Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Giria ta pati – žvėrių skaičiai skiriasi

Turinys:

Paskelbus žvėrių sumedžiojimo Biržų rajone limitus 2019 – 2020 metų sezonui, kai kurių medžiotojų vos neištiko šokas. Nemunėlio medžiotojų būrelis gavo teisę sumedžioti beveik keturias dešimtis tauriųjų elnių, iš jų – itin didelį skaičių patelių. Tuo tarpu kitas Biržų girioje medžiojantis būrelis gali šių gyvūnų sumedžioti kone keturis kartus mažiau.

Abu medžioja Biržų girioje
Limitai medžioklei suteikiami pagal tam tikrą procentą nuo parodyto žvėrių skaičiaus.
Biržų rajono medžiotojams leista sumedžioti 91 briedį, 233 tauriuosius elnius, 1029 stirnas bei 3 danielius.
Nemunėlio būrelis šį sezoną gavo sumedžioti 37 tauriuosius elnius, Tamošiūnų – 10, Spalviškių – 27, Būginių – 30, Kvetkų būrelis – 22.

„Atkreipkite dėmesį į du būrelius, kurie yra vienodi medžioklės plotų dydžiu. Abu Biržų girios teritorijoje. O limitai sumedžioti žvėris itin skiriasi“, – siūlė medžiotojai.
Kaip matyti, Nemunėlio medžiotojų būreliui leista sumedžioti 37 tauriuosius elnius. Iš jų net 32 pateles. Greta esančiam Tamošiūnų būreliui – vos 10, iš jų 4 pateles.
Vadinasi, vienas būrelis parodė turintis mažiau žvėrių, kitas – beveik keturis kartus daugiau. Bet ar gali toje pačioje girioje taip skirtis laisvai migruojančių žvėrių skaičiai?

Skaičiai realūs
Tamošiūnų medžiotojų būrelio vadovas Rimantas Šarkanas sakė, kad jų būrelio apskaitoje parodytas realus žvėrių skaičius. Realų leidžiamų sumedžioti žvėrių limitą ir gauna. Realaus ir prašė.
„Nežinau, kaip kaimynai atlieka apskaitą. Bet aš už savo beveik garantuotas, nes ją vykdau ištisus metus stebėdamas ir skaičiuodamas, o apskaitai pateikiu dar pasitaręs su medžiotojais. Elnių mūsų plotuose tikrai yra 40. Tai nemažas skaičius, gal tik išskirtinai mažas atrodo elnių patelių skaičius, bet toks ir yra. Per praėjusius porą medžioklės sezonų nė vienos ir nesumedžiojome. O kaimynai gal apsiriko elnių pateles skaičiuodami“, – kalbėjo R. Šarkanas.

Tamošiūnų medžiotojų būrelio vadovo nuomone, didžiausia problema nustatant limitus yra ydinga Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka, kai leidžiama sumedžioti 25 procentus žvėrių nuo jų apskaitos. Turėtų būti skaičiuojama kitaip.
„Būreliai buvo priversti pasidaryti medžioklėtvarkos projektus, kuriuose ir buvo nurodyta mažiausia ir didžiausia elninių žvėrių gausa medžioklės vienete. Bet šie projektai tapo rekomendacinio tipo ir niekas į juos nebekreipia dėmesio, nors tam išleista nemažai lėšų. Tai dabar būreliai priversti kažkiek padidinti žvėrių skaičių, kad gautų didesnį limitą ir išlaikytų medžioklės plotuose optimalų žvėrių skaičių“, – sakė Rimantas Šarkanas.
Pašnekovas apgailestavo, kad šiandien galima parodyti bet kokį žvėrių skaičių ir gauti bet kokį limitą medžioklei. Šiuo metu gyvūnų skaičiaus niekas nekontroliuoja.
„Viskas yra būrelio vadovo sąžinės reikalas. Net jei limitus medžioklei skirstanti komisija mato, kad medžiotojų pateikiami skaičiai yra nerealūs, negali patikrinti. Bet tai ne rajono, o valstybės problema“, – įsitikinęs medžiotojų būrelio vadovas.

R. Šarkanas sutinka, kad gali skirtis žvėrių skaičius atskiruose būreliuose. Neneigia, kad pas kaimynus jų gali būti daugiau, tačiau ne keliskart.
Tamošiūnų medžiotojų būrelis „Šiaurės rytams“ pateikė kanopinių žvėrių skaičius, kokie buvo teikti medžioklės licencijas skirstančiai komisijai. Preliminariai skaičiuojama, kad šio būrelio plotuose yra 11 briedžių, 40 tauriųjų elnių, 250 stirnų, 17 šernų, 3 danieliai.

