Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aplinkos ministerija kviečia teikti pasiūlymus nacionalinei pozicijai dėl švino ribojimo

Aplinkos ministerija iki gruodžio 4 d. kviečia visuomenę pasidalinti nuomone dėl numatomo švino ribojimo lauko šaudyme ir žvejyboje. Informacija renkama siekiant parengti suderintą šalies nacionalinę poziciją, kuri bus pristatyta Europos Sąjungos institucijose.

Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) siūlo apriboti švino tiekimą rinkai ir naudojimą šaudmenyse: šaunamųjų ginklų šratuose, kulkose ir pneumatinių šautuvų šaudmenyse, taip pat žvejybos įrankiuose, skirtuose veiklai lauke.

Siūlomas apribojimas susijęs tik su civiliniu naudojimu, neapima švino šaudmenų ir šovinių naudojimo kariniais tikslais, policijos, saugumo ir muitinės pajėgose. Apribojimai taip pat nebūtų taikomi švino šaudmenų ir šovinių naudojimui patalpose. Pasiūlytas apribojimas papildo 2021 m. sausio 25 d. priimtą švino šratų naudojimo šlapžemėse apribojimą. Pastarasis apribojimas visose ES valstybėse narėse bus pradėtas taikyti 2023 m. vasario 15 d.

ECHA nuomonę dėl šio apribojimo Europos Komisijai planuoja pateikti 2023 m. pirmajame ketvirtyje. Europos Komisija, rengdama atitinkamą ES teisės akto projektą, įvertins ECHA nuomonę ir iš suinteresuotųjų šalių gautus pagrįstus pasiūlymus. Minėtas teisės akto dėl plataus švino naudojimo ribojimo sąlygų projektas bus priimtas sutarus visoms ES valstybėms narėms ir Europos Komisijai.

Apriboti šviną šaudmenyse ir žvejybos reikmenyse siūloma remiantis tyrimais, kuriais įvertinta švino jo junginių keliama žala, pavyzdžiui, paukščių praryti švininiai šratai, žvejybos svareliai ir masalai, gali sukelti ūminį ir lėtinį toksinį poveikį ar net mirtį.

Europos Sąjungoje kasmet į aplinką pasklinda apie 44 000 tonų švino: 57% dėl sportinio šaudymo, 32% dėl medžioklės ir 11% dėl žvejybos veiklos. Tai kelia riziką ne tik paukščių gerovei, bet ir žmonių sveikatai.

Patekęs į žmogaus organizmą švinas gali trikdyti nervų sistemos vystymąsi, lemti širdies ir kraujagyslių ligas, pabloginti inkstų funkciją. Švinas įvardijamas kaip viena padidėjusio kraujospūdžio, nevaisingumo priežasčių. Didžiausią rūpestį dėl visuomenės sveikatos kelia švino toksiškumas septynerių metų ir jaunesnių vaikų nervų sistemos vystymuisi.

Viešosios konsultacijos dėl švino ribojimo lauko šaudyme ir žvejybos reikmenyse vyks iki gruodžio 4 d. Kaip dalyvauti konsultacijoje, informaciją rasite čia. Išsamesnės informacijos apie viešąją konsultaciją galima teirautis Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės patarėjos Aurelijos Bajoraitienės, tel. 8 618 76434, el. paštas aurelija.bajoraitiene@am.lt.

Lietuvos  visuomenė kviečiama išsakyti savo argumentuotą nuomonę  apie ECHA pasiūlymą riboti švino ir jo junginių naudojimą, pateikti pagrindžiančią informaciją ir duomenis, susijusius su galimais iššūkiais įgyvendinant siūlomus reikalavimus.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 1.8 / 5. Balsavo: 33

