Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kodėl dalies visuomenės neigiamas požiūris į medžiotojus?

Turinys:

Šiandien toks klausimas jaudina daugelį medžiotojų. Kodėl Lietuvoje jis toks? Savo mintis apie tai netrukus išeisiančiame mano leidinyje „Medžioklė, medžioklė… Knyga skirta paminėti Lietuvos 100-etį“ išsakė buvęs generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas:

„Vakarų Europoje į medžiotojus žiūrima pagarbiai. Ten miesteliuose po medžioklės susirenka būriai žmonių, pagerbiami žvėrys, sveikinami taiklūs medžiotojai, vietiniai žmonės fotografuojasi su medžiotojais prie jų laimikio, groja orkestrai, medžioklės ragai. Pas mus to nėra ir nežinia, kada bus. Vos tik kas visuomenei apie kokią medžioklę parašo, tuoj pasipila medžiotojus žeidžiantys atsiliepimai, komentarai…

Medžiotojai apibūdinami kaip žudikai, o taip manantiesiems visai nesvarbu, kad medžioklė yra pajamos valstybei, darbo vietos, žvėrių skaičiaus reguliavimas ir kt.

Neigiamą požiūrį neabejotinai lemia žiniasklaidos ir internetiniai triukai, norint pritraukti skaitytoją, sukelti intrigą. Tokiu būdu visuomenė ir nuteikiama prieš medžiotojus“.

Išsakyti teisingi pastebėjimai. Tačiau būtina pasakyti, jog medžioklės kultūra vis kyla, formuojasi tradicijos. Jau bene visose Lietuvoje vykstančiose medžioklėse su varovais pagerbiamas sumedžiotas žvėris ir taiklus šaulys, neretai pučiamas medžioklės ragas, o vienoje medžioklėje teko matyti, jog medžioklės ragus pūtė net keturiese. Jau daugelyje kolektyvų po varyminės medžioklės išrenkamas medžioklės karalius, kuriuo dažniausiai tampa taikliausiai šaudęs ir sumedžiojęs daugiau žvėrių. O kokių esu prisižiūrėjęs medžiotojų namelių… Neįtikėtina! Puikiai įrengti ir pritaikyti būtent medžioklei. Šaldiklius teko matyti tokius, jog gali gal dešimt briedžių sukabinti. Jau seniai praėjo laikai (medžioju nuo 1973 m.), kai sumedžiotas žvėris buvo lupamas po egle.

Prigijo ir jau daugelyje šalies vietų kasmet lapkričio 3 dieną rengiama Šv. Huberto –medžiotojų globėjo – diena.

Kaip pakelti medžiotojų autoritetą? Mano manymu, mes turime visuomenei viešinti savo gerus darbus. Kaip pavyzdį papasakosiu apie „Kontaučių“ medžiotojų klubą (Plungės r.). Apie jį esu išleidęs dvi knygas (40-mečio ir 50-mečio progomis), kuriose daug kalbame apie medžiotojų bendravimą su vietos gyventojais. Tas bendravimas jau pasidarė ne vien iš reikalo, bet tapo įdomus ir klubo medžiotojams.

 Antai, į medžioklę  su varovais 2020 m. sausio 4 dieną atvyko pasaulinio lygio džiazo muzikantas saksofonininkas, klarnetistas, LMTA profesorius Petras Vyšniauskas, kuris kilęs iš Plungės. Jis iš anksto prisižadėjo Kantaučių daugiafunkcio centro salėje nemokamai surengti koncertą. Į jį pakvietėme vietos gyventojus. Salė buvo beveik  pilnutėlė. Profesoriui įteikė daugybę dovanų, gėlių ir net didžiulį duonos kepalą, kurį iškepė medžiotojo Augusto Kazbaro žmona Elena. Tai itin kaimo žmones artina su medžiotojais.

Kolūkių laikai seniai praėjo – klubo medžioklės teritorijoje bemaž visur privačios valdos. Ar visi Lietuvos medžiotojai atsiklausiame, kur galima statyti bokštelį žvėrims tykoti, ar visi atsiklausiame, ar galima pervažiuoti per šienaujamą žmogaus dobilieną ar net paprastą pievą? Jei taip, tai medžiotojų bendravimas su gyventojais tampa kultūringesnis.