Pats buvo nustebęs
Nemunėlio medžiotojų būrelio vadovas, Biržų regioninio parko direktorius Kęstutis Baronas sako leidimo sumedžioti tokį didelį skaičių tauriųjų elnių neprašęs. Jis pats nustebęs, kad tokiam dideliam skaičiui davė leidimą.
„Prašiau leidimo sumedžioti gal 22, davė per trisdešimt. Aš nesprendžiu – sprendžia komisija“, – sakė K. Baronas.
Būrelio vadovas tiksliai neprisiminė, kiek žvėrių jo vadovaujamo būrelio apskaitoje buvo nurodyta.
Aplinkos ministerijos atstovė spaudai atsiuntė duomenis, kad Nemunėlio medžiotojų būrelis nurodo, jog jų teritorijoje yra 148 elniai – 21 patinas ir 127 patelės.

Skaičiai išpūsti Kvetkuose?
Spalviškių medžiotojų klubo narys, miškininkas Juozas Šuminas mano, kad Nemunėlio būrelis iš kitų skiriasi žvėrių gausa, nes čia jie gausiau bazuojasi. Tamošiūnų būrelis savo teritorijoje nori pagausinti žvėrių skaičių, todėl norus mažina.
Tuo tarpu miškininkui klausimas kyla dėl Kvetkų medžiotojų būrelio nurodomo kanopinių žvėrių skaičiaus. Jam atrodo, kad šio būrelio skaičiai gerokai išpūsti, nes ten miško nėra daug.
„Bet kokiu atveju nėra prievolės sumedžioti tiek žvėrių, kiek skirta limitų“, – įsitikinęs J. Šuminas.

Atklysta iš kitur?
Kvetkų medžiotojų būreliui leista sumedžioti 22 tauriuosius elnius (iš jų 15 patelių), 43 stirnas ir 11 briedžių.
Medžioklės žinovai stebėjosi, iš kur šiame būrelyje nurodoma tokia žvėrių gausa. Juolab kad Kvetkų medžiotojų būrelio plotai dešimteriopai mažesni nei, tarkim, Tamošiūnų ar Būginių. Kvetkų medžioklės vienete yra tik vienas didesnis 350 hektarų miško masyvas bei dar keli mažesni miškeliai. Kai palyginimui šalia esančių medžiotojų būrelių miško masyvai svyruoja nuo 5 iki 8 tūkstančių hektarų.

Kvetkų medžiotojų būrelio vadovas Vaidotas Pakaušis, paklaustas, ar jie nurodė realius savo plotuose esančių žvėrių skaičius, sakė: „Pas mus pereinami plotai. Aplink miškai, pašarinių bazių pilna. Žvėrys ateina iš Rokiškio rajono, Biržų girios, Latvijos. Todėl žvėrių gausu“.

Konkrečių rekomendacijų neteikė
Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė informavo, kad medžioklės plotų naudotojai privalo vieną kartą per medžioklės sezoną atlikti medžiojamų gyvūnų apskaitą.
Medžioklės būreliai ir klubai kasmet teikia prašymus dėl gyvūnų sumedžiojimo limitų nustatymo savivaldybių komisijoms. Šiuose prašymuose nurodomas ir preliminarus tuo metu laisvėje esančių žvėrių skaičius.

Kasmet sumedžiojimo limitai nustatomi kiekvienam medžioklės plotų naudotojui iki balandžio 15 dienos.
Priimdama sprendimą komisija privalo atsižvelgti į medžioklės plotų naudotojų prašymus, praėjusios medžioklės sezono sumedžiojimo duomenis, valstybinių miškų urėdijos pateikiamą informaciją apie elninių žvėrių neigiamą poveikį miško želdiniams.
„Konkrečių rekomendacijų, kokį tiksliai procentą leisti sumedžioti žvėrių, Aplinkos ministerija komisijoms neteikė“, – sakė I. Krikštopaitytė.

Siaure.lt
Jurgita Morkūnienė

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

4 Komentarai

 • Linas
  Posted 2019.05.28 at 12:29

  Aš pasibaisėjau ir fux tokioV.Pakaušio,kad neva žvėrių prieina į jų plotus iš visos Lietuvos,Ir iš to išeina,kad kitas būrelis bus tuos pačius elnius įrašęs,kiti nors ir nerado vis tik įrašė,kad turi elnių.Juokas ima😃,o galiaus tai gaila žėti,kaip lengvai naikinama valstybės fauna.

 • Posted 2019.05.28 at 12:28

  Aš pasibaisėjau ir fux tokioV.Pakaušio,kad neva žvėrių prieina į jų plotus iš visos Lietuvos,Ir iš to išeina,kad kitas būrelis bus tuos pačius elnius įrašęs,kiti nors ir nerado vis tik įrašė,kad turi elnių.Juokas ima😃,o galiaus tai gaila žėti,kaip lengvai naikinama valstybės fauna.

 • Andrius
  Posted 2019.05.28 at 07:47

  Kitais metais elnius galėsim rašyti į raudonąją knygą jei grupelės Ale tokius skaičius šaudys, o kur dar nelegaliai bus sumedžioti, kur dar žus keliuose autoavarijose. Kur staiga dingo Lietuvos žalieji kur verkė dėl miškų pjovimo A. Gaidamavičius ar ten R. Janutiėnė va kur verkiat…

 • Linas
  Posted 2019.05.27 at 13:40

  Kokie čia blyn ,,valstybės žvėrys” čia klanų žvėrys !

  2
  5

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą