Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vilkai pjauna avis: nuostoliai dvigubai didesni nei pernai

Turinys:

Nors vasara tik įpusėjo, vis dažniau gyvulius ganyklose puola vilkai. Paprastai jie ima siautėti antroje vasaros pusėje, kai pradeda mokyti medžioti jauniklius. Vien tik Varėnos rajone užregistruoti 9 atvejai, kai vilkai padarė žalos ūkiniams gyvūnams, patirta jau dvigubai daugiau nuostolių nei pernai per visą sezoną. Pernai ūkininkams vilkų padarytai žalai kompensuoti sumokėta 113 tūkstančių eurų. Kaip ir visoje Europos Sąjungoje, vilkas Lietuvoje yra saugoma rūšis.

„Po nakties 10 papjautų mėsinių Sufolko veislės avių“, – nuostolius skaičiavo Varėnos rajone Sarapiniškių kaime esančios bendrovės šeimininkas. Šį mėnesį nuo vilkų bendrovė nukenčia jau antrą kartą, iš viso išpjauta per trisdešimt veislinių avių, dar apie 10 sužeista. Neliko pusės veislinės bandos.

„Tokia avis kainuoja mažiausiai 300 eurų už vieną, nežinau, kiek kompensuos. Ūkininkauti noro turim, bet reikia galimybių“, – sakė UAB „Best company“ vadovas Gianas Piero Depetris.

Ūkininkų teigimu, vilkai nebijo nei tinklinių elektros užtvarų, nei kitų priemonių. 40 avių pilkiai išpjovė ir prieš porą metų. Už jų padarytą žalą mokamos kompensacijos, dėl jų reikia kreiptis į savivaldybę. Anksčiau skųstasi, kad ūkininkai gauna nepakankamą atlygį, tad Žemės ūkio ministerija pataisė metodiką, kad už veislinius gyvulius būtų atlyginama pagal jų įsigijimo dokumentuose nurodytą kainą. Šią vasarą Varėnos rajone jau užregistruoti 9 vilkų antpuoliai. Patirta dvigubai daugiau žalos nei pernai per visą sezoną.

„Nuostolių šiandien gali būti apie 8000 eurų. O vasara dar nesibaigė. Pernai pagrindinis protrūkis buvo rugsėjo mėnesį. Mažesni ūkininkai turi suvaryti į tvartus gyvulius naktį, apsaugoti juos sudėtinga. Reiktų ir vilkų medžioklės kvotą padidinti“, – teigė Varėnos savivaldybės Gyvūnų padarytai žalai atlyginti komisijos pirmininkė Alė Baniūnienė.

Pernai vilkai Lietuvoje papjovė daugiau nei 1000 gyvulių, daugiausiai avių, sumokėta beveik 113 tūkst. eurų kompensacijų. Šiemet esą nuostoliai bus dar didesni, nes avių laikoma keliasdešimt tūkstančių daugiau – iš viso 190 tūkstančių, pranešimų apie vilkų antpuolius irgi vis daugiau.

„Žinom apie žalas padarytas Lazdijų, Vilkaviškio rajonuose, teko girdėti, kad atvejai registruoti ne tik Varėnos, bet ir Šilalės, Šilutės rajonuose. Aplinkos ministerija yra parengusi tvarką, kai savivaldybė kreipiasi dėl papildomų vilkų sumedžiojimo kvotų. Iki šiol dėl to kreipėsi tik Anykščių rajono savivaldybė. Leidimas buvo išduotas iki medžioklės sezono pradžios“, – sakė aplinkos viceministras Linas Jonauskas. Aplinkosaugininkų teigimu, ūkininkai turėtų geriau saugoti savo gyvulius, kaip tai daro prancūzų, lenkų, slovakų fermeriai – nakčiai suginti į tvartus ar aptvarus.

Pasak Avių augintojų asociacijos, jei laikoma šimtai avių, iš ganyklų iki tvartų būna dešimt ar daugiau kilometrų, tad nėra prasmės vaikyti gyvulių. O geros tvoros su elektra, kainuoja ne vieną tūkstantį eurų. Todėl asociacija prašo, kad Žemės ūkio ministerija leistų naudotis ES parama už įsigytas prevencines apsaugos nuo vilkų priemones.

Šaltinis: www.grynas.lt

Įvertinkite straipsnį

Įvertinimas: 0 / 5. Balsavo: 0

Būkite pirmas ir įvertinkite šį straipsnį!

Komentuoti

Merger Duo NXP50
Pirmieji „Pulsar“ multispektriniai žiūronai!

Žiūrėti apžvalgą