Mes, kai pasiskundė žmogus, jog šernai aplink knaisioja pievas – skubame surengti medžioklę. Už žvėrių padarytą žalą ne vienam nuvežame konservų ar net visą šerną. Žinau, kad daugelis darote taip pat, bet yra tokių medžiotojų kolektyvų, kurie apie tai net nepagalvoja.

O kiek dabar nusiskundimų dėl bebrų užliejamų laukų, miškų. Taip, seniau tai nebuvo problema, nes bebrus gaudėme valstybei ir automatiškai mažėdavo populiacija. Manau, šias mintis skaitantys medžiotojai žino, jog būtina išgaudyti iki vieno šeimos bebro ir toje vietoje užtvankos (bent jau kurį laiką) nebebus atnaujintos, nebebus kam užtvenkti dirbamos žemės.

Tai nemažai išlaidų reikalaujantis darbas. Vien kuras kiek kainuoja. Tačiau to nedaryk – vietos žmonės neišvengiamai pyks ant medžiotojų. Tai dalis mūsų visuomenės, su kuria būtina bendrauti. 

O kiek nusiskundimų, jog iš projektų gautais pinigais pasodintas miškas, tačiau nemažai maumedžių, eglių ragais nutarkuoja stirninai, elniai. Tenka atsodinti.

Per Kantaučiuose vykstančius Šv. Onos atlaidus jau daugybę metų žvėriena vaišiname visus atvykusius į atlaidus ir kartu vykstančią sporto šventę. Ten pat surengiame trofėjų ir fotografijos parodas po atviru dangumi.

Tai neabejotinai gerina santykius su vietos gyventojais. Visa tai būtina priskirti prie medžiotojų gerų darbų.

Esu medžioklėse pabuvęs daugelyje Lietuvos klubų ar būrelių. Žinau, jog kai kur neretai žvėriena pavaišinama ir vargingesnė šeima. Tai medžiotojams lyg ir menkniekis, bet ar menkniekis, kai nudega vietos gyventojo ūkinis pastatas, sudega gyvuliai, o medžiotojai padaro rinkliavą, duoda medienos, pagelbsti atstatymo darbuose. Gi medžiotojus dergiantis ir žudikais vadinantis komentatorius apie tai greičiausiai net nepagalvoja. 

Nepadoru girtis, bet savo miške esu pripjovęs gražiausių eglių, gateris padarė reikiamo storio sienojus, buvo pakeisti papuvę apatiniai vietinės bažnyčios sienojai. Juos atvežė kolega medžiotojas savo sunkia miško technika. Per pamokslą kunigas už tai dėkojo medžiotojams. Ar prieštaraujantys medžioklei žino apie tokius mūsų darbus?

Neabejoju, kad panašių dalykų rasis daugelyje Lietuvos medžiotojų kolektyvų. Aš dar kartą pasikartosiu: mes turime visuomenei viešinti gerus savo darbus. Gal tada tikrai sumažės neigiamas požiūris į medžiotojus?

Paskutiniu metu itin padaugėjo nusistačiusiųjų prieš medžioklę. Atsirado daugybė mėsos nevalgančių veganų, bet ar būtina tai visiems brukti, nurodyti, kuo maitintis? Ne kartą daugelyje leidinių esu rašęs: jei atsirastų jėga, sugebanti nutraukti medžiokles, gamtoje per porą metų įsigalėtų visiškas chaosas: kaimo žmogus nieko nebeišaugintų, nes viską sušveistų kanopiniai žvėrys, paplistų įvairios ligos. Apie atsiradusį chaosą galėčiau ilgai kalbėti…

Taip, yra tokių, kurie elgiasi prieš gamtos įstatymus, juos pažeidžia ir taip visuomenę nuteikia prieš medžioklę. Tačiau pasakykite, kurioje žmogaus veiklos srityje nėra pažeidėjų?

