Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Afrikinis kiaulių maras

Turinys:

Afrikinis kiaulių maras (AKM) yra ypač pavojinga užkrečiama virusinė infekcija. Serga bet kokio amžiaus kiaulės ir šernai, bet kokiu metų laiku. Žmonių sveikatai ir gyvybei grėsmės nėra!

AKM virusas labai atsparus. Gamtoje, vandenyje, maisto produktuose gali išlikti ilgus mėnesius, jo neveikia nei džiovinimas, nei šaldymas. Žūsta tik aukštoje temperatūroje.

AKM aukšto mirtingumo liga, kuri labai greitai plinta, nešdamas didelius nuostolius. Sergamumas ir gaištamumas siekia 100%. Liga nepagydoma, vakcinos nėra. Gyvūnai užsikrečia tiesioginio kontakto būdu nuo sergančiųjų ir netiesioginio kontakto būdu per pašarus, ypač šeriant virtuvės atliekomis, vandenį, inventorių, užterštas transporto priemones, nuo gaišenų ar skerdimo produktų.

Taip pat ligos virusą platina naminiai ir laukiniai paukščiai, graužikai ir vabzdžiai.

Šiuo metu AKM nustatytas Baltarusijos Respublikoje.

Kiauliu maro paplitimas Baltarusijoje
Afrikinio kiaulių maro paplitimas Baltarusijoje (2013-07-02)

Dėl grėsmingos situacijos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba laikinai uždraudžia importuoti iš Baltarusijos Respublikos į Lietuvos Respubliką afrikiniam kiaulių marui imlius gyvūnus (kiaules ir šernus), iš jų gautus produktus, šalutinius gyvūninius produktus, žaliavas, pašarus ir jų priedus.

Daugiau informacijos apie afrikinį kiaulių marą galima rasti: http://www.vmvt.lt/lt/gyvunu.sveikata/gyvunu.ligos/informacija.apie.afrikini.kiauliu.mara/

Kaip pažinti ligą:
-nuo užsikrėtimo pirmieji simptomai gali pasireikšti po 5-15 dienų;
-kūno temperatūra pakyla iki 42 оС;
-padažnėja kvėpavimas, atsiranda kosulys, dingsta apetitas;
-padidėja troškulys;
-vėmimas, viduriavimas, galūnių paralyžius;
-odos paraudimas, cianozinės dėmės (baltosioms kiaulėms) – apie ausis, uodegą, galūnių distalinė dalis, pilvą bei krūtinę;
-gyvūnai gaišta po 6-13 parų, retais atvejais vėliau.

Primename, kad už veiksmus (neveikimą), kuriais buvo išplatintas AKM virusas, numatomos administracinės ir baudžiamosios poveikio priemonės!

Įtarus ligą ar sužinojus apie kiaulių gaišimo atvejus prašome visais atvejais nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403, el. paštu vmvt@vet.lt arba tiesiogiai kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį, kurį galima rasti kiekviename rajone, ar pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

Ligos nepripažįsta sienų!
Gyvūniniai produktai, kuriuos vežatės asmeniniame bagaže, gali būti užkrėsti mikroorganizmais, sukeliančiais pavojingas užkrečiamąsias ligas, įskaitant afrikinį kiaulių marą.

PRIMENAME!!!
Afrikinio kiaulių maro protrūkis kelia didelę grėsmę šalies žemės ūkiui. Pasireiškus šiai pavojingai ligai, kiaulės ir šernai gaišta staiga, t.y. be jokių matomų ligos požymių. Ligos prevencinės priemonės yra vienintelis būdas apsaugoti Lietuvos valstybę, todėl būtini apribojimai importuojant šiai ligai imlius gyvūnus (kiaules ir šernus), iš jų gautus produktus, šalutinius gyvūninius produktus, žaliavas, pašarus ir jų priedus.

Afrikinis kiaulių maras žmonėms nėra pavojingas. Šia liga serga tik kiaulės ir šernai.

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

4 Komentarai

Komentuoti

Merger Duo NXP50
Pirmieji „Pulsar“ multispektriniai žiūronai!

Žiūrėti apžvalgą