Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Už sumedžiotus du tauriuosius elnius – 8 tūkstančių eurų „premija“

Turinys:

Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vyriausiasis specialistas Alfonsas Čeida atskleidė dviejų vyriškių nusikalstamą veiką – neteisėtai sumedžioti du taurieji elniai.

Praėjusių metų rugsėjo 26 d., apie 16 val. jam paskambino vieno Kėdainių r. medžiotojų būrelio narys, kuris pranešė miške pastebėjęs neteisėtai sumedžioto tauriojo elnio žymių. A. Čeida nuvyko pas šį medžiotoją, jis palydėjo pareigūną į mišką, esantį šalia Gerdvilų k. (Truskavos sen.). Parodė vietą, kur, pasak jo, buvo nušautas taurusis elnias. A. Čeida ir kiti pareigūnai nuvažiavo į sodybą, jos kieme pamatė žvėrieną. Sodybos šeimininkas pripažino, jog tai yra elnias ir kad jį neteisėtai sumedžiojo Egidijus Šulcas.

Vyr. inspektorius nuvažiavo į E. Šulco namus ir ten, virtuvėje, puode ant viryklės, pamatė jau išvirtus plaučius, kepenis ir inkstus. Virtuvėje taip pat buvo kirvis ir medžioklinis peilis su dėklu. Ant kirvio buvo matyti šviežios mėsos likučių. Šiuos daiktus A. Čeida išsivežė – bus reikalingi tiriant bylą.

Kitoje sodyboje rastos dvi tauriųjų elnių patinų galvos su ragais, elnių kumpiai. Sodybos savininkas paaiškino, kad rugsėjo 25 d. jis vežimu nuvežė prie miško du minėtus vyrus. Apie 21 val. paskambinęs E. Šulcas paprašė atvažiuoti iki miško – pasigyrė, kad jau yra sumedžioti du taurieji elniai patinai.

Lukas Liutkevičius, apklausiamas teisme dėl pareikšto kaltinimo kaltu prisipažino ir išsamiai paaiškino, kaip visa tai atsitiko. Jis nuo 2011 m. yra medžiotojas, nuo 2015 m. – medžiotojas selekcininkas. Prieš tai niekada nebuvo sumedžiojęs tauriojo elnio, nes jų būrelio plotuose šių gyvūnų niekada nebūdavo. Jam vienas bendradarbis pasakė, kad jų miškuose yra elnių, todėl galima pabandyti ir juos sumedžioti. Jį su E. Šulcu į kito būrelio plotus, kur jis neturi teisės medžioti, nuvežė tas pats bendradarbis. Tai buvo rugsėjo 25 d., apie 19 val. Kad medžioklė būtų legali, reikalingas medžioklės lapas, medžiotojo bilietas, selekcininko pažymėjimas, licencija. Turėjo tik medžiotojo bilietą ir selekcininko pažymėjimą, tad medžioti nebuvo galima, bet vis tiek medžiojo. Ant miško linijos pamatę pirmąjį taurųjį elnią, jį sumedžiojo. Kadangi gyvūnas dar buvo gyvas, kad nekeltų garso, nusprendė perpjauti jam gerklę, tai su peiliu padarė E. Šulcas. Palaukus apie 20–30 min., netoliese pasirodė kitas taurusis elnias, į gyvūną paleido šūvį ir jis krito vietoje.

Tada pasikvietė pagalbos – padėti juos iš miško išgabenti su arkliu atvažiavo keli draugai.

Jau kitą dieną L. Liutkevičiui teko aiškintis gamtos apsaugos inspektoriams. Jis viską prisipažino, nieko neslėpė. Medžioklėje turėjo graižtvinį šautuvą ,,Mannlicher“ ir lygiavamzdį ,,IŽ-12“. Taip pat – du šovinius, kuprinę, drabužių ir priedėlį, vadinamą duslintuvu, kurio dokumentų neturėjo, su juo neleidžiama medžioti. Taip pat turėjo ir optiką, kuri padėjo sumedžioti elnius. Šaudamas suprato, kad pažeidžia taisykles, žinojo, kad tie gyvūnai būtų sumedžioti pažeidžiant taisykles.

  1. Liutkevičius iš anksto buvo sumokėjęs 2 000 eurų, kitus pinigus norėjo kuo greičiau atiduoti ir viską pamiršti. Visos sumos nesumokėjo todėl, kad buvo patyręs rimtą traumą, buvo ligoninėje, reabilitacijoje, nedarbingas, be to, šiuo metu studijuoja. Gailėjosi dėl to, ką padarė, sakė, kad tai daugiau nepasikartos.
  2. Šulcas taip pat prisipažino kaltu ir paaiškino, kaip įsivėlė į neteisėtą medžioklę. Jis nėra medžiotojas. Supranta, kad negalima neteisėtai medžioti, tačiau sulaukė pasiūlymo padėti draugui medžioti šalia Gerdvilų k. esančiame miške, o jei ką nors sumedžios, – nulupti ir sutvarkyti. Apie 19 val. eidami mišku sumedžiojo pirmąjį taurųjį elnią. L. Liutkevičiui taikliai nepataikius, jis greitai nekrito. Gyvūnas buvo gyvas, todėl priėjęs savo peiliu perpjovė elniui gerklę, kad jis nusibaigtų, nesikankintų. Taip pat sulaukė išeinant antrojo tauriojo elnio, kurį L. Liutkevičius taikliu šūviu paguldė. E. Šulcas praeityje skersdavo gyvulius, dirbo mėsos perdirbimo kombinate, todėl nebijojo pribaigti elnią.

Teismo nuosprendžiu labiau turėjo apsidžiaugti L. Liutkevičius, nes teismas nusprendė atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Būti laiduotoju pateikė prašymą L. Liutkevičiaus darbdavys (direktorius), kuris paaiškino, kad šį vyriškį pažįsta dvejus metus, jie nuolat bendrauja ir po darbo. Jiedu gerai sutaria, yra draugai. Teismo manymu, laiduotojas gali daryti įtaką L. Liutkevičiui, nes jis savo darbdavio klauso, vykdo visus nurodymus.

Teismas įspėjo, kad, jeigu vyriškis, atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, laidavimo metu padarys naują tyčinį nusikaltimą, ankstesnis sprendimas nustos galioti ir bus sprendžiama dėl jo baudžiamosios atsakomybės.

  1. Šulcas pripažintas kaltu padarius nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 272 straipsnio 1 dalyje ir nubaustas 6 mėnesių laisvės apribojimo bausme.

Teismas nusprendė priteisti iš L. Liutkevičiaus 3551,65 Eur padarytai žalai atlyginti. Iš E. Šulco priteista 4651,65 Eur gamtai padaryta žala. Pinigai turi būti sumokėti į Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento sąskaitą.

Ginklai ir jų priedai konfiskuoti. Dvejus tauriųjų elnių ragus, saugomus Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios apsaugos inspekcijos saugykloje, nuspręsta perduoti Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakultetui.

Nuosprendis jau įsiteisėjo.

up
Kauno RAAD Kėdainių r. agentūros nuotraukos

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

This Pop-up Is Included in the Theme
Best Choice for Creatives
Purchase Now