„Miske.lt“
Kostas Slivskis

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 3 / 5. Balsavo: 1

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

26 Komentarai

 • Zigmas
  Posted 2020.01.28 at 22:59

  Medziotoju tapti gali ne kiekvienas panorejes,tam reikalinga policijos pazyma del teistumo,psihiatro pazyma ,kad su nervais tvarkoj,o kaip cia iseina vadina zudikais,,,tie kurie raso tokius straipsnius patys matyt tokie arsi gal ir turintis reikalu su minetais organais .Z mogu ir jei tai bus medziotojas,paklauses ko ar paprases pagalbos visada sulauksi ko norejes,pades.Tai turintis gera dusia,nuosirdus ,tolerantiski zmones,turintis savo hobi bendraut su gamta,,,medziot zvejot grybaut ,keliaut ,leist laisvalaiki gamtoje.Medziokle tai kaip svente i kuria renkas mylintis gamta ,neabejingi jai zmones,tai ne koks ispuolis pries zveris,tai ne zudynes,tai MEDZIOKLE. O tame zodyje telpa daug,,,,,,,,,o tie kurie sedi baruose ,slifuoja saligatvius ,neturedami kas veikt ir panasiai ,tegu nuvyksta i medziokle pamato kaip visa tai ,gal ir mastymas pasikeis ir nebesakys medziotojai zudikai ir tiek. Apie sunis rase ,kad saudo medziotojai,kad girti svaistos. deja tai buvo anksciau,kada reikedavo norint pratest bilieta surinkt 10 balu plesrunu naikinime maziausiai.Prie plesrunu buvo priskaitoma ir valkataujantis sunys ,kates.Suo buvo trys balai,kate du ,varna vienas,va tokia buvo tvarka .Dabar gi viskas kitaip ,niekas nei sunu ,nei katinu nebesaudo, sovietmecio atgyvena ,tada tai ir buvo zudymas ,nepasakysi sumedziojau suni ,kate ,o tiesiog nusoviau.O su medziojau briedi, elnia,serna,,,,tai ne zudymas ,tai medziojimas,laukiniai zverys yra medziojami,tuo ir skirias nuo naminiu.Su pagarba medziotojams ir visems prijauciantiems medziokle ir tiems kurie nenutuokia apie ja ,o raso.

 • Linas
  Posted 2020.01.28 at 15:11

  Gerbemieji, tarp vegetarų ir veganu taip pat galime rasti daug įvairaus plauko veikėjų, bet aš asmeniškai visų jų nebandau pakišti po vienu kurpaliu ir norėčiau kad kuriems medžioklė nepriįmtina dėl kai kurių medžiotojų veiksmų visos bendruomenės nesmerktų.

 • Lina
  Posted 2020.01.28 at 14:51

  Manau, kad medžioklė yra tikrai reikalinga. Žmonės gyvena kartu su gyvūnais, tai kažkokia kontrolė reikalinga. Pvz. Ką mes darytume be medžiotojų, plintant afrikiniam kiaulių marui? Be kontrolės liga plistų žaibišku greičiu ir tai padarytų didelę žalą ne tik šernų populiacijai, bet ir kiaulininkystei (kaip norit taip, ne visi mes veganai). TAČIAU šis žmogaus įsikišimas į gamtą turėtų būti labai kontroliuojamas. MEDŽIOTOJAI TURĖTŲ BŪTI LABAI ATSAKINGI IR GARBINGI, o ką mes matome Lietuvoje? Ką matome iš žiniasklaidos? Kaip girti medžiotojai “pasišaudo”, kiek neatsakingų ir žalingų veiksmų padaro gamtai vien dėl malonumo. Graudu. Mano nuomonė, kad atsakingumą galima skatinti labai labai didelėmis baudomis, ko Lietuvoje ir trūksta. Tokie nederami medžiotojų “pasismaginimai” turėtų labai brangiai kainuoti, kad prieš darant labai gerai pagalvotų.

  3
  1
 • Kostas
  Posted 2020.01.24 at 23:26

  Po paraliais, skaitai komentatorių, pasivadinusį Nuomonė, ir puikiai supranti, jog žmogus jokio supratimo apie medžioklę neturi. Ne vienam yra tekę šerną pribaigti peiliu. Tokių situacijų daugeliui yra buvę. Kažkuris pritrūko šovinių, o šuo kaunasi su šernu, tai meta šautuvą ir peiliu atakuoja žvėrį.
  Tai štai, Komentatorius tyčiojasi iš medžiotojų, girdi tik ietimi ar peiliu sumedžiojantis žvėrį ir bus tikras medžiotojas. Paviešink apie tokią medžioklę, o tokių momentų medžioklėse tikrai būna, tai sulauksi tokio žaliųjų puolimo, kad mažai nepasirodys.