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

6 Komentarai

 • Sportas
  Posted 2022.11.19 at 12:47

  Svino mase 207 (Mendelejevo). Tai reiskia tankis pakankamai didelis, jo mase atitinkama turiui. Del savo plastiskumo, jis pakankamai ekspansyvus, kas kulkai suteikia dideli stabdomaji efekta del issipletimo pataikius i taikini. Kitas momentas kulku svoris / forma. Kas pagamins reikiamu parametru kulka su tuo paciu svoriu, tais paciais gabaritais? Tai neimanoma. Daugelis sporte naudojamu sautuvu yra gaminami konkreciai kulkai (t.y formai, kuri idealiai isistato i ziotis vamzdyje). joks kitas metalas – netilps i gabaritus tai masei. Taigi, neisivaizduoju, kaip sportininkas kurio ginklas (kompleksas) kainuoja 15 000 eur + gales ji naudoti su kitomis kulkomis. Kitas momentas lygiavamzdziai – tas pats momentas. Nepritaikyti saudymui plieniniais sratais ginklas, nesaudys jais, Neisivaizduoju ka daryt reiktu sportininkui, saudanciam i leksteles su 3-12 000 kainuojanciu ginklu svininiais sratais? Medziokle – ta pati analogija, kaip sportui, tik smarkiai prisideda rikoseto tikimybe, bei zveries “prasiuvimo” kiaurai tikimybe, bei mazeja tikimybe garantuoti mirtina suvi, sumazinti gyvuno kancias. Kas del toksiskumo, svinas patekes ant grunto neisskiria jokiu toksinu, letai skverbiasi gilyn del savo mases turiui santykio, taigi viskas is zemes i zeme. Ideja – UTOPIJA. Nera jokiu alternatyvu ja igyvendinti, nes per daug butinuju techniniu sasaju tiek medziotoju, tiek sporto aplinkoje, taip pat karyboje. Balistikos ekspertai kuldami kulkas – taip pat nerado jokio alternatyvaus pakaitalo svinui, islaikant kalibro standartus bei balistines savybes.

  • Jonas
   Posted 2022.11.29 at 09:05

   Čia dėl lygiavamzdžių: niekas netrukdo šaudyti plieniniais, variniais ar volframiniais šratais,,,tik turėsi naudoti konteinerius (plastmasines stiklinaites). Bėda tik šautuvams, kurie šaudo švininėm kulkom (22 kalibras). Sportininkams – stendininkams teks būti taiklesniems – šratai konteineryje mažiau sklinda, lekia glausčiau, bet ir ši problema išsprendžiama. Kulkų konstrukcija turės smarkiai keistis, buvusios formos netiks

 • Zigmantas
  Posted 2022.11.08 at 17:02

  klausimėlis 1: kiek čia vnt šovinių gaunasi iš 44 TŪKSTANČIŲ TONŲ švino.
  klausimėlis 2: kiek kiniečių guolių fabrikėlis pažadėjo sumokėti už savo brokuotų rutuliukų pelningą realizavimą?

 • Medziotojas
  Posted 2022.11.08 at 16:47

  Butu teisinga,kad pries prasant teikti pasiulymus musu Aplinkos ministerija pateiktu visuomenei statistinius duomenis kiek Lietuvoje istirta rastu negyvu pauksciu ir nustatyta kad ju nugaisima leme nurytas svinas.

 • Gydytojas
  Posted 2022.11.05 at 12:25

  Komisijoje kažkokie nesubrendę asmenys nori per melą kiršinti žmones. Švinas pavojingas tik tada kai garuoja verdant ar patekus į organizmo minkštuosius audinius. Švino nei žuvys nei paukščiai nelesa. Pakeisti šviną povojonesniais ir brangesniais metalais nori lobistai. Dėl švino tai net rentgeno tyrimai buvo atliekami naudojant švino ir kitų metalų rutuliukų pagalba žarnynui ištirti. Aš noriu pasakyti, kad pigus švinas norimas pakeisti kitais metalais sukelia daugiau pavojų kaip rekošetas kulkų, skridimas kiaurai kelių taikinių, ginklų pritaikymas švinui, kad nesprogtu vzdis ir … Jei norima sunaikinti sportą medžioklę, žvejyba mūsų genijai gali. Aš prieš draudimą. Ribojimų pakanka.

  31
 • Rimvydas
  Posted 2022.11.05 at 09:49

  Patys straipsnyje ir atsakėte į šį klausimą – 57 proc. švino sunaudojama sportiniame šaudyme., tai ir gali būti uždrausta ir bandyti naudoti analogus. Žvejyboje taip pat, nes ten nekyla balistinių klausimų ir problemų. O medžioklėje uždrausti naudoti šaudmenyse šviną yra nehumaniška, nes atlikti tyrimai ir vykstanti praktika parodo, kad bešviniai šaudmenys turi visai kitokią balistiką ir medžiojami gyvūnai yra masiškai sužeidžiami,

  28
  3

Komentuoti

Kaip prišaudyti priedėlį?

Žiūrėti apžvalgą