atvejus, kai išduotas specialus leidimas vilkų paėmimui pagal Saugomų rūšių naudojimo tvarką.
Dokumentacijos pildymo tikslinimas
Atnaujintas 192.1 papunktis tiksliai nurodo, kad medžioklės lape privaloma įrašyti asmens, turinčio teisę reguliuoti gyvūnų gausą ar paimti konkrečius gyvūnus iš gamtos, vardą ir pavardę. Tokia nuostata užtikrina aiškų teisinį atsekamumą ir veiklos skaidrumą.
Šernų viliojimo ribojimai: nauji kvantiniai ir metodiniai apribojimai
Siekiant sumažinti rizikas, susijusias su afrikiniu kiaulių maru bei kitais epizootiniais veiksniais, įvesta griežtesnė viliojimo kontrolė:
- Viename medžioklės plotų vienete (10 km²) leidžiama ne daugiau kaip 10 šernų viliojimo vietų;
- Vienoje viliojimo vietoje vienu metu galima naudoti ne daugiau kaip 100 kg arba 125 litrų natūralaus pašaro (išskyrus šieną, šienainį ir laižomąją druską);
- Draudžiama berti pašarą tiesiai ant žemės, išskyrus atvejus, kai naudojamos automatinės šėryklos (barstytuvai);
- Griežtai ribojamas šalutinių gyvūninių produktų naudojimas jaukui, nebent jie skirti plėšrūnų viliojimui ir yra paliekami laikantis Europos Sąjungos reglamentų (EB Nr. 1069/2009 ir ES Nr. 142/2011) nuostatų.
Gausos reguliavimas riboto naudojimo teritorijose
Tvarkos aprašo reikalavimai taikomi tik reguliuojant medžiojamųjų gyvūnų, kuriems Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse nustatytas leistinas jų medžiojimo terminas, išskyrus vilkus, populiacijų gausą teritorijose, kuriose medžioti draudžiama. Teritorijose, kuriose medžioti draudžiama, medžiojamųjų gyvūnų, kuriems minėtose taisyklėse nėra nustatyto leistino jų medžiojimo termino, ir vilkų populiacijų gausa reguliuojama vadovaujantis Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. D1-622 „Dėl Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2023 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. D1-262 „Dėl Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių patvirtinimo“.“