  7
  1
 • Nuomonė
  Posted 2020.01.16 at 19:20

  «Medžiotojai» yra menkystos ir tiek. Jokie jie ne medžiotojai, paprasti žudikai. Kaip JAV teroristai. Paimk šerną su peiliu ar ietim – va tada būsi medžiotojas. Arba liksi be kiaušių….

  9
  15
  • dede A
   Posted 2020.01.29 at 11:16

   …..nesupratau i šviso tavo filosofijos .. tai Jūs naminius gyvūnus nebežudykit ir nebevalgykit kurie laikomi patalpose suspausti ir t.t. ….jei medžiotojai žudikai.

 • Algi
  Posted 2020.01.15 at 15:38

  Saudo ne ta ką reikia,jau kiškio laukuose nepamatysi o lapių kaip varnų po arimo ypač anksti ryte kai važiuoja šienauti,nieko nepadarys į jų šoviniai kainuoja o lapė ne kiekvienas kvailys gali sumedžioti o dabar ir medžiotojų tiek priviso kaip statybų po karo,mėgėjai žudymai.

  8
  19
  • Deividas
   Posted 2020.01.15 at 18:19

   Man tai keistai skamba jūsų tokios kalbos. Kiškių populiacija Lietuvoje tikriausiai dabar viena didžiausių per paskutinius 10 metų. Lapių medžioklė viena populiariausių sausio, vasario mėnesiais kaip yra sniego. Gūdžiam kaime gyvenat tikriausiai, kad viskas taip kitaip nei pas visus.

   16
   7
 • Kostas
  Posted 2020.01.15 at 09:59

  Nemalonu skaityti komentarus tų, kurie nė žalio supratimo neturi apie medžioklę, o nori savo mintis išsakyti. Ką jūs bekalbėtumėt, medžioklė yra rimtas užsiėmimas, pirmas amatas žemėje, kuris, būkite tikri, niekada nesibaigs ir neabejotinai nešantis valstybei pelną, ir visiems, kurie tame rate sukasi, duodantis pajamas.
  Antai Ričardas, matyt, nežino, kiek valstybei sumoka mokesčių medžioklių kolektyvai. O kur čia darbo vietos? Ginklų, šaudmenų, įvairiausios atributikos gamyba ir prekyba, kailių apdirbimo įmonės, siuvyklos. Čia visko, susijusio su medžiokle, niekaip neišvardysi. Būtų šaunu, jei atsirastu koks ekonomistas, galintis paskaičiuoti visą naudą iš medžioklės duodančią valstybei per įvairius mokesčius.
  Paleido medžiotojas šūvį – pelnas valstybei ir tuo verslu užsiimantiems. Na vien medžiotojų namelių kiek yra. Žinoma, didžiąją darbo dalį padarė medžiotojai. Tačiau juk reikėjo ir akmenį atvežti reikėjo, ir lentą išpjauti, ir vinį įkalti. Kokia tai vinis , regis, niekai, o sudėk visų namelių vinis į krūvą… ir kiek tonų gausis? jas reikėjo pagaminti. Ar tai nėra darbo vietos? Ar tai neduoda pelną valstybei ir tuo užsiimančiam žmogui.
  Na taip, kaip komentuoja Laura, yra nesiskaitančių su gamta. Tačiau yra ir Aplinkos ministerija, kurioje pilna įvairių pareigūnų – o čia irgi darbo vietos.
  Jei dar svariau kalbėti apie medžioklę, tai ar žinote, jog, Krašto apsaugos ministerija ne kartą svarstė klausimą, kaip panaudoti medžiotojus, jei koks „neprietelius“ panorėtų užgrobti. Kai imta svarstyti dėl nepriklausomybės atgavimo, tai tuometinei valdžiai iš karto buvo duotas nurodymas iš medžiotojų surinkti šautuvus. Medžiotojai – kariški žmonės.
  Ar apie tokius dalykus pagalvoja koks tai komentatorius FF medžiotojus vadinantis žudikais. Patikėkite, jei neliktų medžioklės, per kelis metus tiek prisiveistų žvėrių, kad tas žudikais vadinantis medžiotojus ar tik neieškotų šautuvo.

  27
  9
  • FF
   Posted 2020.01.30 at 18:51

   Natūraliai susireguliuota ta žvėrių populiacija tik nereikia pasakot pasakų kad jų tiek prisiveistų kad praeit nebūtų galima

   1
   1
 • Ff
  Posted 2020.01.14 at 20:58

  Žudot gyvūnus ir apsiverkiat kai jūs esat pavadinti žudikais, nu gal nereikia tų krokodilo ašarų? 😀

  11
  36
 • Gintaras
  Posted 2020.01.14 at 19:30

  Visi gamtos ištekliai turi buti naudojami protingai tiek žvėrys,miškai naudingos iškasenos.Jeigu jau žmogus isikišo i gamtos procesus tai turi daryt iki galo kitos išeities kaip ir neturim.Gamta saugot reikia bet kai žmogus šaukia nežudykit,nekirskit ir pats kažka valgo gyvena po stogu gauna atlyginima ar pašalpa ir visa tai galvoja nukrito iš dangaus tada jau blogai.Europoje žusta eglynai ir ne tik,dveji sausi karšti metai iš eilės ir brandus medynai neapsigynė nuo tipografo vabalo tai dabar prisidaugino tiek, kad griaužia tiek senus tiek jaunus.Tai va ir nekirto.

  19
  5
  • Benas
   Posted 2020.01.15 at 18:13

   Kažkaip keista kai medžiotojas vadinamas žudiku, o ne ūkininkas kuris šeria gyvulius visokiais pašarais kurių pavadinimą net sunku ištarti. Tai gaunasi, kad ne vien gyvuliai “kalėjime” gyvena, bet ir mes valgome tą mėsą.

   13
   3
 • Laura
  Posted 2020.01.14 at 17:42

  Dar neseniai teko klausytis giminaičio – medžiotojo, kuris neturi licencijos briedžiams medžioti, bet vieną tokį va nušovė, nes labai norėjo. Tai jam pirmas nušautas briedis gyvenime. Taip pat gyrėsi kaip nušovė elnią ne sezono metu, jį su draugeliais medžiotojais “išdarinėjo”, o vidurius nuvežė į pamiškę. Tuos vidurius ištampė kaimo šunys, tai važiavo antrą kart visko surinkti, kad geriau paslėptų.

  Žiniasklaidoje – vienas girtas medžiotojas pašovė šunį, kitas netyčia nušovė stumbrę ir dar daug daug tokių situacijų.

  Taip ir susidaromas įspūdis.

  22
  10
  • Deividas
   Posted 2020.01.15 at 18:27

   Apmaudu klausytis tokių istorijų, kad vis dar vyksta tokie dalykai. Tokio elgesio aš nelaikyčiau medžiokle – tai brakonieriavimas. Nuo tada kaip pradejau medžioti, o tai buvo prieš 17m., daug kas pasikeitė į gerą pusę, atsikratėme didelės dalies sovietmečio naratyvų ir viskas eina teisinga linkme.

   12
   3
 • Ričardas
  Posted 2020.01.14 at 16:25

  Straipsnio pradzia ir tam tikros dalys tikrai teisingos, nu bet kai kur…
  Kokios pajamos valstybei ir darbo vietos iš medžioklės? Paziurekit bent vieno medžioklės plotu aukcionu kaina ir suprasit iš kur pajemos… O darbo vietos???
  Medžiotojų įvaizdis toks, koki patys sukuriam. Iš bet kurio rajonų paimkim vos 1-2 atviri visuomenei, o kiti viska slepia net vieni nariai nuo kitu.., tad gerb. Kolegos, siūlyčiau viska pradėt kurti nuo savęs…

  11
  9
  • Tomas
   Posted 2020.01.15 at 21:56

   Darbo vietos šaudyklose, ginklų remonto dirbtuvėse ir medžioklės reikmenų parduotuvėse 🙂

   3
   3
 • Pilietis
  Posted 2020.01.14 at 14:38

  Puiki ir aktuali tema mūsų bendruomenei. Visi turime pasitempti ir stengtis tą gerą vardą užsitarnauti. Beje nykstant kaimam kaip tik medžiotojai neretai tampa tuo žmogiškuoju ryšiu su civilizacija. Yra ir kita medalio pusė. Daugelis nemedžiotojų, kurie iš principo nėra nusistatę prieš medžioklę ir medžiotojus, mano, kad medžiotojų užsiėmimas nušauti bet kurį pasirodžiusį žvėrį. Be jau išvardintų darbų, kurie puošia medžiotojus nemažiau svarbu aiškinti apie medžioklę kaip apie kažką daugiau nei šaudymas ir žvėrių dorojimas.
  Galų gale dalintis žvėriena, parodyti darbus, kuriuos medžiotojai atlieka miške. Pabūti gamtininkais, kurie gali būti kartu ir gidais pažįstant Lietuvos fauną ir florą.
  Man keista dar viena vieta. Mes medžiotojų bendruomenė sumokame nemažus mokesčius valstybei. Saugome valstybinį ir ne tik, turtą konkrečiai miškus pasėlius nuo žvėrių. Bet netgi dabartinis aplinkos ministras, kuris šiaip jau aktyvus medžiotojas yra, negali prisidėt prie požiūrio į medžiotojus kėlimo. Tuo tarpu medžiotojam pasielgus netinkamai, stoja į pirmas gretas tarkuojant šiknas.
  Tai ko mes norim jeigu jaunosios kartos medžiotojų atstovas yra visiškas liurbis mums aktualioje srityje.?
  Žodžiu esam vieni užtat būnam bent vieningi! O tie, kurie baigę karjerą vėl norės būt medžiotojais tegu laukia gaidamavičius ir cepulis su savo šutve!

  22
  6
 • Kastytis
  Posted 2020.01.14 at 14:21

  Aš tas fotografas, kuris “nieko nenutuokia apie medžioklę”, nors galėčiau papasakot ne pasakas, kurias bandote sekti, o tikrą tiesa, nes viską matau iš arti, be to ir bendrauju ne su vienu medžiotoju. Ir labai tikiuosi, kad tas įvaizdis tik blogės ir artės prie realaus. Pramoginė medžioklė buvo, yra ir bus blogis ir nieko jokiomis rašliavomis nepakeisit…

  17
  35
  • Tomas
   Posted 2020.01.14 at 14:31

   Tikrai ne Kastyčio vardu fotografą turėjau omenyje. Labai gaila, kad dėl tokių kaip tamsta yra skaldoma ir kiršinama visuomenė.

   28
   4
 • Artūras
  Posted 2020.01.14 at 12:55

  Daug metų teko gyventi Ispanijoje. Ten į medžiotoją kreipiamasi iš didžiosios raidės. Pagarba visapusiška. Visas kaimas gerbia medžiotojus ir dalyvauja jų šventėse. Mūsų visuomenei dar toli iki to.

  34
  8
  • Lietuvis
   Posted 2020.01.15 at 10:49

   Bet ispanijoe tikriausiai nešaudo šunų ir į raudoną knygą įtrauktų gyvūnų

   6
   11
  • Darius
   Posted 2020.01.15 at 11:08

   Tikrai būna visko. Nėra namų be dūmų.

 • Arturas
  Posted 2020.01.14 at 11:44

  Skaldyk ir valdyk-Cezaris. Kieno žiniasklaida, tas ir valdo. Todėl ant kito šapelį pamatys ir iš jo išpūs dramblį, o ant savęs ir rąsto nepastebės. Gi ne už dyką

  33
 • Edv.
  Posted 2020.01.14 at 10:32

  Senokai pastebejau kad labiausiai pries medziokle yra didmiesciu gyventojai,tie kurie labiausiai nutole nuo gamtos,miesteliu ir kaimu ciabuviai yra paprastesni,bet durniasklaida ir miescionys jau ir jiem pradeda daryt itaka…

  45
  12
  • Tomas
   Posted 2020.01.14 at 10:35

   Tikrai taip! Tik problema tame, kad didžioji dalis Lietuvos gyventojų gyvena didmiesčiuose ir jiems įtaką daro visokie psiaudo ekspertai ir fotografai kurie nieko nenutuokia apie medžioklę.

   52
   12

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą